MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росія грубо порушує Конвенцію ООН з морського права, заявили у МЗС

14.08.2023   
Марина Гарєєва
У МЗС відреагували на події 13 серпня, коли військово-морські сили РФ цілеспрямовано обстріляли й примусово оглянули цивільне судно, що прямувало в порт Ізмаїла. Детальніше про морський терор РФ — у статті ХПГ.

Російський патрульний корабель (рос.) “Василий Быков”. Як повідомляло російське Міноборони, уранці 13 серпня він відкрив попереджувальний вогонь у Чорному морі, вимагаючи від суховантажного судна під прапором Палау зупинитися. Архівне фото.

Російський патрульний корабель (рос.) “Василий Быков”. Як повідомляло російське Міноборони, уранці 13 серпня він відкрив попереджувальний вогонь у Чорному морі, вимагаючи від суховантажного судна під прапором Палау зупинитися. Архівне фото.

“Міністерство закордонних справ України рішуче засуджує провокативні дії Російської Федерації, які мали місце 13 серпня в Чорному морі щодо турецького суховантажу ‘Сукру Окан’, який прямував в порт Ізмаїла”, — йдеться в заяві МЗС, оприлюдненій 14 серпня.

“ВМС РФ грубо порушили Статут ООН, Конвенцію ООН з морського права та інші норми міжнародного права. Такі дії стали черговим прикладом цілеспрямованої політики Росії щодо створення загроз свободі навігації та безпеці торговельного мореплавства в Чорному морі”, — заявили в МЗС.

Міністерство закордонних справ висловило підтримку і солідарність із “нашим стратегічним партнером” Туреччиною і закликало міжнародну спільноту “вжити рішучих заходів задля унеможливлення дій РФ, які перешкоджають мирному проходженню суден у Чорному морі”.

У МЗС наголосили, що “Росія має бути позбавлена можливості блокувати міжнародні маршрути в Чорному морі, зокрема до українських морських портів”. МЗС також закликало партнерів “посилити зусилля задля збереження функціонування Чорноморської зернової ініціативи, яка відіграє ключову роль в забезпеченні глобальної продовольчої безпеки”.

Реакція України й світу

Раніше на обстріл цивільного судна відреагували й в Офісі Президента:

“Цілеспрямований обстріл і примусовий огляд Росією міжнародного цивільного суховантажу “Сукра Окан” <…> є безумовним порушенням міжнародного морського права, актом піратства і злочином проти цивільних суден третьої країни в акваторії інших держав”, — писав радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк у своєму твітері.

На думку Подоляка, цей прецедент зі спробою запровадження “каперського права” вимагає чіткої юридичної фіксації, встановлення усіх причетних і визнання факту скоєння злочину з боку міжнародної спільноти.

“Україна зробить усі необхідні висновки й обере оптимальну відповідь”, — наголошував Подоляк.

13 серпня Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков також прокоментував дії РФ і назвав їх “нахабним ігноруванням прав чорноморських держав на вільне судноплавство та прав іноземних суден на мирний прохід через територіальне море прибережних країн”.

У своєму твітері Кубраков також розповів, що Україна закликала ООН та партнерів жорстко відреагувати на дії Росії, докласти усіх можливих зусиль для припинення терору в Чорному морі та вжити заходів проти РФ як країни-члена Міжнародної морської організації.

Міністр також порекомендував капітанам суден, які прямують до (або з) українських морських портів, триматися якомога ближче до узбережжя північно-західної частини Чорного моря та плисти територіальними водами Туреччини, Румунії та Болгарії, аби уникнути провокацій з боку РФ.

У Міноборони Росії заявляли, що корабель нібито проігнорував вимогу й не зупинився для огляду, через що росіяни відкрили “попереджувальний вогонь з автоматичної стрілецької зброї”. Як стверджували росіяни, для огляду суховантажу в повітря був піднятий гелікоптер Ка-29 з російськими військовими на борту, які потім нібито висадилися на судно. Продовжити шлях цивільне судно змогло лише після примусового огляду. 

Як зазначав Олександр Кубраков на своїй фейсбук-сторінці 13 серпня, хоча Україна не може підтвердити правдивість російської версії, “сам факт спекуляції навколо цього судна з метою залякувань та перешкоджання руху торговельних суден є грубим порушенням Росією норм міжнародного права”.

Своєю чергою в американському інституті ведення війни (ISW) відмічали, що російські сили не зупиняли три цивільні судна, які 30 липня відкрито повідомляли, що прямують до України. З огляду на це в ISW припускали, що, ймовірно, Росія здійснила примусовий огляд, аби вкотре створити загрозу ескалації.


Нагадаємо, що 10 серпня Україна оголосила про створення гуманітарного коридору у Чорному морі. “Згідно з наказом навігаційного доручення ВМС ЗСУ №6 від 08.08.2023 були оголошені нові тимчасові маршрути руху цивільних суден до/з чорноморських морських портів України”, — повідомляли ВМС на офіційній фейсбук-сторінці. При цьому Військово-морські сили ЗСУ попереджали, що протягом усіх маршрутів зберігається військова загроза та мінна небезпека з боку Російської Федерації.

У ВМС ЗСУ наголошували, що раніше Україна вже пропонувала ці маршрути, звертаючись до Міжнародної морської організації (IMO). Своєю чергою Рада Міжнародної морської організації визнала право України на вільне торговельне судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала Росію дотримуватися міжнародних конвенцій та припинити загрози торговельному судноплавству в Чорному морі.

Як зазначали українські військові, вказані маршрути передусім мали використовуватися для можливості виходу цивільних суден, що перебувають в українських портах (Чорноморськ, Одеса та Південний) ще від початку російського повномасштабного вторгнення. 

Харківська правозахисна група писала, як Росія намагається завадити експорту української агропродукції і використовує для цього найпотужнішу зброю, розраховану для знищення авіаносців. Детальніше про це можна прочитати у матеріалі ХПГ, доступному за посиланням.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися