MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

“Качині історії” як дискредитація армії РФ. Дайджест російських протестів‘Воює дід — вмирають діти’. Дайджест російських протестів‘Пиню на ешафот’: дайджест російських протестівСиній та жовтий поза законом. Дайджест російських протестівЗамінований Путін. Дайджест російських протестівІржа як державна політика. Дайджест російських протестівДовічне за нелюбов до Путіна. Дайджест російських протестівВеликодній спротив тоталітаризму. Дайджест російських протестів‘Ваш донос дуже важливий для нас!’ Дайджест російських протестів‘Путінська війна — це смерть та злидні’. Дайджест російських протестівПікети, підпали та інші форми ‘дискредитації армії’ — дайджест російських протестів‘Війну не обнулити’ — дайджест російських протестівЛютий триває рік — дайджест російських протестів‘Могилізація триває’ — дайджест російських протестів‘Незаконні’ квіти, одиночні пікети, коктейлі Молотова — дайджест російських протестівМолитва за мир під забороною — дайджест російських протестів‘Міста говорять’ — дайджест російських протестівКвіти та поезія проти війни — дайджест російських протестівСтихійний меморіал на Українському бульварі — дайджест російських протестів‘Якщо ви читаєте цей лист, то зі мною щось трапилося’ — дайджест російських протестів

‘Зґвалтування здорового глузду’. Дайджест російських протестів

30.06.2023   
Наші інформ.
Активіст, який після початку повномасштабної війни розклеював у Ростові-на-Дону антивоєнні листівки‎, помер у спецприймальнику. Правозахисники вважають, що він не витримав тортур.

Робота художника Philippenzo у Москві

Робота художника Philippenzo у Москві

Переслідування

Анатолій Березіков після початку повномасштабної війни розклеював у Ростові-на-Дону антивоєнні листівки українського проєкту “‎Хочу жити”.14 червня стало відомо, що він помер у спецприймальнику після низки адміністративних арештів. Анатолій скаржився на тортури і погрози та боявся, що його вб’ють. Слідство стверджує, що Березіков наклав на себе руки, але правозахисники впевнені, що він помер від тортур, і заявляють про зникнення його особистих речей і грошей.

За словами його адвокатки Ірини Гак, напередодні у Березікова було зафіксовано сліди від електрошокера. Коли адвокатка вранці 14 червня приїхала до спецприймальника, їй сказали, що Березікова всередині немає, а на дворі вона побачила, як його тіло заносили в медичну машину.

Анатолій Березіков, фото: Радіо Свобода

Анатолій Березіков, фото: Радіо Свобода
*

Москвича Віталія Кольцова засудили до 6 років колонії за те, що він рік тому кинув дві пляшки з бензином в автозак. Держобвинувачення просило призначити багатодітному батьку 19 з половиною років колонії суворого режиму. Раніше присяжні відмовилися визнати Кольцова винним, а представник Росгвардії заявив, що збитки автозаку відшкодовано.Віталій Кольцов, фото: ОВД-инфо

Віталій Кольцов, фото: ОВД-инфо

*

Трансжінку Еліс Феміну затримали за фразу “‎Слава Україні”‎. Вона вигукнула її в клубі під час сварки з охоронцями. У відділенні поліції з дівчини знущалися, змусили її роздягнутися, погрожували допитом у ФСБ і відправкою на фронт. Її заарештували на 15 днів, паспортні дані опублікували в інтернеті, а також звільнили з роботи.

*

Житель Тамбова не став писати донос на свого знайомого, який зібрався вступити в легіон “‎Свобода Росії”‎. За це його засудили до штрафу в розмірі близько двох мінімальних зарплат і змусили просити вибачення на камеру. Чоловіка, який збирався воювати в лавах легіону “‎Свобода Росії”‎, ще минулого року затримали і засудили до 7 років ув’язнення.

*

Двох чоловіків заарештували у справі про держзраду. Їх звинувачують у роботі на українську розвідку, а конкретно в тому, що вони нібито передали українській стороні технічну документацію зразків військових виробів. Їх запідозрили в підготовці вибухів на залізниці в Курській і Бєлгородській областях. У заарештованих нібито вилучили бомбу, документи і 150 тис. доларів.

*

У Кірові чоловік вийшов на площу з плакатом і жовто-блакитними листівками. Він вимагав зупинити війну в Україні та скасувати парад перемоги 9 травня. Нещодавно його засудили до штрафу в 15 тисяч рублів (приблизно 6 з половиною тисяч гривень).

*

У Москві та Калінінграді силовики прийшли з обшуками до політиків у справі Іллі Пономарьова. Ексдепутата Держдуми РФ Пономарьова звинувачують у поширенні фейків про війну, його заарештовано заочно. Обшуки в опозиціонерів уже відбувалися в грудні, зараз суд зареєстрував 16 нових клопотань про обшуки у цій справі.

*

Мешканка Петрозаводська стала обвинуваченою за кримінальною статтею про дискредитацію армії. Раніше на неї склали не менше семи протоколів за аналогічною адміністративною статтею. Приводом стали антивоєнні листівки, наліпки і пост у мережі “‎ВКонтакте”‎. Що стало причиною кримінального переслідування, поки невідомо.

*

Суд у Санкт-Петербурзі засудив мобілізованого солдата до 7 років колонії за відмову воювати. Він утік з місця розміщення частини в “‎ЛНР”‎, узяв виданий йому автомат і пішов в інше місто. Там оселився в покинутому будинку, переодягнувся в цивільний одяг, спалив свій військовий квиток і закопав автомат, але вже через тиждень сам здався Слідчому комітету РФ.

*

Щонайменше 7 студентів Санкт-Петербурзького державного університету відраховано з вишу. Вони навчалися у доцента Михайла Бєлоусова, якого на початку червня звільнили з СПбДУ за критику війни проти України. На його студентів доніс проректор з молодіжної політики: йому не сподобалося, в якому тоні вони обговорювали в соцмережах новину про загибель студента їхнього університету на війні проти України.

*

Жителя Якутії засудили до півтора року колонії за антивоєнні висловлювання на форумі “‎Чат Рулетка”‎. Минулого року його вже штрафували за статтею про дискредитацію армії.

Диверсії

У ніч проти 11 червня у Бєлгородській області зійшли з рейок 15 вагонів. Через аварію було зупинено рух електричок і приміських поїздів.
*

У Петербурзі поруч зі станцією Піскарівка підпалили релейну шафу.

Акції та виступи

Активісти з міста Іваново повісили на перехресті фігуру з написом “Воєнний злочинець”‎. Акцію було присвячено дню Росії 12 червня. Картонний силует прив’язали на вуличну конструкцію для квіткових ваз. Раніше в тому ж місті дерево поруч із будівлею уряду області було на Великдень прикрашено синьо-жовтими стрічками та писанками.

Іваново, фото: Горизонтальная Россия

Іваново, фото: Горизонтальная Россия
*

У Москві до дня Росії з’явилася нова робота художника Philippenzo: напис “‎Изроссилование” з силуетом герба Росії. “‎Те, що сьогодні творить ця країна, іншим словом назвати не виходить”‎, — написав художник у соцмережах.

*

Муніципальні депутати Санкт-Петербурга і Москви створили петицію із закликом негайного виведення російських військ з України. Вони вимагають дати можливість організувати гуманітарну місію ООН на території, що постраждала від підриву Каховської ГЕС, припинити бойові дії та повернути війська РФ у загальновизнані російські кордони. Петицію підписали активісти з різних регіонів, збір підписів триває.

*

77-річна петербурзька художниця Олена Осипова, яка вже 20 років бере участь у протестних акціях, провела в центрі міста черговий пікет із плакатом “‎Росії потрібна реабілітація після важкої хвороби”‎. Два тижні тому вона повернулася з лікарні, куди потрапила з інсультом після численних акцій та затримань. Частина її картин-плакатів зараз на перевірці у слідчому комітеті.

Петербурзька художниця Олена Осипова

Петербурзька художниця Олена Осипова

*

12 червня всі найбільші російські незалежні ЗМІ об’єдналися, щоб провести марафон солідарності на підтримку російських політв’язнів. Рух “‎Феміністський антивоєнний опір” долучився до марафону з акцією “‎Ти не одна”‎ і підтримав жінок, які стали політичними в’язнями або постраждали за антивоєнну позицію. У мережі розмістили віртуальні мурали з портретами переслідуваних жінок на будівлях судів і адміністрацій.

Акція Ти не одна: віртуальні мурали з портретами переслідуваних жінок

Акція "Ти не одна": віртуальні мурали з портретами переслідуваних жінок

*

Російські офіцери створили підпільну організацію “‎Орден республіки”‎. Вони виступають проти путінського режиму, війни в Україні та допомагають іншим військовим уникнути відправки на війну. Учасники “‎Ордену”‎ підкреслюють, що не пов’язані з ЗСУ, РДК і легіоном “‎Свобода Росії”‎. Вони виступають за перетворення Росії на парламентську республіку, відставку Путіна і його заміну владою народних представників.

Онлайн-протест

Хакери зламали сайт школи, яка прославилася Z-пропагандою, і розмістили на ньому гасла “‎Слава Україні!”‎ і “‎Героям слава”‎. Школа в Ставропольському краї раніше стала відома тим, що її керівництво в рамках провоєнного флешмобу “‎Zа наших!”‎ поставило дітей у форму літери Z і змусило їх тримати над головою різнокольорові аркуші паперу, зображуючи російський триколор.

Мистецтво й культура

Концерт популярного рок-гурту “‎Animal Jazz”‎ скасували у Владивостоці після заклику провладного руху “‎Поклик народу”‎ заборонити гурт. Активісти руху послалися на критичні висловлювання лідера гурту Олександра Красовицького щодо російської окупації Криму та подій на Донбасі. Ймовірно, гурт обмежать у концертах по всій Росії. “‎Поклик народу”‎ вимагає внести музикантів до списку іноагентів.

*

У Новосибірську скасували виставу за участі артистів Олексія Серебрякова і Ксенії Раппопорт, які раніше висловлювалися проти війни. При цьому про скасування вистави офіційно не повідомили, вона просто зникла з сайту купівлі квитків. Раніше цю виставу було скасовано в Санкт-Петербурзі та Єкатеринбурзі. Проти неї виступали кремлівські пропагандисти.


Художників групи “‎ЯВЬ”‎ — авторів яскравих антивоєнних вуличних артробіт на вулицях Санкт-Петербурга — затримали разом із дітьми. Приводом для затримання стала одна з артробіт — “‎Рашка”‎ — яка з’явилася в Петербурзі 12 червня. Того ж дня малюнок було зафарбовано.

Стріт-арт групи ЯВЬ, фото: телеграм-канал Протесты в мире

Стріт-арт групи "ЯВЬ", фото: телеграм-канал "Протесты в мире"

Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ASTRA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Весна, Активатика й інших.

 Поділитися