MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Змінюємо своє ставлення, а не самі проблеми!

25.08.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
В минулих дописах ми говорили, що протилежністю уникнення є психологічна ГНУЧКІСТЬ. Це ключ до повноцінного життя.

[костянтин пейчев, психолог]

Протистояти звичній поведінці та уникненню нового можна, якщо розвивати психологічну еластичність. Остання базується на декількох принципах. Сьогодні розглянемо такий принцип як “прийняття”.

Більшість традиційних методик зосереджується на змінах та трансформаціях небажаних думок та почуттів. Поведінкова психологія підходить до цього зовсім по-іншому. Пропонується стати більш відкритими та прийняти свої ДУМКИ, ПОЧУТТЯ та ВІДЧУТТЯ замість безперервної боротьби з ними.

Чи знаєте ви, що дослідження, проведені за останні 20 років, довели: ми не маємо такого великого контролю над своїми думками та почуттями, як нам здається (Браун, Гиллард 2021). Звісно, ми можемо спробувати змусити себе думати про щось певне, але наша увага невдовзі перемикається на інші речі. А коли ми намагаємося не думати про щось, стається навпаки, — це займає все більше місця у нашій голові.

Спробуйте не думати про “рожевого слона” протягом однієї хвилини.
Як, вийшло? Тож наші спроби контролювати думки або уникнути їх насправді мають лише обмежений успіх.

Що ж стосується наших емоцій, ситуація аналогічна. Те, що ми відчуваємо, залежить від нашого минулого досвіду. Тому нам не вдасться миттєво змінити наші почуття в конкретний момент, не змінивши наше минуле. Але така зміна просто неможлива, отже спроби керувати почуттями теж призводять до невдачі.

Мета психології — допомогти людям вести повноцінне життя. Це дуже нелегко, якщо вони постійно намагаються змінити те, що не можна змінити, контролювати те, що не можна контролювати, або уникнути того, чого не можна уникнути.

Ось чому принцип ПРИЙНЯТТЯ такий важливий. Коли ми стикаємося з тим, що поза нашою владою, найкраще рішення — прийняти це.

Прийняття — альтернатива уникненню досвіду, спосіб вести повноцінне життя. Практикуючи прийняття, ми створюємо ментальний простір, у якому отримуємо можливість робити те, що для нас важливо, а не витрачати час та сили на спроби контролювати неконтрольоване. Це не означає, що наші зусилля завжди будуть успішними. Щось спрацює, щось ні, але принаймні ми робимо те, що вважаємо за важливе, а не намагаємося втекти від того, що нам не подобається.

Наприкінці дня, лягаючи в ліжко, ми засинаємо з думкою про те, що не зрадили своїх ідеалів. Наприклад, у прагненні вести здоровий спосіб життя ви вирішуєте активніше займатися спортом та починаєте їздити на роботу на велосипеді. Але їзда містом у холод і дощ неминуче пов’язана з фізичним дискомфортом. І якщо ви не готові до цього, то одного ранку просто не захочете сідати на велосипед, навіть попри бажання стати здоровішим.

ПРИЙНЯТТЯ вносить у наше життя дещо нове: ми перестаємо боятися і фокусуватися лише на негативі. Несподівано з’ясовується, що негативні думки та почуття зовсім не настільки неприємні, як нам раніше здавалося. Звичайно, жити з ними важко, але вони й не варті того, щоби весь час через них переживати. І очевидно, що не варто витрачати стільки енергії на спроби уникати чи контролювати їх.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися