MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Мобілізація за законом: чи можуть співробітники ТЦК викрадати людей?

12.06.2024   
Сергій Пройдак
Україна потребує збільшення кількості захисників. Проте не завжди мобілізація відбувається з дотриманням усіх норм закону. Пропонуємо до вашої уваги погляд юриста.

© Mehaniq / Shutterstock [військовий квиток, мобілізація]

© Mehaniq / Shutterstock

Останнім часом ЗМІ та соціальні мережі все частіше публікують інформацію про викрадення людей співробітниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для “інтенсивного оновлення даних та проходження військово лікарської комісії”.

Викрадення людей — це серйозне порушення прав людини, конституційних та міжнародних гарантій. В статті 3 Конституції України йдеться: “людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість та безпека є найвищими соціальними цінностями”. Ці положення закріплені в Європейській конвенції з прав людини, а також в інших міжнародних актах, які ратифіковані Україною та є обов’язковими до виконання на території України.

Відповідно до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, кожна людина має право на свободу пересування. Що це таке? Це право вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Єдиним органом, який може обмежувати це право, є Національна поліція. Співробітники поліції уповноважені затримувати особу на підставах, у порядку та на строки, визначені Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення, а також іншими законами України.

В чинному законодавстві України не передбачено та не надано повноважень співробітникам територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на позбавлення волі або викрадення людини. За вчинене правопорушення щодо людини співробітникам ТЦК загрожує кримінальна відповідальність, передбачена статтею 146 Кримінального кодексу України (“Незаконне позбавлення волі або викрадення людини”) та статтею 365 Кримінального кодексу України (“Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу”).

Також слід зазначити, що безпідставно захоплювати чоловіків не можуть не лише представники територіальних центрів комплектування, а й будь-які представники органів влади, крім випадків, які встановлені в законі. Навіть у випадку відмови від повістки працівники центрів комплектування не мають повноважень на затримання людей.

У разі порушення співробітниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки статті 146 Кримінального кодексу України, особі необхідно звернутися зі скаргою до керівника цього Територіального центру комплектування та соціальної підтримки та до Міністерства оборони України. Також про порушення прав людини співробітниками Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки можна звернутися з повідомленням усно, зателефонувавши на гарячу лінію Міністерства оборони України за номером 0800-500-442.

Якщо співробітники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки завдали людині тілесні ушкодження, необхідно звернутися до органів Національної поліції, які відкриють кримінальне провадження та будуть проводити досудове розслідування за фактом побиття.

Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.

 Поділитися