MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Ми маємо діяти’, — гендиректор МАГАТЕ

10.03.2023   
Марина Гарєєва
Ґроссі закликав до створення зони безпеки навколо ЗАЕС в Енергодарі, яка перебуває під контролем РФ. “Кожен раз ми кидаємо кубик. І якщо ми дозволимо цьому продовжуватись раз у раз — то одного дня удача відвернеться від нас”, — сказав він 9-го березня.

Запорізька АЕС. Енергодар, Запорізька область. Фото: Дмитро Смоленко/Укрінформ

Запорізька АЕС. Енергодар, Запорізька область. Фото: Дмитро Смоленко/Укрінформ

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі закликав до створення зони безпеки навколо Запорізької атомної електростанції в Енергодарі, яку захопили російські окупанти.

Пресслужба організації оприлюднила запис його виступу 9 березня.

Рафаель Ґроссі заявив, що потрібно “взяти на себе зобов’язання відстоювати безпеку та захист станції”, й наголосив, що робити це слід “зараз”.

“Ми маємо діяти!” — Каже голова МАГАТЕ.

9 березня, о 3:53, вшосте за час окупації ЗАЕС перейшла в режим повного знеструмлення. “5-й та 6-й енергоблоки переводяться в холодний стан, увімкнулись 18 дизель-генераторів для живлення власних потреб ЗАЕС. Пального для їхньої роботи залишається на 10 діб”, — повідомили в “Енергоатомі”. Там також додали, що через окупацію станції та втручання представників “Росатому” в її роботу можливості української сторони щодо підтримання ЗАЕС у безпековому режимі значно обмежені. Міністр енергетики України Герман Галущенко підтвердив інформацію про те, що “в результаті обстрілів пошкоджено останню лінію, яка живила ЗАЕС”, і сповістив, що “станція працює на дизельних генераторах”. На своїй фейсбук-сторінці Галущенко також зауважив, що станом на 6:30, 9-го березня, були зафіксовані обстріли енергетичних об’єктів і в інших областях України (Київській, Миколаївській, Харківській, Запорізькій, Одеській, Дніпропетровській та Житомирській).

“Запорізька АЕС знову працює на аварійних дизелях — останній лінії захисту. Це вже вшосте, дозвольте ще раз повторити, вшосте (!) ЗАЕС повністю втрачає зовнішнє енергопостачання й змушена працювати в цьому аварійному режимі. Нагадаю: це — найбільша атомна електростанція в Європі. Що ми робимо? Як ми можемо сидіти тут, у цій кімнаті сьогодні вранці, і дозволити цьому [ядерній катастрофі] статися? Так тривати не може”, — сказав Ґроссі під час виступу 9-го березня.

За даними “Енергоатома”, пального для 18-ти генераторів мало вистачити на 10 діб. Утім, Ґроссі наводив інші дані, згідно з якими, пального для 20-ти аварійних генераторів стало б на 15 діб роботи.

“Мене дивує самовдоволення. Що ми робимо, щоб цього [ядерної катастрофи] не сталося? Ми — МАГАТЕ, ми покликані дбати про ядерну безпеку. Кожен раз ми кидаємо кубик. І якщо ми дозволимо цьому продовжуватись раз у раз, то одного дня удача відвернеться від нас”, — попередив гендиректор МАГАТЕ.

Увечері 9-го березня у пресцентрі компанії “Укренерго” повідомили, що централізоване електропостачання ЗАЕС, перерване ракетними ударами РФ, вдалося відновити.

9 березня 2023 року 37 країн Європи закликали РФ повернути Україні повний контроль над Запорізькою атомною електростанцією. Такий заклик озвучив Європейський Союз разом з Україною, Молдовою, Грузією, Північною Македонією, Чорногорією, Албанією, Боснією та Герцеговиною, Ісландією, Ліхтенштейном і Норвегією.

“Ядерної аварії з усіма її радіологічними наслідками поки що вдалося уникнути, головним чином завдяки стійкості та відданості українського експлуатаційного персоналу. Російська Федерація повинна припинити тиск на нього. Українські атомники працюють у дедалі меншій кількості та в надто стресовому стані, щоб підтримувати безпеку ЗАЕС”, — йдеться в заяві.

За наявною інформацією, у тимчасово окупованому Енергодарі почастішали випадки викрадень працівників ЗАЕС, які не погоджуються співпрацювати з російською окупаційною владою. Рідні викрадених працівників не знають, де їх тримають. Раніше представники РФ заблокували доступ на станцію майже 1500 українським працівникам ЗАЕС. 7-го березня у Центрі національного спротиву повідомили, що росіяни мають “кадровий дефіцит на захопленій Запорізькій атомній електростанції й відтак намагаються його подолати за будь-яку ціну”. За даними ЦНС, “на днях окупаційне керівництво станції знизило вимоги для ряду вакансій на станції”. У ЦНС вважають, що це було зроблено для того, аби “ввезти відповідний персонал з РФ” і таким чином замінити українських працівників, більшість з яких відмовляються укладати договір з “Росатомом”.

У ЄС також відзначили, що Європейський Союз та його держави-члени ніколи не визнають спроби Росії незаконно захопити ЗАЕС.

Попри це російський холдинг “Росатом”, що контролює значну частину ринку ядерного палива, досі залишається поза міжнародними санкціями.


Аби позбавитись токсичної залежності від держави-терориста, від 2024 року всі українські АЕС працюватимуть на американському паливі. Наразі сім енергоблоків українських атомних електростанцій, єдиним оператором яких є ДП НАЕК “Енергоатом”, повністю переведені на паливо американської Westinghouse Electric Sweden AB, а з 2024 року цим паливом мають забезпечуватися всі 15 енергоблоків вітчизняних АЕС. “Завдяки такому переходу атомна енергетика України набуде остаточної незалежності від Російської Федерації”, — повідомив “Енергоатом” в офіційному телеграм-каналі 28-го лютого. “Низка країн не мають змоги експлуатувати свої АЕС без РФ, бо вони споживають російське ядерне паливо, — зауважили в “Енергоатомі”. — На щастя, Україна цю сторінку своєї ‘атомної історії’ перегорнула”. Як сказав президент ДП НАЕК “Енергоатом” Петро Котін, “Україна стала першою державою на європейському континенті, якій вдалося диверсифікувати постачання ядерного палива для реакторів АЕС”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися