MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Три шляхи до сенсу життя в кризових ситуаціях

18.07.2023   
Віктор Франкл, психолог та філософ, який славиться своєю роботою в галузі логотерапії, описував три “шляхи до сенсу” через цінності, які можуть допомогти людині знайти гармонію та ціль у житті, особливо у складні часи.

[костянтин пейчев, психолог]

Цінності переживання

Життя, за Франклом, наповнене змістом та гармонією, коли ми відчуваємо прекрасне у всій його різноманітності. Людина може насолоджуватися красою природи, мистецтва, спорту, науки, техніки та всього, що вона створює. Але головним джерелом цінності є спілкування з іншими людьми у найрізноманітніших ситуаціях. Нехай це буде розмова, робота, святкування, танець або кохання — все це дає можливість зрозуміти інших людей у всій неповторній красі.

У радості та задоволенні, які ми отримуємо від цінностей переживання, закладено прихований сенс життя. Вони дарують нам можливість сприймати навколишній світ та занурюватися в нього, щоб зрозуміти його суть. Таким чином ми збагачуємося внутрішньо, отримуємо духовні сили, які допомагають зробити наше життя більш осмисленим та гармонійним.

Цінності творчості

Творчість є однією з найвищих цінностей людського життя, яка дозволяє нам не тільки сприймати навколишній світ, але й творити щось цінне. Усі процеси розвитку відбуваються в постійному чергуванні “отримання-віддача”, де кожна сторона збагачує іншу. Цей принцип стосується не лише фізичного та психологічного здоров’я, але й нашого внеску у світ.

Коли говоримо про творчість, ми зазвичай маємо на увазі створення творів мистецтва, наукові досягнення та технічні новації. Однак, такими ж важливими є людські вчинки. Це може бути добре вихована дитина, виконана з відповідальністю робота, догляд за хворим, подолання життєвих проблем. Кожен з нас може бути творцем та зробити цінний внесок у розвиток світу.

Творчість дозволяє нам зробити світ кращим, збагатити його новими ідеями та рішеннями. Вона дає можливість демонструвати свій потенціал.

Як сказав Франкл, жодна велика думка не зникає, навіть якщо про неї ніхто не дізнався. Історія нашого життя, навіть якщо вона не стане предметом літературного твору, ніколи не зникне даремно. Кожна людина створює свій власний “роман”, який є набагато більшим творчим досягненням, ніж будь-який літературний твір (Frankl, 1982).

Але що робити, коли доля накладає обмеження на наше життя? Як знайти сенс у житті, коли війна, хвороба або нещастя заважають зусиллям? Наша внутрішня сила і духовність можуть допомогти нам знайти відповіді на ці запитання та продовжувати рухатися вперед, попри перешкоди.

Цінності особистих життєвих установок

Значення наших особистих життєвих установок надзвичайно велике. Стикаючись з важкими ситуаціями, ми часто відчуваємо безсилля, відчай та безнадію. Але деякі люди витримують ці випробування з величезною стійкістю. Чому? Бо в них є життєві переконання, що дарують їм сенс і напрямок навіть у надскладні моменти життя.

Хоча доля може позбавити нас зовнішньої свободи, вона не може забрати внутрішню. Ми завжди маємо вибір стосовно того, як ми реагуємо на негаразди нашого життя. Це той момент, коли ми можемо проявити нашу гідність та честь. Мова йде про “зухвалість людського духу” (Timo Purjo 2022).

Отже, наші особисті життєві переконання допомагають знайти сенс і напрямок навіть у кризові часи.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися