MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Наші цінності допомагають подолати життєві труднощі

27.06.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
Цінності — це не просто пусті мрії. Це напрямки, в яких вам хотілося б розвивати своє життя. Вони ж мотивують долати труднощі.

[костянтин пейчев, психолог]

Щоб цінність мала якесь значення, для цього потрібно щось зробити. Як сказав Томас Едісон: “Мета без дій є лише галюцинація”.

Всі стикаються з неприємними думками, почуттями та відчуттями, що стають на заваді наших мрій і бажань. Подолання цих бар’єрів можна описати метафорою болота, яке потрібно пройти, перш ніж піднятися на гору (Браун, Гіллард, 2016).

Уявіть, що ви бачите гірську вершину, на яку вам потрібно забратися. Ви сповнені ентузіазму і вирушаєте в дорогу, але незабаром бачите, що перед вами смердюче, каламутне болото. Чим далі заходите, тим сильніше забруднюєте одяг, і кожен крок дається все важче. Ви думаєте: “Я не уявляв, що шлях виявиться таким. Мені здавалося, що сходження на вершину — це приємне заняття. Тепер не впевнений, що зможу це зробити”.

У цей момент у вас є вибір: продовжити шлях через смердюче болото, поки ви не досягнете мети, або здатися і повернути назад.

Якщо ви оберете друге, то не забруднитеся брудом з ніг до голови, але й не підніметеся на гору. Щоб побачити панораму, яка відкривається з вершини, потрібно пройти через болото.

Метафора болота — це життєва дилема. Час від часу ми переживаємо неприємний досвід. Небажання стикатися з таким досвідом та спроби уникнути його заважають жити повноцінним життям і стають джерелом додаткового болю та страждань.

У таких випадках можна використовувати такий алгоритм:

1. ПРИЙНЯТТЯ (своїх думок, почуттів та тілесних відчуттів). Ми не можемо контролювати свої думки та почуття і не можемо уникнути їх, тому потрібно навчитися приймати їх та використовувати такими, якими вони є.

2. ВИБІР (життєвих цінностей). Витрачати час на безплідні спроби уникнути неприємних переживань — не найприємніше заняття. Натомість спрямуйте свою енергію на усвідомлення того, що для вас важливо, ваших цінностей та сенсу життя.

3. ДІЯТИ. Час робити те, що для вас має значення. Почніть з малого та поступово впроваджуйте моделі поведінки, продиктовані вашими цінностями. Якщо, наприклад, ви прагнете схуднути, то почніть з прогулянки в парку або невеликої пробіжки. Згодом ви почнете долати все довші відстані й, можливо, колись навіть зможете пробігти марафон!

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися