MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Самооцінка і пральна машина

02.11.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
Люди чудово сприймають та реагують на небезпеку навколишнього світу. Це своєю чергою дає можливість адаптуватися та виживати в складному середовищі, виявляти загрози та швидко реагувати на них.

[костянтин пейчев, психолог]

Іншими словами, помічаючи те, що нам не сподобалося, ми можемо уникнути цього або навіть змінити.

Наприклад, якщо наша пральна машина раптово ламається, ми відчуваємо розчарування і думаємо: “Доведеться купити нову машину”. Це гарна думка, особливо якщо ви не хочете прати одяг вручну.

Якщо ми намагаємося застосовувати аналогічну стратегію до наших внутрішніх переживань (тобто починаємо оцінювати думки та почуття, як і зовнішні фактори), виявляється, що зробити це набагато складніше.

Наприклад, коли ми проживаємо негативний психологічний досвід, можемо думати: “Мені не подобається це почуття або спогад. Краще його позбутися”. Але такий підхід до наших думок і почуттів неправильний, оскільки ми не маємо повного контролю над ними, а тому така стратегія не завжди приносить бажані результати.

Суть конфлікту в тому, що в усіх іноді виникають негативні думки або фізичні відчуття. І чим більше ми уникаємо зіткнення з ними, тим більша ймовірність контрпродуктивних і навіть небезпечних реакцій, пов’язаних зі спробами уникнути неприємного переживання або змінити його.

У поведінковій психології це явище відомо як уникнення досвіду. Саме це уникнення розглядається як головна причина людського страждання та проблем з психічним здоров’ям.

Спочатку уникнення досвіду може виявитися гарним рішенням у короткостроковій перспективі, але насправді воно лише поглиблює проблему.

Наприклад, особа з тривожними симптомами може не виходити з дому, сподіваючись уникнути неприємного відчуття страху. Але в результаті вона втрачає можливість працювати, ходити по магазинах і спілкуватися з друзями. Так само людина, яка потерпає від депресії, може не відчувати бажання провести час у приємній компанії і відмовляється від запрошення на вечірку. З одного боку, справді, вона уникає неприємних думок та переживань, але з іншого — обмежує себе в можливості зустрітися з друзями. І якщо спілкування з друзями для людини значуще і цінне, то відмова від спілкування лише посилить депресію (Браун, Гіллард, 2021).

Психологічна наука стверджує, що, визнаючи та приймаючи проблемні думки та почуття, замість їх уникнення, ми прокладаємо шлях до досягнення життєвих цілей. А це зменшує неприємні відчуття і, що найважливіше, дозволяє вести те життя, якого ми прагнемо.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися