MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Секс — це круто, але смерть путіна краще. Дайджест російських протестів

15.08.2023   
Наші інформ.
Сумку з таким написом носила мешканка Краснодара. Її оштрафували за статтею про дискредитацію армії. І погрожували “накопати щось іще”.

Шопер, який дискредитував російську армію. Фото: Медиазона

Шопер, який дискредитував російську армію. Фото: Медиазона

Переслідування

21-річна мешканка Краснодара носила торбу з написом “Sex is cool but putin’s death is better” (“Секс — це круто, але смерть путіна краще”). Її оштрафували за статтею про дискредитацію армії. У матеріалах адміністративної справи були також фотографії графіті та сумки з написами “Ні війні”, а ще світлина наліпки з написом “Мир”.

“Медіазона” повідомляє, що 28 червня поліціянти забрали дівчину з дому в місцеве управління МВС під приводом того, що на неї надійшла скарга. Дівчина розповіла про образливі питання правоохоронців щодо її сексуальної орієнтації. Крім того, під час складання протоколу їй погрожували “накопати щось іще” та змусили відмовитися від виклику адвоката правозахисного проєкту “ОВД-Инфо”.

Раніше дівчину оштрафували на 200 тисяч рублів (близько 75 тисяч гривень) за статтею про пропаганду ЛГБТ. Приводом стало татуювання у вигляді собаки і напису “Собака — гей”.

*

2 серпня суд засудив пенсіонера з Новосибірська Тахіра Арсланова до трьох років позбавлення волі за два антивоєнні коментарі. Один із них був таким: “Я назвав військове вторгнення в сусідню країну ‘загарбницькою війною кремлівських фашистів’. Що в цьому неправильного? Чим це вторгнення відрізняється від 1939—1941 років?!”

*

Менеджер центрального московського офісу російської залізниці, чиє ім’я не оприлюднюють, розповів медіа “Можем объяснить”, що за критику війни і Володимира Путіна зіткнувся з тиском з боку керівництва. У своїх соцмережах він висловлював незгоду з політикою Кремля, після чого в січні 2023 року начальник викликав його до себе і запропонував або звільнитися, або виступити зі спростуванням своїх постів. Менеджер відмовився, за це йому обмежили доступ до держтаємниці, зменшили зарплату і погрожували статтею про дискредитацію армії та статусом іноагента. При цьому менеджер почув фразу “Ви не один такий” — цілком можливо, що співробітників залізниці, не згодних із війною, не так уже й мало, але їхні історії не набувають розголосу.
*

У жителя Нижньогородської області Олександра Горєлова на машині був напис “Ні війні”. До нього прийшли з обшуком — нібито як до свідка у справі про неправдиве повідомлення про теракт. Після цього його доставили в поліцію і склали протокол за статтею про дискредитацію армії.
*

Жительку Алтаю Ай-Тану Тугудіну засудили до восьми місяців примусових робіт з утриманням 10% зарплати на користь держави у справі про повторну дискредитацію армії. Справу порушили через коментарі до новини про іншу жительку Алтаю, яка хотіла допомагати спецслужбам України. За версією суду, Тугудіна опублікувала повідомлення, в яких негативно оцінювала дії російської армії в Україні.

*

4 серпня Данила Рогачова з Волгограда оштрафували на 30 тисяч рублів (близько 11 тисяч гривень). Рогачов посперечався з прихильником Володимира Путіна в одній із онлайн-груп і поцікавився, чому той ще не на фронті й пише коментарі в тилу. Ці та інші фрази було визнано дискредитацією армії.

Міста говорять

У Санкт-Петербурзі з’явився плакат із цитатою з роману Ремарка “На західному фронті без змін”:

Фото: Видимый протест

Фото: Видимый протест

*

У Липецьку на вході в магазин хтось залишив антивоєнне графіті.

Липецьк, фото: Видимый протест

Липецьк, фото: Видимый протест

*

Фотографії антивоєнних вуличних написів надсилають із Березовського, Дзержинського, Купавни, Москви та Уфи.

Антивоєнні графіті в російських містах

Антивоєнні графіті в російських містах

Антивоєнні графіті в російських містах

Антивоєнні графіті в російських містах

*

Антивоєнні висловлювання з’являються на вулицях Санкт-Петербурга, Балашихи і Дзержинська.

Санкт-Петербург, фото: Видимый протест

Санкт-Петербург, фото: Видимый протест

Санкт-Петербург, фото: Видимый протест

Санкт-Петербург, фото: Видимый протест

*

Антивоєнні написи і листівки було помічено також у Сиктивкарі.

Сиктивкар, фото: Видимый протест

Сиктивкар, фото: Видимый протест

Пікети й мітинги

77-річний активіст із Пермі Віктор Гілін пів години стояв із плакатом “Пане Путін! Вимагаю розглянути питання про приєднання Росії до конвенції ООН щодо касетних боєприпасів від 1 серпня 2010 року в екстреному порядку!”. Його затримали. Раніше він уже вимагав припинити війну і ядерний шантаж.

Віктор Гілін, Перм. Фото: Горизонтальна Росія

Віктор Гілін, Перм. Фото: Горизонтальна Росія

*

У Воронежі активіст Микола Борисов пройшов містом з антивоєнним плакатом з написом “Війна — це бруд // Ми несемо свій бруд в Україну”. Активіста затримали уже втретє. Раніше його затримували за плакати “Я проти війни” і “Peace to Ukraine”.

Микола Борисов, Вороніж. Фото: СОТА

Микола Борисов, Вороніж. Фото: СОТА

*

Житель Москви Єгор Зайцев провів одиночний пікет із плакатом “Ні війні” в центрі міста. Його затримали того ж дня.

Єгор Зайцев, Москва. Фото: ОВД-Инфо

Єгор Зайцев, Москва. Фото: ОВД-Инфо

*

Москвич Петро Косоруков вийшов на Красну площу з плакатом, що засуджує війну і Путіна. Незабаром його затримали і відвезли у відділок поліції.

*

Житель Санкт-Петербурга Дмитро Гвоздьов провів антивоєнний пікет. Чоловік вийшов у місто із плакатом “Ні війні // Мир Україні”. На нього склали адміністративний протокол про дискредитацію російської армії.

*

У Єкатеринбурзі затримали Дмитра Рикова, який вийшов на пікет із пацифістським плакатом.

Диверсії й саботажі

У Росії триває хвиля підпалів військкоматів. За тиждень було здійснено понад 24 спроби підпалу. Наприклад, 31 липня мешканка Калуги кинула у військкомат коктейль Молотова і погрожувала підірвати все гранатою.
*

У ніч на 31 липня у Красноярському краї хтось підпалив дві релейні шафи, що контролюють системи сигналізації, централізації та блокування. Силовики виявили на місці підпалу порожню пляшку з-під лимонаду, пачку з-під сигарет і перцевий балончик. За останні дні стало відомо щонайменше ще про п’ять підпалів залізничного обладнання (у Москві, Самарі, Санкт-Петербурзі, Калузькій та Липецькій областях). Однак, як і у випадку з підпалами військкоматів, деякі палії стверджують, що підпалювали релейні шафи за винагороду або на вимогу шахраїв.

 

Відмова воювати

Суд засудив до шести років ув’язнення контрактника Анатолія Пономаренка за самовільне залишення частини в період мобілізації. У травні він сам заявив на себе в поліцію, а в червні його затримали.
*

Деякі ув’язнені у ВК-4 Калузької області відмовляються воювати, коли їх намагаються завербувати на війну. За це їх катують. Також повідомлення про насильство над ув’язненими, які не хочуть їхати на війну, надходять з калузької ВК-3, відомої численними випадками знущань з в’язнів.
*

Механік-водій військової частини в Ставропольському краї Сіньков (його ім’я не повідомляють) відмовився виконувати наказ командира частини їхати на війну, за що його засудили до 2 років і 3 місяців колонії-поселення.

Культура

Було опубліковано анонімне інтерв’ю з музиканткою, яка продовжує виконувати антивоєнні пісні і виступає з ними в Росії на камерних концертах. “На виступах присутня пара людей у різних точках концертної зали з телефонами юристів із дружніх правозахисних організацій. Це для безпеки глядачів насамперед”, — розповіла дівчина.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Весна, Активатика й інших.

 Поділитися