MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Чоловіка, якого вбив російський снайпер, не могли поховати два місяці’

24.07.2023   
Олександр Васильєв
На початку повномасштабної війни спокійне життя мешканців села Стоянка на Київщині перетворилося на пекло. Росіяни бомбили село з літаків, снайпери розстрілювали людей на дорогах, катували та вбивали у власних будинках. Мешканка села — пані Олена розповідає, що вони практично не могли вийти з льоху через сильні обстріли.

Я — Олена Іванівна Скордзієвська. Усе життя живу у Стоянці, тут народилася, це батьківська хата. Я на пенсії, але до війни працювала на складському комплексі Ekol у Стоянці.

Яким для вас був перший день війни 24-го лютого 2022-го року?

Збиралася на роботу, передзвонили онуки, сказали, що в Києві вже стріляють, по радіо повідомили, що почалася війна. На роботу, звісно, ніхто вже не пішов, ми залишилися вдома, а також зателефонували своїм близьким з Києва, аби вони приїхали до нас ховатися від обстрілів. Але врешті-решт сталося так, що в Києві було безпечніше, ніж у Стоянці.

Один з уламків, який Олена знайшла у себе на подвір’ї

Олена Іванівна Скордзієвська, село Стоянка

Що відбувалося у наступні дні?

У наступні дні ми сиділи у льосі. Літали літаки, розбили міст. З льоху практично неможливо було вийти, відбувалася постійна стрілянина. Так ми сиділи у льосі до 7-го березня. Було холодно, тож спали в одежі.

Ми як на вогні були. Постійні перестрілки: і наші, і росіяни, лежимо одягнуті, чуємо, щось уже бахкає, одягнулися й вперед до льоху.

Потім тут розбили АЗС KLO, магазин АТБ, загорілися всі приміщення складського комплексу Ekol. Тоді всі люди почали виїжджати, а недалеко були їхні снайпери, то п’ять людей загинуло від снайперів. Наприклад, один чоловік пішов до наших військових, щось їм поніс, одяг якийсь, бо холодно було. Його вбили російські снайпери. І лише за два місяці його матері вдалося приїхати сюди та поховати сина. До цього це зробити було неможливо. Два місяці неможливо було нормально поховати людину. У будинок наш влучило. Але добре, що ми цього не бачили. Ми 7-го березня евакуювалися та поїхали у Жмеринку, якраз дали коридор.

Зруйнована АЗС КЛО біля Стоянки

Зруйнована АЗС KLO біля Стоянки

Чи не було проблем з евакуацією?

Ну, кожен був за себе. Кожен виїжджав, як міг. А так, у нас нічого не було, магазини не працювали, тож їли, що було, своє. А потім ні газу, ні води, ні світла не стало, ми мусили вже виїжджати. За нами приїхали, забрали, ми були у Жмеринці упродовж місяця. Потім ми приїхали і побачили картину: дірка у хаті, парканів немає, сусідів теж, ні вікон, нічого… Ми приїхали з сестрою, почали щось тягати, замовляти, щоб швидше все відремонтувати.

Чи допомагає вам держава?

За свій кошт усе робимо. Поки своїми силами. А держава — не знаю: буде, як буде. Тільки на себе треба сподіватися.

Що саме з вашого майна постраждало?

З майна… Усі вікна, відливи, парканів не було. Уламки в будинок прилетіли. Але головне, що хата не так сильно постраждала, як у деяких. Люди взагалі залишилися без домівок. Це нам ще, як то кажуть, пощастило. Дуже страшно було, літаки літали, уламки били по даху. Там у нас у сусідів сина та матір вбило уламками. Ще одна жінка отримала поранення від уламка, спершу наче одужала, але потім, на жаль, померла. Обстріли страшні були, дерева просто скошувало. Страшно, звичайно. Дай Боже, щоб все це закінчилося.

Зруйнована внаслідок обстрілу стіна в будинку Олени

Зруйнована внаслідок обстрілу стіна в будинку Олени

Про які ще воєнні злочини росіян у Стоянці вам відомо?

У нас там трошки далі є дачні ділянки, то там чоловіки сховалися (вони працювали тут, у “Сільпо”), їх закатували по-страшному, відрізали кінцівки, страшно… Вони ховалися у підвалі, їх знайшли і закатували.

Чому ви не евакуювалися одразу і чи була така можливість?

Була можливість. Але ми не думали, що росіяни будуть у нас тут сидіти, думали: минеться… Та й шкода було лишати собачку, котика… В результаті досиділи до 7-го березня, коли вже не було ні води, ні газу, то нас усіх забрали: і котів, і собачок, усіх евакуювали.

Чи змінилося ваше ставлення до росіян?

Змінилося, звичайно. Що ми їм поганого зробили? Це нелюди. Я брату подзвонила в Москву, а він у мене ще й запитує: (рос.) “Алёна, что случилось у вас?” 

Я більше з ним не спілкуюся. Це нелюди, які самі не живуть й іншим не дають.

Що ви далі плануєте робити?

Плануємо жити далі! Стоянка — це моє рідно село. Будемо працювати, відбудовувати. Треба мріяти. Все буде добре. Все буде Україна!

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися