Марні спроби Кремля
Російські ‘муніципалітети’ у Сватовому
Як 14 серпня повідомили в Генштабі ЗСУ, російські окупанти готуються змінити керівництво в адміністраціях населених пунктів на окупованих територіях Луганської області:
“Московський режим продовжує незаконну інтеграцію тимчасово окупованих територій України до свого суспільно-політичного простору. Так, у населеному пункті Сватове Луганської області російські окупанти вимагають, щоб представники адміністрацій та сільських рад звільнилися із займаних посад за власним бажанням”, — ділиться наявною інформацією Генеральний штаб.
Аби отримати лояльне до окупаційних сил керівництво, росіяни планують створити так звані “муніципалітети”. Їх мають очолити місцеві колаборанти після того, як будуть оголошені результати незаконних і зрежисованих Кремлем виборів.
Нелегітимні й невизнані
На початку серпня Верховна Рада закликала світ не визнавати легітимність будь-яких псевдовиборів, які Росія планує провести на тимчасово окупованих територіях України 10 вересня. Також парламентарі закликали ігнорувати запити РФ щодо спостерігачів. Парламент України ухвалив відповідну постанову у середу, 9 серпня.
Як повідомляв народний депутат Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі, постанову №9581 підтримали 287 народних депутатів.
“Чергове намагання Росії виправдати незаконну спробу анексії тимчасово окупованих нею частин території України свідчить про її небажання завершити збройну агресію проти нашої держави та намір продовжувати загарбницьку неоколоніальну політику щодо країн-сусідів, — ідеться у постанові. — Примусово, залякуванням та шантажем, російська окупаційна адміністрація залучає до участі в них громадян України — мешканців цих територій, в тому числі шляхом протиправної паспортизації та заміни українських ідентифікаційних документів на їхні російські аналоги”.
У своєму зверненні народні депутати нагадали про намір РФ провести незаконні “вибори” до місцевих “органів влади” на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. З огляду на це Україна звернулася до парламентів і урядів інших держав, міжнародних організацій і парламентських асамблей і закликала сформувати консолідовану позицію: у разі проведення — не визнавати легітимність будь-яких “виборів”, а також не визнавати легітимність структур, які їх організовують.
Парламентарі також закликали світову спільноту не визнавати законним жоден “виборний орган” РФ, вибори до якого відбуватимуться на тимчасово окупованих територіях України або до якого (в результаті таких “виборів”) буде включено представників окупаційних адміністрацій РФ.
Крім цього, Верховна Рада закликала не допускати участі делегацій таких “органів влади” РФ у роботі міжнародних організацій та їхніх парламентських структур, а натомість всебічно сприяти кримінальному переслідуванню людей, які у той чи інший спосіб візьмуть участь в організації незаконних виборів.
Українські парламентарі також звернулися до міжнародних моніторингових структур, парламентів і урядів інших держав, аби ті ігнорували можливі звернення РФ щодо направлення спостерігачів для забезпечення так званих “виборів місцевих органів влади” на окупованих Росією територіях України.
Верховна Рада закликала міжнародну спільноту “визнати, що незаконні дії Російської Федерації ще раз підтверджують неможливість проведення мирних переговорів до повного виведення російських окупаційних військ з міжнародно визнаної території України”.
Парламентарі звернулися й до мешканців тимчасово окупованих територій та закликали їх, за можливості, уникати участі у зрежисованих Кремлем виборах. Проте у випадках загрози життю варто “завжди пам’ятати, що для України головним пріоритетом залишається життя та безпека наших співгромадян”, наголосили у ВР.
Нагадаємо, що про намір провести “вибори” на тимчасово окупованих територіях України Центральна виборча комісія РФ оголосила 15 червня.
Усупереч нормам міжнародного права
Ще у червні поточного року у Європейській комісії заявляли, що намір ЦВК Росії провести псевдовибори на захоплених територіях України порушує норми міжнародного права. Зокрема, про це йшлося в заяві офіційного представника Європейської комісії Пітера Стано, оприлюдненій 17 червня.
Стано наголошував, що такі дії є нічим іншим, як “ще однією марною спробою Росії легітимізувати її незаконний військовий контроль та спробу анексії Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, а також автономної республіки Крим та міста Севастополя”.
При цьому у заяві зазначалося, що подібне рішення РФ грубо порушує як Статут ООН, так і незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а Росія не має жодних законних підстав для таких дій на території суверенної держави.
Як попереджав представник Єврокомісії, у разі проведення псевдовиборів Росія, її політичне керівництво й усі причетні до організації фейкових “виборів” — “зіткнуться з наслідками своїх протизаконних дій”.
“Європейський Союз залишається непохитним у своїй підтримці України. Росія повинна негайно, повністю і без жодних умов вивести усі свої війська і військову техніку з усієї території України в її міжнародно визнаних кордонах”, — зазначав Пітер Стано.