‘Ми маємо діяти’, — гендиректор МАГАТЕ
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі закликав до створення зони безпеки навколо Запорізької атомної електростанції в Енергодарі, яку захопили російські окупанти.
Пресслужба організації оприлюднила запис його виступу 9 березня.
Рафаель Гроссі заявив, що потрібно “взяти на себе зобов’язання відстоювати безпеку та захист станції”, й наголосив, що робити це слід “зараз”.
“Ми маємо діяти!” — Каже голова МАГАТЕ.
“Запорізька АЕС знову працює на аварійних дизелях — останній лінії захисту. Це вже вшосте, дозвольте ще раз повторити, вшосте (!) ЗАЕС повністю втрачає зовнішнє енергопостачання й змушена працювати в цьому аварійному режимі. Нагадаю: це — найбільша атомна електростанція в Європі. Що ми робимо? Як ми можемо сидіти тут, у цій кімнаті сьогодні вранці, і дозволити цьому [ядерній катастрофі] статися? Так тривати не може”, — сказав Гроссі під час виступу 9-го березня.
За даними “Енергоатому”, пального для 18-ти генераторів мало вистачити на 10 діб. Утім, Гроссі наводив інші дані, згідно з якими, пального для 20-ти аварійних генераторів стало б на 15 діб роботи.
“Мене дивує самовдоволення. Що ми робимо, щоб цього [ядерної катастрофи] не сталося? Ми — МАГАТЕ, ми покликані дбати про ядерну безпеку. Кожен раз ми кидаємо кубик. І якщо ми дозволимо цьому продовжуватись раз у раз, то одного дня удача відвернеться від нас”, — попередив гендиректор МАГАТЕ.
9 березня 2023 року 37 країн Європи закликали РФ повернути Україні повний контроль над Запорізькою атомною електростанцією. Такий заклик озвучив Європейський Союз разом з Україною, Молдовою, Грузією, Північною Македонією, Чорногорією, Албанією, Боснією та Герцеговиною, Ісландією, Ліхтенштейном і Норвегією.
“Ядерної аварії з усіма її радіологічними наслідками поки що вдалося уникнути, головним чином завдяки стійкості та відданості українського експлуатаційного персоналу. Російська Федерація повинна припинити тиск на нього. Українські атомники працюють у дедалі меншій кількості та в надто стресовому стані, щоб підтримувати безпеку ЗАЕС”, — йдеться в заяві.
У ЄС також відзначили, що Європейський Союз та його держави-члени ніколи не визнають спроби Росії незаконно захопити ЗАЕС.
Попри це російський холдинг “Росатом”, що контролює значну частину ринку ядерного палива, досі залишається поза міжнародними санкціями.
Аби позбавитись токсичної залежності від держави-терориста, від 2024 року всі українські АЕС працюватимуть на американському паливі. Наразі сім енергоблоків українських атомних електростанцій, єдиним оператором яких є ДП НАЕК “Енергоатом”, повністю переведені на паливо американської Westinghouse Electric Sweden AB, а з 2024 року цим паливом мають забезпечуватися всі 15 енергоблоків вітчизняних АЕС. “Завдяки такому переходу атомна енергетика України набуде остаточної незалежності від Російської Федерації”, — повідомив “Енергоатом” в офіційному телеграм-каналі 28-го лютого. “Низка країн не мають змоги експлуатувати свої АЕС без РФ, бо вони споживають російське ядерне паливо, — зауважили в “Енергоатомі”. — На щастя, Україна цю сторінку своєї ‘атомної історії’ перегорнула”. Як сказав президент ДП НАЕК “Енергоатом” Петро Котін, “Україна стала першою державою на європейському континенті, якій вдалося диверсифікувати постачання ядерного палива для реакторів АЕС”.