Як підготуватися до відсутності світла?
Багато хто нагадує, що з настанням холодів Путін знову почне атакувати українську енергетику з новими запасами ракет, накопиченими за рік. Дехто стверджує, що це малоймовірно, бо росіяни збагнули очевидну неефективність цього методу.
В усякому разі, тобі не завадить бути готовою / готовим до раптової відсутності світла та тепла. У цій статті пояснюємо, що може для цього знадобитися, як ним користуватися і де придбати.
Електроенергія
Як обрати і де купити зарядну станцію?
Рік тому українці познайомилися зі словами “EcoFlow” та “Bluetti”. Хоча ціни на девайси цих марок зменшилися в рази — тобі необов’язково витрачати немалі кошти саме на них.
Зарядна станція або портативна електростанція (power station) — це клас пристроїв, основна мета яких, очевидно, заряджати чи просто живити інші електричні пристрої, коли поруч немає працюючої розетки. Зазвичай це невеликі і доволі важкі коробки з кількома розетками, USB-портами та невеликим дисплеєм (інколи також з портами 12 В, бездротовим заряджанням, ліхтариком чи іншими функціями).
Хоча форма, розмір, колір та функціонал електростанцій може дуже сильно відрізнятися, про них потрібно знати два основні технічні показники:
- Місткість. Вимірюється у ват-годинах (Вт-год / Wh) або в ампер-годинах (А-год / Ah) — конвертувати ці одиниці з однієї в іншу можна за законом Ватта або через численні онлайн-калькулятори. Величина показує, наскільки багато станція може містити в собі енергії і, відповідно, наскільки довго ти зможеш заряджати від неї свій телефон, скільки від неї пропрацює хлібопічка, модем тощо. Якщо спростити, електростанції на 500-600 Вт-год вистачить на 6 годин роботи середнього сучасного ноутбука.
- Потужність. Вимірюється у Ватах. Тут все просто — величина показує, наскільки потужні пристрої можуть працювати від станції. Якщо ноутбук на 100 Вт зможе заживитися від майже будь-якої портативної станції, то мікрохвильовка на 1000 Вт потребуватиме агрегату багатократно дорожчого за неї саму (ймовірно, що й важчого). Існує також показник пікової потужності — це означає, що станція може запустити прилад з також потужністю, але тривалий час вона так працювати не зможе.
Зазвичай потужність і місткість станції приблизно дорівнюють одна одній. Розуміючи ці два показники, ти зможеш підібрати для себе електростанцію будь-якого бренду. Важливою може також бути швидкість заряджання самої станції, а наявність застосунку для телефона чи ліхтарика — це другорядні речі, за які точно необов’язково переплачувати, купуючи станції мейнстримних брендів.
Ринок портативних станцій в Україні зараз суттєво розширився, але він все одно не настільки багатий, як у США, де культура кемпінгу створила величезну пропозицію таких пристроїв і де вони коштують від $80. Є одна проблема — в Америці напруга в електромережі вдвічі менше європейської (100-120 В замість 200-240 В), а також відрізняється частота синусоїди (60 Гц проти 50 Гц). Це не означає, що американський пристрій буде геть не потрібний в Україні. Багато пристроїв можуть спокійно працювати у діапазоні 100-240 В, тому ноутбук і модем вдасться заживити — головне, щоб станція могла безпечно заряджатися від більш високої європейської напруги.
З особистого досвіду, саме круті Екофлоу та Блютті найбільш прискіпливі в плані електромережі; купувати їхні американські моделі може бути поганою ідеєю — на відміну від простіших і дешевших станцій.
Зарядні станції |
|
---|---|
Переваги |
Недоліки |
|
|
Насправді минулої зими дістати зарядну станцію в Україні було настільки довго і дорого, що було значно дешевше замовити станцію на Amazon, оплатити доставку форвардинговій компанії, а також там же придбати трансформатор напруги США-ЄС і навпаки. Конфігурація може бути громіздкою, але працюючою: у більшості працівників Харківської правозахисної групи є невеликі американські станції, які допомогли пережити важкі часи блекаутів.
Зараз ціни на станції в Україні порівнювані із цінами у США та ЄС, однак у випадку раптової кризи вони безумовно зростуть. Як замовити станцію чи інші потрібні товари за кордоном — у кінці статті.
Альтернативи портативним станціям
Найочевидніше резервне джерело електроенергії — бензиновий чи дизельний генератор. Якщо у тебе є приватний будинок, генератор із запасом пального точно не буде зайвим. Однак в умовах житла у місті зазвичай це зовсім не варіант.
Електрогенератори |
|
---|---|
Переваги |
Недоліки |
|
|
Зарядна станція поєднує в собі два елементи — акумулятор та інвертор. Як можна здогадатися, ці елементи можна придбати окремо. Тут ти можеш створити власну енергосистему починаючи невеликим китайським інвертором та парою акумуляторів — і закінчуючи енергонезалежним будинком із великими акумуляторами, гібридним інвертором, сонячними панелями та можливістю продавати вироблену електроенергію назад у мережу.
Власна інверторна система |
|
---|---|
Переваги |
Недоліки |
|
|
Приготування їжі
Кухонні електроприлади зазвичай потребують дуже багато енергії: за відсутності потужної енергосистеми ними не вийде довго готувати. Тут знадобиться газовий пальник.
Основні два види пальників — туристичний та кемпінговий.
Кемпінговий виглядає приблизно ось так і працює від цангового газового балона, який вставляється всередину. Також через перехідник (редуктор) його можна з’єднати з великим балоном.
Туристичний пальник значно компактніший (може вміщатися в кишеню), однак його не можна використовувати у закритих приміщеннях, а без перехідників він працює тільки з пласкими туристичними балонами. Його можна купувати коли потрібно багато подорожувати і перебувати за містом, однак для використання вдома це може бути невдале рішення.
Тепло
Як обрати термобілизну?
В основному термобілизна призначена для використання в активному русі — щоб зберігати тепло та ефективно відводити піт від тіла. За відсутності опалення вона може стати хорошим способом не мерзнути.
Найкращим матеріалом для термобілизни вважається вовна (шерсть) новозеландських овець мериноса. Однак він є і найбільш дорогим — комплект від передового бренду може коштувати понад $200. Дешеві вовняні вироби можуть неприємно колотися. Також за шерстю потрібен особливий догляд — зате вироби з неї можна довго не прати.
Синтетичну термобілизну теж не варто списувати з рахунків — вона дешевше і довговічніше за вовняну, водночас може бути достатньо затишною. На відміну від вовни, синтетичні матеріали швидко вбирають запах поту — однак деякі фірми застосовують спеціальні технології щоб мінімізувати цю різницю.
Теорія шарів
Не знаєш, що вдягнути зранку? Підбір рубашки / сукні / краватки / штанів справді може бути непростим завданням, від якого залежить чимало. Для спортивного туризму й альпінізму вибір одягу — це буквально питання життя і смерті. І обирати потрібно не на найближчий робочий день, а на всю тривалість експедиції.
З думкою про туристо-альпіністів американська компанія Patagonia винайшла концепцію шарів (layering system). Згідно з нею, одяг умовно можна поділити на кілька шарів, які можна комбінувати для найкращої терморегуляції в різних умовах
- Перший або базовий шар — термобілизна, завдання якої — відводити піт від тіла, щоб зберігати шкіру сухою і не мерзнути.
- Середній шар — утеплюючий, часто це фліс або також пухова куртка / жилетка.
- Зовнішній шар — вітрівка, яка захищає від атмосферних негараздів.
Отже, термобілизна хоча і є важливою складовою, основний утеплювач — те, що одягають на неї зверху. Флісова кофта ніколи не буде зайвою у гардеробі і може пасувати до будь-якої події крім, хіба що, святкування Перемоги (дарую виробникам ідею флісової вишиванки).
Спальні мішки
Якщо спати холодно — може згодитися спальний мішок. Це виріб, який не буде зайвим на випадок екстремальних ситуацій та й загалом. У будь-якому разі, його завжди можна буде подарувати військовому.
Найбільш круті спальники наповнюють гусячим чи іншим пухом. Для вимірювання якості пуху є навіть спеціальний показник — пухнастість. Він показує, який об’єм заповнює пух відносно його ваги. Чим більше — тим краще, виріб буде менше важити. Чи потрібно тобі це? Якщо планів носити його за плечима не проглядається — ні.
Сучасні пухові спальні мішки можуть стискатися до кишенькових розмірів і при цьому зігрівати в екстримальних температурах. Однак вони будуть коштувати десятки тисяч гривень і для зігрівання у квартирі взимку це overkill. До того ж пух перестає гріти при намоканні. Тому при виборі спальника краще сконцентруватися на його зручності — чи не заїдає в ньому блискавка, чи не почуваєшся в ньому як у кульку. Можна просто прийти в туристичний магазин і попросити полежати в обраному спальному мішку.
Сертифіковані за стандартом ISO спальники мають два основні показники — температуру комфорту та температуру ліміту комфорту. Їх ще інколи називають температурою для чоловіків та для жінок (вважається, що жінки зазвичай більше мерзнуть). На ці показники треба орієнтуватися, щоб розуміти, в яких умовах можна використовувати мішок.
Спати у спальниках рекомендується у термобілизні.
Де купити?
Усе, що було згадано, на момент написання матеріалу можна купити в Україні за помірними цінами. Але якщо попит зросте — зростуть і ціни, тому варто знати, як купити необхідне за кордоном. Крім того, у США та інших країнах незабаром почнуться black friday та різдвяні розпродажі.
Варто знати, що ліміт на безмитне ввезення посилок до України — 150 євро. На більш дорогі відправлення українські митники нарахують ПДВ та, власне, мито, порахувати яке можна через онлайн-калькулятори.
Хороша новина: генератори, акумулятори, інвертори та деякі інші пристрої віднедавна не обкладаються митним платежами незалежно від вартості. Погана новина: ці товари не завжди можна доставити поштою. Наприклад, Нова пошта вже попереджає на своєму сайті, що не доставляє акумулятори (зокрема і зарядні станції) зі Сполучених Штатів через обмеження авіатранспорту. Щоправда, рік тому автором статті було безперешкодно отримано з дюжину станцій і трансформаторів зі США. Можливо, тепер за забороною слідкують ретельніше.
Ось кілька сайтів, на яких можна робити покупки:
- Amazon.com — американський магазин всього, є також у Німеччині та Об’єднаному Королівстві.
- Rei.com — американський магазин товарів для туризму / активного відпочинку / спорту.
- Backcountry.com — ще один такий магазин.
- Bestbuy.com — великий магазин електроніки.
- Walmart.com — один із найбільших ритейлерів у США.
Є й хороші українські виробники спорядження, наприклад Turbat і Fahrenheit.
Закордонні сайти часто не доставляють безпосередньо до України або така доставка занадто дорога. На допомогу приходять форвардингові компанії — вони дають вам поштову адресу у потрібній країні, отримують посилку на ваше ім’я і доставляють її вам до України. Ось кілька таких сервісів:
- NPshopping.com
- Pesoto.com
- Meest.shopping