‘Зґвалтування здорового глузду’. Дайджест російських протестів
Переслідування
Анатолій Березіков після початку повномасштабної війни розклеював у Ростові-на-Дону антивоєнні листівки українського проєкту “Хочу жити”.14 червня стало відомо, що він помер у спецприймальнику після низки адміністративних арештів. Анатолій скаржився на тортури і погрози та боявся, що його вб’ють. Слідство стверджує, що Березіков наклав на себе руки, але правозахисники впевнені, що він помер від тортур, і заявляють про зникнення його особистих речей і грошей.
За словами його адвокатки Ірини Гак, напередодні у Березікова було зафіксовано сліди від електрошокера. Коли адвокатка вранці 14 червня приїхала до спецприймальника, їй сказали, що Березікова всередині немає, а на дворі вона побачила, як його тіло заносили в медичну машину.
Москвича Віталія Кольцова засудили до 6 років колонії за те, що він рік тому кинув дві пляшки з бензином в автозак. Держобвинувачення просило призначити багатодітному батьку 19 з половиною років колонії суворого режиму. Раніше присяжні відмовилися визнати Кольцова винним, а представник Росгвардії заявив, що збитки автозаку відшкодовано.
*
Трансжінку Еліс Феміну затримали за фразу “Слава Україні”. Вона вигукнула її в клубі під час сварки з охоронцями. У відділенні поліції з дівчини знущалися, змусили її роздягнутися, погрожували допитом у ФСБ і відправкою на фронт. Її заарештували на 15 днів, паспортні дані опублікували в інтернеті, а також звільнили з роботи.
*
Житель Тамбова не став писати донос на свого знайомого, який зібрався вступити в легіон “Свобода Росії”. За це його засудили до штрафу в розмірі близько двох мінімальних зарплат і змусили просити вибачення на камеру. Чоловіка, який збирався воювати в лавах легіону “Свобода Росії”, ще минулого року затримали і засудили до 7 років ув’язнення.
*
Двох чоловіків заарештували у справі про держзраду. Їх звинувачують у роботі на українську розвідку, а конкретно в тому, що вони нібито передали українській стороні технічну документацію зразків військових виробів. Їх запідозрили в підготовці вибухів на залізниці в Курській і Бєлгородській областях. У заарештованих нібито вилучили бомбу, документи і 150 тис. доларів.
*
У Кірові чоловік вийшов на площу з плакатом і жовто-блакитними листівками. Він вимагав зупинити війну в Україні та скасувати парад перемоги 9 травня. Нещодавно його засудили до штрафу в 15 тисяч рублів (приблизно 6 з половиною тисяч гривень).
*
У Москві та Калінінграді силовики прийшли з обшуками до політиків у справі Іллі Пономарьова. Ексдепутата Держдуми РФ Пономарьова звинувачують у поширенні фейків про війну, його заарештовано заочно. Обшуки в опозиціонерів уже відбувалися в грудні, зараз суд зареєстрував 16 нових клопотань про обшуки у цій справі.
*
Мешканка Петрозаводська стала обвинуваченою за кримінальною статтею про дискредитацію армії. Раніше на неї склали не менше семи протоколів за аналогічною адміністративною статтею. Приводом стали антивоєнні листівки, наліпки і пост у мережі “ВКонтакте”. Що стало причиною кримінального переслідування, поки невідомо.
*
Суд у Санкт-Петербурзі засудив мобілізованого солдата до 7 років колонії за відмову воювати. Він утік з місця розміщення частини в “ЛНР”, узяв виданий йому автомат і пішов в інше місто. Там оселився в покинутому будинку, переодягнувся в цивільний одяг, спалив свій військовий квиток і закопав автомат, але вже через тиждень сам здався Слідчому комітету РФ.
*
Щонайменше 7 студентів Санкт-Петербурзького державного університету відраховано з вишу. Вони навчалися у доцента Михайла Бєлоусова, якого на початку червня звільнили з СПбДУ за критику війни проти України. На його студентів доніс проректор з молодіжної політики: йому не сподобалося, в якому тоні вони обговорювали в соцмережах новину про загибель студента їхнього університету на війні проти України.
*
Жителя Якутії засудили до півтора року колонії за антивоєнні висловлювання на форумі “Чат Рулетка”. Минулого року його вже штрафували за статтею про дискредитацію армії.
Диверсії
У ніч проти 11 червня у Бєлгородській області зійшли з рейок 15 вагонів. Через аварію було зупинено рух електричок і приміських поїздів.
*
У Петербурзі поруч зі станцією Піскарівка підпалили релейну шафу.
Акції та виступи
Активісти з міста Іваново повісили на перехресті фігуру з написом “Воєнний злочинець”. Акцію було присвячено дню Росії 12 червня. Картонний силует прив’язали на вуличну конструкцію для квіткових ваз. Раніше в тому ж місті дерево поруч із будівлею уряду області було на Великдень прикрашено синьо-жовтими стрічками та писанками.
У Москві до дня Росії з’явилася нова робота художника Philippenzo: напис “Изроссилование” з силуетом герба Росії. “Те, що сьогодні творить ця країна, іншим словом назвати не виходить”, — написав художник у соцмережах.
*
Муніципальні депутати Санкт-Петербурга і Москви створили петицію із закликом негайного виведення російських військ з України. Вони вимагають дати можливість організувати гуманітарну місію ООН на території, що постраждала від підриву Каховської ГЕС, припинити бойові дії та повернути війська РФ у загальновизнані російські кордони. Петицію підписали активісти з різних регіонів, збір підписів триває.
*
77-річна петербурзька художниця Олена Осипова, яка вже 20 років бере участь у протестних акціях, провела в центрі міста черговий пікет із плакатом “Росії потрібна реабілітація після важкої хвороби”. Два тижні тому вона повернулася з лікарні, куди потрапила з інсультом після численних акцій та затримань. Частина її картин-плакатів зараз на перевірці у слідчому комітеті.
*
12 червня всі найбільші російські незалежні ЗМІ об’єдналися, щоб провести марафон солідарності на підтримку російських політв’язнів. Рух “Феміністський антивоєнний опір” долучився до марафону з акцією “Ти не одна” і підтримав жінок, які стали політичними в’язнями або постраждали за антивоєнну позицію. У мережі розмістили віртуальні мурали з портретами переслідуваних жінок на будівлях судів і адміністрацій.
*
Російські офіцери створили підпільну організацію “Орден республіки”. Вони виступають проти путінського режиму, війни в Україні та допомагають іншим військовим уникнути відправки на війну. Учасники “Ордену” підкреслюють, що не пов’язані з ЗСУ, РДК і легіоном “Свобода Росії”. Вони виступають за перетворення Росії на парламентську республіку, відставку Путіна і його заміну владою народних представників.
Онлайн-протест
Хакери зламали сайт школи, яка прославилася Z-пропагандою, і розмістили на ньому гасла “Слава Україні!” і “Героям слава”. Школа в Ставропольському краї раніше стала відома тим, що її керівництво в рамках провоєнного флешмобу “Zа наших!” поставило дітей у форму літери Z і змусило їх тримати над головою різнокольорові аркуші паперу, зображуючи російський триколор.
Мистецтво й культура
Концерт популярного рок-гурту “Animal Jazz” скасували у Владивостоці після заклику провладного руху “Поклик народу” заборонити гурт. Активісти руху послалися на критичні висловлювання лідера гурту Олександра Красовицького щодо російської окупації Криму та подій на Донбасі. Ймовірно, гурт обмежать у концертах по всій Росії. “Поклик народу” вимагає внести музикантів до списку іноагентів.
*
У Новосибірську скасували виставу за участі артистів Олексія Серебрякова і Ксенії Раппопорт, які раніше висловлювалися проти війни. При цьому про скасування вистави офіційно не повідомили, вона просто зникла з сайту купівлі квитків. Раніше цю виставу було скасовано в Санкт-Петербурзі та Єкатеринбурзі. Проти неї виступали кремлівські пропагандисти.
Художників групи “ЯВЬ” — авторів яскравих антивоєнних вуличних артробіт на вулицях Санкт-Петербурга — затримали разом із дітьми. Приводом для затримання стала одна з артробіт — “Рашка” — яка з’явилася в Петербурзі 12 червня. Того ж дня малюнок було зафарбовано.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ASTRA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Весна, Активатика й інших.