MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Через російські обстріли у Куп’янському районі Харківщини оголосили обов’язкову евакуацію

10.08.2023   
Марина Гарєєва
Розповідаємо, яких саме громад стосується евакуація, куди можна звертатися та як російські збройні сили тероризують мирне населення Харківщини.

Ілюстративне зображення. Світлина: “Суспільне Харків”.

Ілюстративне зображення. Світлина: “Суспільне Харків”.

У Куп’янському районі Харківської області оголосили обов’язкову евакуацію.

Як повідомила Куп’янська міська військова адміністрація, 9 серпня розпорядження про евакуацію підписав тимчасово виконуючий обов’язки голови районної військової адміністрації Андрій Канашевич.

Відповідно до розпорядження, евакуація має відбуватися з 

  • Дворічанської громади;
  • Петропавлівської громади;
  • частково з Кіндрашівської, Курилівської та Куп’янської громад.

Як уточнили у телеграм-каналі Куп’янської МВА, обов’язкова евакуація у громаді буде з:

  • Куп’янська — Заоскілля (лівого берега річки Оскіл),
  • Ківшарівки,
  • Куп’янська-Вузлового.

З детальним переліком населених пунктів можна ознайомитися на фото нижче:

Розпорядження оприлюднене Куп’янською міською військовою адміністрацією.

Розпорядження оприлюднене Куп’янською міською військовою адміністрацією.

Міська адміністрація закликала мешканців цих громад не нехтувати власною безпекою і безпекою своїх рідних та евакуюватися.  

Своєю чергою очільники міських і сільських військових адміністрацій мають діяти відповідно до затверджених Планів евакуації населення територіальної громади, мовиться у розпорядженні. 

Як раніше зазначали у Харківській обласній військовій адміністрації, орієнтовно евакуації підлягає понад 11 тисяч людей, у тому числі — 600 дітей. 

За даними Беседіна, станом на 10 серпня у Куп’янській громаді проживає близько 12 тисяч людей. До російського вторгнення у громаді мешкало 57 тисяч людей. 

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов пояснював, що через російські обстріли обов’язкова евакуація може стосуватися 53 населених пунктів району. “Ворог посилив обстріли прикордонних населених пунктів і тих, які наближені до лінії фронту, та продовжує терор місцевого населення, у тому числі авіаударами. Наша мета — збереження життів нашого цивільного населення”, — наголошував Синєгубов. 

Куди звертатися?

Жителі Куп’янського району, які хочуть евакуюватися, можуть зателефонувати до

  • єдиного колцентру, що працює з дев’ятої ранку до десятої вечора: (050) 789 01 24, (063) 789 64 74;
  • громадської організації “Я врятований”: (063) 440-69-20;

а також звернутися на гарячі лінії

  • Червоного хреста: (080) 033 24 02, (073) 240 24 02, (067) 383 24 02 — лінія працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 17:00;
  • Куп’янської МВА: (098) 941 23 00 — лінія працює щоденно з 09:00 до 16:00.

Як зауважив очільник Куп’янської МВА Андрій Беседін люди, які відмовлятимуться від евакуації, повинні написати офіційний лист-відмову:

“Це не примусова, а саме обов’язкова евакуація — люди можуть відмовитися від неї офіційно. Якщо люди відмовлятимуться, вони мають офіційно написати лист-відмову, це [має бути] не просто на словах”, — говорив Беседін журналістам Суспільне Харків. Він також зазначив, що у випадках обов’язкової евакуації фактично відбувається робота з кожним мешканцем. “І вчора ця робота вже почалася, — зауважив Беседін. — Зараз будемо намагатися якомога більше людей вивезти, вмовити тих, які живуть ближче до лінії фронту, там дуже небезпечно”.

10-те серпня 2023-го. Куп’янськ після російського обстрілу. Фото: ДСНС Харківщини.

10-те серпня 2023-го. Куп’янськ після російського обстрілу. Фото: ДСНС Харківщини.

Евакуація на Харківщині

Як наголошував Олег Синєгубов,  у Харківській області процес евакуації триває на постійній основі. Таким чином усі охочі покинути обстрілювані території можуть виїхати в більш безпечні райони, звернувшись за допомогою до місцевої влади та волонтерів або за номерами: (050) 789 01 24 та (063) 789 64 74.

Передісторія

2 березня поточного року в Куп’янському районі оголосили обов’язкову евакуацію з 10 населених пунктів Вільхуватської громади, які були наближені до кордону та перебували під обстрілами, а також з усієї Дворічанської та Петропавлівської громад. Щобільше, у Куп’янській та Курилівській громаді ухвалили рішення щодо обов’язкової евакуації дітей і маломобільних людей.

Більше про обов’язкову евакуацію дітей можна почитати у статті Харківської правозахисної групи — Дорослі діти й діти дорослих: Кабмін затвердив механізм примусової евакуації дітей із зон бойових дій

Наприкінці березня 2023-го в Харківській ОВА повідомляли, що посадовці можуть ухвалити рішення про примусову евакуацію з окремих населених пунктів Куп’янського району, що перебувають під постійними обстрілами російських збройних сил.

6 квітня правоохоронці Харківської області допомогли евакуюватися декільком родинам. Тоді людей евакуювали з трьох населених пунктів Куп’янщини. Як сповіщав Беседін, ішлося про 18 дітей та 13 дорослих, яких евакуювали з Куп’янська, Ківшарівки та Куп’янська-Вузлового. За даними Беседіна, батьки мали супроводжувати дітей до санаторію у Рівненській області. “Вони будуть відпочивати у безпечному місці, оздоровлюватись, проходити реабілітацію: і психологічну, і фізичну”, — казав очільник Куп’янської МВА.

Діти, яких 6-го квітня 2023-го року евакуювали з Куп’янська-Вузлового, що на Харківщині. Світлина: поліція Харківщини.

Діти, яких 6-го квітня 2023-го року евакуювали з Куп’янська-Вузлового. Світлина: поліція Харківщини.

Окрім цього, у липні 2023-го була оголошена обов’язкова евакуація дітей (з їхніми батьками чи іншими законними представниками) з десяти населених пунктів Вовчанської територіальної громади Чугуївського району.  Як зазначав очільник Харківської ОВА, мешканці прикордонних громад постійно перебувають під загрозою, адже російські війська обстрілюють ці території з артилерії, авіації та мінометів. 

За даними Харківської ОВА, у період з 27 квітня до 9 травня з 15 населених пунктів Куп’янського району евакуювали 131 особу: 79 дітей та 52 супроводжуючі їх особи. Загалом у період з 2 вересня 2022 року до 8 серпня 2023-го з деокупованих територій України вже евакуювали 27 494 жителі, з них — 3 241 дитину та 889 людей з інвалідністю. 

Нещодавні російські обстріли

У ніч проти 10 серпня російська армія завдала ударів по Кіндрашівці, розташованої поблизу Куп’янська. Через ворожі обстріли шпиталізували двох людей, постраждалі перебували у стані середньої тяжкості. Як повідомляв очільник обладміністрації Олег Синєгубов, поранень зазнали 41-річний чоловік та 39-річна жінка. У них були вибухові травми та різані рани, зазначала речниця начальника ОВА Олена Шаповал. Наразі встановлюється тип озброєння, з якого російські збройні сили обстріляли Кіндрашівку.

Також під ударом РФ вночі та вранці 10 серпня опинився Куп’янськ: близько опівночі росіяни скинули на місто авіаційну бомбу ФАБ-250 та пошкодили будівлю міської ради, повідомляв Олег Синєгубов у своєму зведенні.

10-те серпня 2023-го року. Куп’янська міська рада після удару по місту російською авіаційною бомбою. Світлина з телеграм-каналу Олега Синєгубова.

Фото оприлюднене на фейсбук-сторінці Андрія Беседіна.

Фото оприлюднене на фейсбук-сторінці Андрія Беседіна.

Уранці російські збройні сили знову обстріляли Куп’янськ, унаслідок чого зайнялася пожежа в одному з гаражів та були пошкоджені житлові будинки. Війська РФ завдали повторного удару о пів на восьму ранку. На щастя, станом на 8-му ранку даних про поранених не надходило. 

10-те серпня 2023-го. Обстріл Куп’янська. Фото: ДСНС Харківщини.

10-те серпня 2023-го. Обстріл Куп’янська. Фото: ДСНС Харківщини.

Про тактику подвійних ударів РФ читайте у статті ХПГ, доступній за посиланням.

За процесуального керівництва Куп’янської та Ізюмської окружних прокуратур Харківської області були розпочаті досудові розслідування за фактами порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). Як повідомляли в Харківській обласній прокуратурі, крім згаданих вище випадків, увечері 9 серпня російська армія обстріляла село Чернещина Ізюмського району, унаслідок чого зайнялася пожежа: вогонь охопив приватний будинок і господарську споруду, також була пошкоджена ферма. 

Розмінування Харківщини

Поки місцева влада намагається евакуювати якомога більше людей, на Харківщині триває розмінування територій. Як сповістили у Департаменті цивільного захисту Харківської ОВА, упродовж тижня було розміновано 75,3 гектара території, 22 гектари сільгоспугідь і 26 об’єктів. З 3-го до 9-го серпня включно сапери знищили 825 вибухонебезпечних предметів.

9-го серпня на Харківщині розмінували майже 18 гектарів території, сім гектарів сільгоспугідь та два об’єкти. Вибухотехніки обстежили 294 метри автодоріг, майже дев’ять кілометрів ліній електропередач та 100 метрів газопроводів і знищили 165 вибухонебезпечних предметів за день. 

Світлина Харківської обласної військової адміністрації.

Світлина Харківської обласної військової адміністрації.

Попри це в Харківській ОВА нагадали, що в області зберігається мінна небезпека та закликали звертати увагу на заборонні знаки й в жодному разі не нищити та не прибирати їх. Про усі підозрілі знахідки варто повідомляти рятувальників (зателефонувавши на 101) або національну поліцію (зателефонувавши на 102).


Нагадаємо, що ще у 2022 році співробітники ДСНС створили інтерактивну мапу територій, що можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами. На мапі були позначені місця, де вже були виявлені або ймовірно перебували вибухонебезпечні предмети, та був зазначений ступінь загрози. Детальніше про те, як розпізнати вибухонебезпечний предмет та як діяти, якщо ви його виявили, можна прочитати у статті ХПГ, доступній за посиланням

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися