MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘У неволі під обстрілами’, — звіт за результатами моніторингового візиту до Харківської виправної колонії №43

14.07.2023   
Сергій Зуйков, Ганна Скрипка, Олег Цвілий, Андрій Діденко, Михайло Романов
З початку війни колонія не раз обстрілювалася російськими військовими, але до неї продовжують спрямовувати в’язнів. Після того, як засуджені звільняються або їх перевозять до іншої установи, вони скаржаться на катування. В’язнів обшукують, щоб вони не виносили хліб із їдальні.

Харківська виправна колонія №43

Харківська виправна колонія №43

Загальна інформація

Харківська виправна колонія №43 є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання чоловіків, засуджених на певний термін, які раніше відбували покарання у місцях позбавлення волі. Керівник установи — полковник внутрішньої служби Дмитро Фендріков. Моніторингову групу супроводжував начальник установи та перший заступник — В’ячеслав Попов.

Монітори висловили своє занепокоєння з приводу присутності В’ячеслава Попова. По-перше, пан Попов офіційно працює на посаді першого заступника начальника ДУ Диканівська виправна колонія №12. По-друге, протягом багатьох років прізвище Попова в різних інтерпретаціях називають жертви катувань і жорстокого поводження в місцях позбавлення волі в Харківській області. Наприклад, ще в 2016 році під час пресконференції, особи, які постраждали від катувань в ОКВ-25, називали Попова як особу, яка безпосередньо брала участь в тортурах.

Звертаємося до керівництва ДКВС і прокуратури дати правову оцінку ситуації, яка була зафіксована під час візиту, а саме: як може одна і та сама людина одночасно обіймати посади першого заступника начальника колонії у ДВК-12 і ХВК-43.

За офіційними даними наданими керівництвом установи, на день візиту у ХВК 43 утримувалося 650 засуджених осіб та 9 ув’язнених, планова наповнюваність установи — 980 ліжко-місць. Штатна чисельність персоналу установи складає 252,05 штатних одиниць, фактична — 222,5. Протягом поточного року до установи прибуло 183 особи. На території колонії функціонує 3 відділення СПС, 2 відділення законсервовані, одне — через пряме влучання, а друге — через ремонтні роботи. За поточний рік умовно-достроково звільнена 21 особа. Працевлаштовано за трудовими договорами 80 засуджених. Середньомісячний заробіток складає 2801,00 гривню.

Через важку хворобу з установи не звільнено жодної особи. У поточному році зафіксовано 11 викликів швидкої допомоги. Протягом 2022-2023 років в установі не зафіксовано випадків тілесних ушкоджень. В 2022 році померло 6 осіб, в 2023 — 1 особа. У поточному році проведено 44 тривалі побачення та 102 короткострокові, з них 97 короткострокових побачень проведено через скло. В установі працює всього 1 психолог на 650 в’язнів. На обліку перебуває 6 осіб схильних до членоушкоджень, 2 особи — схильних до втечі.

[Харківська виправна колонія №43]

За період 2022/2023 років від засуджених не надійшло жодної скарги до керівництва закладу або будь-яких інших органів влади щодо неналежних умов тримання або неналежного надання медичної допомоги. Сам факт відсутності скарг на дії/бездіяльність адміністрації, неналежне надання медичної допомоги може свідчити про перешкоди з боку адміністрації під час відправлення кореспонденції або відсутність інформованості засуджених щодо своїх прав, або засуджені не бачать сенсу у подачі таких скарг, або залякані і бояться це робити. Серед опитаних засуджених жоден не користується послугами інтернет, в установі монітори не помітили жодного планшета. Також повністю відсутня практика звернення до правозахисних організацій — протягом 2022 і 2023 років з установи не відправлене жодне звернення.

Монітори безперешкодно потрапили на територію установи та мали можливість відвідати будь-які приміщення установи, збирати інформацію, перевіряти її та мати доступ до відповідних документів. Були оглянуті журнали, медична документація, документи стосовно дисциплінарних стягнень та інші матеріали, які стосуються функціонування закладу. Монітори мали можливість спілкуватися з засудженими та персоналом, у тому числі на умовах анонімності.

ДІЗО/ПКТ

Під час відвідування в дільниці ДІЗО не було жодної особи. Ознайомившись з журналом обліку засуджених, які поміщаються (переводяться) до ДІЗО, ПКТ, карцеру, монітори помітили, що, згідно з записом журналу, в ДІЗО повинен бути засуджений Х., але його там не було. Адміністрація установи пояснила відсутність засудженого тим, що засудженого саме цього дня було переведено до спеціалізованої психіатричної лікарні ЦОЗ ДКВС. Варто зазначити, що засуджений Х. за останній місяць тричі поміщався в ДІЗО як дисциплінарно покараний з відповідними обмеженнями та без відповідної медичної допомоги.

У дільниці ПКТ перебувало 4 особи. Протягом цього року засудженим, які перебувають у ПКТ, було дозволено здійснити всього 3 телефонні розмови з родичами, причому 2 з цих дзвінків були проведені однією й тією ж особою. Цей факт може свідчити про те, що засуджені, які дисциплінарно покарані та утримуються в ПКТ до трьох місяців, не мають можливості здійснювати телефонні дзвінки та користуватися інтернетом.

ДПК

В дільниці ДПК утримувалося 4 особи.

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

Виробництво

В установі функціонує дві виробничі промислові ділянки — виготовлення металоконструкцій і деревообробка. Штатного розпису на виробництві немає, трудових книжок у засуджених немає. Також для засуджених, які працюють, не передбачені щорічні відпустки і виплати під час звільнення за невикористані відпустки.

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

За даними отриманими під час моніторингу, є припущення, що засуджені працюють по 12 годин на добу. Засуджений Х. повідомив, що перед приходом моніторингової групи адміністрація установи наказала всім говорити, що вони працюють не до 20:00 години, а до 16:00. Засуджені, які працюють на виробництві, зареєстровані в рамках договорів цивільноправового характеру. Договори укладаються кожного місяця.

Цехи роботи з металоконструкціями

Засуджений Х. працює три роки. Засуджений Х. працює 2 роки, з його слів, заробляє щомісяця 700-800 гривень. Засуджений Х. працює майже рік. Засуджений Х. працює півроку, скільки заробляє не хоче говорити. Засуджений Х. працює на поліруванні, поки не має роботи — прибирає на вулиці. Працює понад рік. Минулого місяця отримав 120 гривень. Засуджений Х. працює на поліруванні понад рік, отримує близько 600 гривень щомісячно. Робота в поліровальному цеху очевидно є шкідливим виробництвом. Сертифікація перевірки відповідності критеріям належності робочого місця адміністрація не надала. Засуджений Х. працює на ділянці рушникосушки понад рік різноробом, скільки заробляє — не пам’ятає.

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

Зварювальна дільниця

Засуджений Х. працює майже рік і заробляє біля 1200 на місяць: спецодяг йому не видавали, як і спеціального взуття. Про сертифікацію робочого місця на предмет відповідності шкідливого виробництва адміністрація відомостей не надала.

Пошивальний та закрійний цехи

Засуджений Х. працює 8 місяців, заробляє в середньому близько 600 гривень на місяць. Родичі проживають в Молдові, раз на тиждень спілкується з родичами через інтернет. Засуджений Х. працює понад рік і не знає, скільки заробляє грошей, родичі за кордоном вимушені переселенці, зв’язку з ними немає вже понад рік. Засуджений Х. працює 1 рік і 6 місяців, перемотує нитки. У приміщенні дуже гучний шум. У засудженого немає захисних елементів, щоб не псувати слух.

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

Гараж

На території установи працює СТО (гараж), де ремонтують приватні автомобілі. Засуджений Х. працює понад рік, суму заробітної плати повідомити відмовився.

Малярна дільниця

Засуджений Х. працює на цій дільниці 4 роки. Окуляри (захисні) він не одягає, спеціального костюма йому не видавали. Одну маску використовує два дні та більше. Заробіток назвати відмовився.

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

Мотузки

Засуджений Х. працює два роки, скільки заробляє грошей — не знає, останній раз в крамницю ходив восени.

У приміщеннях виробництва відсутнє природне освітлення. Штучне освітлення дуже слабке, що явно недостатньо для забезпечення належних умов праці. Також в усіх виробничих приміщеннях відсутня система вентиляції. У приміщеннях сперте повітря. У приміщеннях металообробки відчутний запах мастила.

[Харківська виправна колонія №43]

Жилі приміщення

Моніторингова група відвідала відділення СПС №13. Приміщення барачного типу потребують ремонтних робіт. Засудженим протягом дня заборонено сидіти на ліжках. Всіх, хто відмовляється працювати на виробництві, залучають до двогодинної безкоштовної праці за ст. 118 КВК. Без графіків, черговості, за вибором днювального відділення.

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

Харчоблок

Їдальня розташована на першому поверсі двоповерхової будівлі. Обідня зала простора, але на стінах біля вікон пліснява. Є стенд інформаційного меню з релевантною інформацією про страви. На кухні проведено косметичний ремонт. Згідно з графіком роботи за травень 2023 року, працівники їдальні працюють у дві зміни. Також 4 особи працюють у нічну зміну: з 16:00 до 6:00 наступного дня, тобто 14 годин на добу. 9 осіб працюють у денний час. В усіх засуджених, які працюють в їдальні/кухні, відсутні медичні книжки. Після закінчення обіду представники персоналу провели обшук засуджених. На запитання, чим обґрунтоване це дійство, адміністрація відповіла, щоб не виносили хліб з їдальні. Такі заходи жодним чином не сприяють цілі кримінального покарання — ресоціалізації та соціальній адаптації, а є елементами каральної радянщини, якої давно варто позбутися.

[Харківська виправна колонія №43]

Відділення карантину, діагностики та розподілу

У відділенні КДіР перебувало 10 новоприбулих засуджених. Під час спілкування спостерігався високий рівень страху. Засуджені були залякані та відмовилися спілкуватися з моніторами. Усі без винятку засуджені відмовилися відповідати на запитання та повідомили, що у них все добре. Під час спілкування засуджені ховали очі, відмовлялися відповідати на прямі запитання. Така практика свідчить про атмосферу психологічного тиску та заляканості. В приміщенні КДіР двоповерхові ліжка. У приміщеннях тісно, відчутно неприємний запах.

[Харківська виправна колонія №43]

Лазня

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

Зв’язок з зовнішнім світом

В установі, в якій перебуває 650 засуджених осіб, немає жодного планшетного комп’ютера в особистому користуванні. Засуджені до позбавлення волі про таке поняття як “електронна скарга” навіть не чули. На запитання до засуджених, чи володіють вони інформацією про право на власний планшетний комп’ютер, деякі засуджені відповідали, що такою інформацією не володіють, дехто зазначив: “ну ви самі все розумієте, чому їх тут немає”.

Оглянувши журнал користування інтернетом у комп’ютерному класі, монітори з’ясували, що у поточному році глобальною мережею інтернет скористалися 58 разів, користуються інтернетом всього 3 особи. Слід зазначити, що, згідно з офіційними статистичними даними, наданими адміністрацією установи, послугами мережі інтернет з використанням обладнання, яке перебуває на балансі установи, скористались 657 разів, що не відповідає зазначеним у журналі даним.

Безпека

ДУ “Харківська виправна колонія №43” неодноразово потрапляла під російські обстріли з самого початку війни, через це постраждали будівлі, огорожа та інші споруди, що належать установі. Небезпека триває, вірогідність повторних ракетних обстрілів і бомбардування дуже висока. Проте, попри високу небезпеку щодо життя і здоров’я як засуджених, так і персоналу, в установу продовжують направляти осіб для відбування покарань. Харківські установи виконання покарань неодноразово попадали під обстріли, маємо випадки загибелі та травмованих осіб з поміж співробітників та засуджених.

[Харківська виправна колонія №43]

Бомбосховище

[Харківська виправна колонія №43]

[Харківська виправна колонія №43]

Медична частина № 43 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Харківській та Луганській областях

Завідувач медичної частини — Дрокін Д.Г. Стаціонар медичної частини має в наявності 4 палати для соматичних хворих, розрахованих на 10 ліжко-місць; 3 інфекційних ізолятори, розраховані на 6 ліжко-місць. Під час відвідування моніторинговою групою вивчено медичну документацію, оглянуті кабінети лікарів, рентген-кабінет, палати та інші приміщення медичної частини на їхню відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів. На момент відвідування на стаціонарному лікуванні перебувало 2 особи.

Згідно зі штатним розкладом, укомплектовані посади: завідувач медичної частини-лікар — 1 ставка; лікар-терапевт — 0,25 ставки; лікар-психіатр — 0,5 ставки; лікар-стоматолог — 0,5 ставки; лікар-рентгенолог — 0,5 ставки; лікар-фтизіатр — 0,5 ставки. Вакантними залишаються посади: лікаря загальної практики — сімейного лікаря — 1 ставка; лікаря-терапевта — 0,25 ставки. Проліковано хворих за поточний рік: в стаціонарі — 13 осіб; амбулаторно — 802 пацієнти. Диспансерний нагляд здійснюється за: соматичні захворювання — 448 осіб; ВІЛ-інфікованих — 67 осіб (з них 67 приймають АРТ); туберкульоз (кат. 5.1) — 54 особи; з розладами психіки — 78 осіб.

[Харківська виправна колонія №43]

Під час моніторингового візиту були виявлені недоліки в роботі медичної частини, що призводять до порушення прав засуджених в ДУ “Харківська виправна колонія (№43)”, зокрема:

1. Ненадання первинної, вторинної та третинної допомоги

Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

2. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)

Диспансерний нагляд здійснюється за 18 особами, які мають інвалідність. З них І гр. — 1 особа; Ⅱ гр. — 2 осіб; Ⅲ гр. — 7 осіб. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що у 4-х осіб з інвалідністю відсутні індивідуальні програми реабілітації (далі — ІПР). Крім того, не виконуються рекомендації ІПР.

В установі не створено умов щодо утримання осіб з інвалідністю, стаціонар розташований на другому поверсі (відсутні пандуси, поручні тощо).

3. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С

Від початку 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 376 обстежень осіб на наявність вірусного гепатиту С (далі — ВГС), з яких у 225 осіб встановлено підозру на захворювання. Підтверджено діагноз ВГС у 62 осіб, 14 з яких отримують лікування. 1 особа померла (причина смерті — цироз печінки). Особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.

4. Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду за туберкульозом

За наданою медичним персоналом інформацією, в день візиту (16.06.2023року), засудженого Б. та засудженого С. з діагнозом туберкульоз (ВДТБ) направили до Покровської спеціалізованої туберкульозної лікарні (№ 17). Під час вивчення медичної документації моніторами було встановлено, що підозру на захворювання було встановлено — 15.05.2023 року, підтверджено діагноз туберкульоз — 23.05.2023 року, госпіталізовано у стаціонар — 14.06.2023 року.

Понад місяць вони перебували в загальній масі засуджених, що створило передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених. Крім того, утриманні особи в медичній частині не в повному обсязі забезпечені засобами індивідуального захисту; не здійснюється суворий контроль за дотриманням маскового режиму на території установи серед в’язнів; не проводиться щоденний температурний скринінг засуджених.

5. Порушення правил пожежної безпеки

Приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації. Крім того, приміщення кабінету лікарів та рентген-кабінету не забезпечені вогнегасниками.

Зазначене не забезпечує безпечних умов перебування пацієнтів в умовах стаціонару та може становити загрозу їхньому життю та здоров’ю.

6. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами

6.1 У медичній частині відсутній дентальний рентгенапарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

6.2 При вивченні вмісту аптеки медичної частини виявлені протерміновані лікарські засоби.

6.3 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено відсутність електродів.

7. Порушення в роботі приміщення, де зберігаються лікарські засоби медичної частини

У приміщенні для зберігання лікарських засобів відсутня можливість підтримання температури повітря, відповідно до вимог інструкцій про застосування лікарських засобів у літній період (відсутній кондиціонер).

8. Порушення права засуджених та ув’язнених осіб на інформацію про стан здоров’я, методів лікування та неналежне ведення документації

8.1 Встановлено відсутність у медичних картах стаціонарного хворого № 003/о підписаної пацієнтом інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування. Зазначене може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнтів для застосування щодо них методів діагностики, профілактики та лікування, та є порушенням статті 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

8.2 У медичній частині не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.

Наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.

9. Порушення права ув’язнених та засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я

9.1 Стіни у приміщеннях медичної частини місцями мають відлущену фарбу, відбиту кахельну плитку на панелях стін, дерев’яні вікна, стару підлогу, що ускладнює дезінфекційну обробку даних приміщень.

9.2 Засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, іноді зі своєю постільною білизною.

10. Порушення права засуджених на психіатричну допомогу

Диспансерний нагляд здійснюється за 78 особами з психічними розладами. У стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення. Начальник медичної частини пояснив це тим, що приміщення, яке раніше використовувалось як ізолятор для осіб з розладами психіки, не відповідає вимогам, у зв’язку з чим це приміщення не використовується.

11. Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при проведенні первинного та профілактичних медичних оглядів

Під час вивчення медичної документації встановлено, що згідно “Журналу обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду у “Харківській виправній колонії №43”, впродовж поточного року було проведено періодичний медичний огляд 540 особам. Медичний огляд проводили лікарі: стоматолог, психіатр, терапевт. Моніторингова група зафіксувала відсутність особистих медичних книжок у засуджених в ДУ “Харківська виправна колонія № 43”.

12. Порушення прав ВІЛ-інфікованих осіб

Під час дослідження медичної документації встановлено, що диспансерний нагляд в установі здійснюється за 67 ВІЛ-інфікованими особами. У штаті медичної частини відсутній лікар-інфекціоніст.

Катування та жорстоке поводження

Після того, як засуджені звільняються або їх перевозять до іншої установи, особи скаржаться на катування, жорстоке та нелюдяне поводження в цій установі. Називають прізвища, наводять докази, демонструють тілесні ушкодження. За фактом катувань компетентними органами відкрите кримінальне провадження, триває розслідування.

Якщо ви стали жертвами або свідками катувань, побиття в ХВК-43, маєте тілесні ушкодження, або є жертвою нелюдяного поводження, звертайтеся на телефони гарячих ліній громадських організацій ЗВУ +380689332882, ХПГ Громадська приймальня у Харкові: +380 50 505 1415, +380 50 405 3015 і Києві +380 50 555 27 95

Висновки та рекомендації

  1. Припинити створювати в установі атмосферу страху і приниження.
  2. Припинити розподіляти засуджених для відбування покарання в установу через небезпеку.
  3. Припинити практику заборони сидіти на ліжках в житлових приміщеннях.
  4. Припинити практику заборони використання планшетних комп’ютерів та аксесуарів до них у власному користуванні.
  5. Припинити практику обшуків в їдальні.
  6. Забезпечити засудженим що працюють мінімальну заробітну плату.
  7. Забезпечити належні умови праці, в тому числі спецодяг і заходи техніки безпеки.
  8. Припинити використання двогодинної праці відповідно до 118 КВК як елемент тиску.
  9. Сприяти засудженим у відновленні втрачених через війну родинних зв’язків.

[Харківська виправна колонія №43]
Превентивний моніторинговий візит з питань дотримання прав людини в пенітенціарній системі до ДУ “Харківська виправна колонія №43” реалізовано представниками ГО “Захист в’язнів України” і ГО “Харківська правозахисна група”. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, членів громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, Ганни Скрипки і Олега Цвілого, а також помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка кореспондента Інформаційного бюлетеню “Права людини” Харківської правозахисної групи Михайла Романова. Візит здійснено в рамках проекту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни.

Дата візиту: 16 червня 2023 року.

 Поділитися