Відчіпляємося з гачка думок
Проте іноді ми зациклюємося на буквальному змісті слів і натрапляємо на труднощі.
Коли ми віримо, що наші думки відображають “об’єктивну” реальність, вони починають сильно впливати на нашу поведінку. Проте не завжди бажано дозволяти думкам (і загалом мові) керувати нами.
Насамперед думки часто бувають негативними та помилковими. І навіть якщо вони об’єктивні, то все одно не завжди сприяють досягненню наших життєвих цілей. (Браун, Гіллард, 2021).
Припустимо, що ви розглядаєте можливість позбутися звички палити. У вашому розумі з’являється думка: “Якщо я зараз зроблю перекур, це допоможе мені розслабитися”. Звичайно, ця думка має свою логіку: після викурювання цигарки ви, мабуть, відчуєте певний ступінь полегшення. Але якщо ви повністю піддастеся цій думці, чи допоможе це вам досягти вашої цілі — позбутися від куріння?
Відчеплення від думок (когнітивне роз’єднання) — це процес, коли ми віддаляємося від своїх думок, когнітивних шаблонів і мовних стереотипів, що призводить до зниження їхньої правдоподібності. Ми стаємо більш усвідомленими щодо своїх думок (і стереотипів мислення) та вчимося спостерігати за ними збоку. Це досягається за допомогою різних експериментальних практик, які застосовуються в психології та допомагають нам стати менш залежними від буквального змісту наших думок.
Ось один зі способів, щоб здійснити це, — додавати до кожної негативної думки фразу “Мені прийшла думка про те, що...”.
Наприклад: “Мені прийшла думка про те, що я вважаю себе товстою / Мені прийшла думка про те, що він давно не обіймав мене / Мені прийшла думка про те, що він може відвернутися, коли я намагаюся його поцілувати / Мені прийшла думка про те, що йому, можливо, нецікаво те, про що я говорю / Мені прийшла думка про те, що мені може бути нудно і нецікаво з ним”.
Така трансформація думок дозволяє краще розуміти все, що ви говорите собі, тим самим уникаючи негативного ставлення.
Коли ми розглядаємо думки як лексичні одиниці приватної (індивідуальної) мови в нашій голові, ми зменшуємо їхній вплив на нашу поведінку. Тоді вони перестають заважати підтримувати наші життєві цінності та рухатися до цілей.
Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.
Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.
Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.