MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Вогневі позиції на ЗАЕС та МКС у Херсоні

19.05.2023   
Марина Гарєєва
Поки росіяни тероризують мирне населення ТОТ Запорізької області, українські правоохоронці та експерти МКС продовжують збирати докази воєнних злочинів, а Британія запроваджує нові санкції проти РФ. Детальніше — у статті Харківської правозахисної групи.

Світлина з телеграм-каналу Івана Федорова, міського голови міста Мелітополя, наразі окупованого ЗС РФ.

Світлина з телеграм-каналу Івана Федорова, міського голови міста Мелітополя, наразі окупованого ЗС РФ.

Ситуація в Мелітополі

Росіяни продовжують тероризувати мешканців тимчасово окупованих територій Запорізької області та змушують людей отримати російський паспорт.

Про це 18-го травня повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.

“Мешканців ТОТ ставлять перед вибором — або російський паспорт, або існування за межею виживання”, — написав він у своєму телеграм-каналі 18-го травня.

За інформацією міського голови, окупанти зобов’язують українців переукладати договори з енергопостачальною компанією, захопленою росіянами. Проте новий договір укладають лише з тими, хто має російські паспорти. Таким чином, аби отримати необхідні послуги, люди мають виконувати незаконні вимоги підконтрольній РФ влади.

Тиску зазнають і неповнолітні особи. У захоплених школах міста обіцяють видати атестати лише тим учням, які оформили російські паспорти.

Крім цього, за даними Федорова, ворог погрожує “зробити іноземцями на рідній землі” всіх, хто відмовиться від російського паспорта.

В іншому телеграм-дописі від того ж 18-го травня мер Мелітополя відзначив, що окупаційна влада узаконює депортацію громадян України з тимчасово окупованих територій. Росіяни пропонують примусово переміщати мешканців районів, де оголошено воєнний стан, а незгодних відправляти на 30 днів “на підвал”.

Федорів також розповів про черговий удар по екосистемі України.

Аби ускладнити рух української техніки під час контрнаступу, представники РФ будують лінії оборони з води.

“Два тижні тому затопили поля поблизу Михайлівки, — розповідає міський голова в телеграмі. — Наразі вода стоїть у полях населених пунктів Якимівського району: Петрівка, Аннівка, В’язівка та Єлизаветівка. У цих селах давно пересохли річки, тож, імовірно, рашисти спускають воду зі зрошувального каналу”.

На думку Федорова, “окупанти настільки бояться наступу ЗСУ, що готові пустити в хід навіть водну стихію в марних сподіваннях ускладнити рух нашої техніки”. Натомість росіяни вкотре псують екосистему і життя людям, зауважив міський голова.

Вогневі позиції на будівлях ЗАЕС

Також надходить інформація, що російські військовослужбовці укріплюють оборону навколо Запорізької АЕС.

Про це пише агентство Reuters, яке посилається на працівників станції та мешканців Енергодара, міста, де розташована найбільша атомна станція України та Європи.  

За даними журналістів, військові ЗС РФ замінували територію та вирили нові траншеї біля Енергодара. Щобільше, окупанти обладнують вогневі позиції на деяких будівлях ЗАЕС. 

Ілюстративне зображення. Панорама міста Енергодар, травень 2022-го.

Ілюстративне зображення. Панорама міста Енергодар, травень 2022-го.

Як повідомив голова “Енергоатома” Петро Котін, за останні місяці кількість російських військових збільшилася утричі (від 500 до 1500 осіб). Голова “Енергоатома” наголошує, що найбільша загроза для ЗАЕС полягає у тому, що під час активних бойових дій може бути пошкоджена остання лінія електропередач, необхідна для охолодження реакторів атомної станції. 

Раніше ХПГ писала, що російські військові “евакуюють” родини запорізьких атомників з Енергодара. Окупаційна влада стверджувала, що вже вивезла понад 2 000 жителів тимчасово окупованих територій Запорізької області, з-поміж яких майже 800 дітей. У “Енергоатомі” застерігали, що подібна “евакуація” призведе до ще більшої нестачі фахівців і позначиться на забезпеченні належної експлуатації ЗАЕС. Як наголошував Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі, хоча співробітники станції продовжують роботу, ситуація ускладнюється.

Фахівці МКС у деокупованому Херсоні

Поки представники РФ продовжують тероризувати мирне населення тимчасово окупованих територій, українські правоохоронці разом з міжнародними експертами продовжують збирати докази воєнних злочинів, аби у майбутньому притягти винних до відповідальності.

Задля цього команда Міжнародного кримінального суду, очолена Брендою Холліс, відвідала деокупований Херсон.

Про це 19-го травня повідомили в Офісі Генерального прокурора.

Команда МКС в деокупованому Херсоні. Світлина оприлюднена Офісом Генпрокурора.

Команда МКС в деокупованому Херсоні. Світлина оприлюднена Офісом Генпрокурора.

“Під час візиту фахівці МКС побачили близько десяти місць, де були зафіксовані ознаки воєнних злочинів щодо цивільного населення, серед яких катування та вбивства у місцях незаконного тримання, невибіркові обстріли місць масового скупчення людей, медичних закладів, багатоквартирних житлових будинків”, — розповіли правоохоронці.

В Офісі Генпрокурора зауважили, що докази, зібрані під час візиту, можуть бути украй важливими для доведення міжнародних злочинів, скоєних представниками РФ в Україні.

“Кожен, винний у цих злочинах має бути притягнутий до відповідальності, включно з найвищими посадовими особами”, — наголосили в Офісі Генпрокурора.

Як писала ХПГ, після того як території на Сході та Півдні України були деокуповані, українські правоохоронці прослідковують чітку модель: усюди, де перебували російські військові, були зафіксовані випадки сексуального насильства. Це може виступати черговим доказом того, що військові ЗС РФ використовували сексуальне насильство як зброю для знищення української нації, та свідчити про злочин геноциду.


Тим часом Велика Британія оголошує нові санкції, спрямовані проти передових військових технологій РФ і чинних “джерел доходів” Кремля.

Санкції запроваджені щодо 86 російських громадян і юридичних осіб. Ідеться про компанії, пов’язані з викраденням українського зерна, розробкою військових технологій, постачанням російських енергоносіїв, а також банки.

Обмежувальні заходи також торкнуться 24 росіян та компаній, повʼязаних із транспортними послугами.

З-поміж інших, до підсанкційного списку потрапили компанії повязані з “Росатомом”, Pawell Shipping Co та Державна зернова корпорація (британська влада звинувачує їх у “систематичному розкраданні українського зерна”), а також шість російських судноплавних компаній, повʼязаних із “Совкомфлотом”. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися