MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Тимчасово непридатних до служби військових зможуть звільнити в запас“Мені дуже погано”: як демобілізуватися з психічним розладомЗвільнення з військової служби у воєнний час — місія неможлива?Воїн — не кур’єр: бюрократичної тяганини для поранених стане меншеХто може звільнитися з військової служби та як це зробитиТюрма за невиконання наказу. Обговорюємо посилення відповідальності солдатів із військовим юристомВійна і свобода совісті: чи можна відмовитися від служби у ЗСУ через релігійні переконання? Говоримо із дослідником релігії і права Дмитром Вовком та директором ХПГ Євгеном ЗахаровимУкраїна порушила право на свободу релігії – ЄСПЛРішення ЄСПЛ у справі Релігійна спільнота Свідків Єгови Тернівського району Кривого Рогу проти УкраїниНа фронт — лише морально готових? Законопроєкт про ‘мудру’ мобілізаціюЗалужний: Наука має стати рушієм перемоги

Отримати статус учасника бойових дій стане простіше

10.11.2023   
Ірина Скачко
Але щоб остаточно зробити цей процес зручним, депутатам потрібно буде ухвалити ще принаймні один законопроєкт.

Фото: Bumble Dee, Shutterstock [армія військовий]

Фото: Bumble Dee, Shutterstock

8 листопада Верховна Рада прийняла законопроєкт №9141, який спрощує надання статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Змін у цій процедурі суспільство чекало давно. 

Ще минулого року до ЗСУ було мобілізовано 700 тисяч осіб, до Державної прикордонної служби України — 60 тисяч, до Національної гвардії України — 90 тисяч українців. При цьому від 24 лютого 2022 року до серпня 2023 року лише 95 846 осіб отримали статус учасника бойових дій. Робити це довго, важко, а результату можна і не дочекатися.

Ухвалений законопроєкт вносить зміни до статей 6, 7 та 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відтепер людина, яка має право на цей статус, або її представник мають звернутися до відповідної комісії лише з заявою у паперовій чи електронній формі. Усі інші документи, необхідні для надання цього статусу, комісії та органи повинні будуть шукати самі: зокрема звертатимуться за ними до “уповноваженого органу/особи у рамках міжвідомчої взаємодії суб’єктів владних повноважень”. Щоб очікування на потрібний папірець не розтяглося на місяці, у законі передбачені чіткі часові межі.

“Запитувані документи мають бути надані не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати надходження запиту (або ж має бути повідомлена обґрунтована причина їх відсутності), — пояснюють у Верховній Раді. — Не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відповідей на запити комісія з питань розгляду матеріалів про надання статусу учасника бойових дій приймає рішення про надання Захиснику чи Захисниці статусу учасника бойових дій”.

Така ж процедура передбачена і для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни або статусу члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

“Головна мета — зробити так, щоб не військовослужбовець бігав за папірцями, а папірці за нашими бійцями, — заявив один із авторів законопроєкту Єгор Чернєв. — Тепер чиновники та цифровізована система будуть самостійно збирати дані з усіх установ та відомств, необхідні для надання статусу УБД за поданням заявника. На весь процес виділяється не більше 30 днів”.

Втім, фахівці наголошують, що ухвалення цього законопроєкту недостатньо. Зокрема, у правозахисному центрі для військових “Принцип” зазначають: “У контексті спрощення процедур щодо УБД нагадуємо про важливість ухвалення законопроєкту № 10062 з правками, які пропонують наші фахівці спільно з колегами з відповідних відомств. Ці зміни уможливлюють напівавтоматичну процедуру для отримання статусу УБД. Це важливо, бо без технічних змін процес буде ускладненим і повільним”.

Цього тижня згаданий законопроєкт був ухвалений у першому читанні, разом із іще одним — № 9681, що теж стосується цифровізації набуття статусу учасника бойових дій в умовах воєнного стану.

На базі цих двох документів до другого читання буде утворено один спільний законопроєкт, який забезпечить запуск єдиного реєстру мобілізованих, переведе процедуру отримання статусу УБД в електронний вигляд та скоротить її до шести днів.

 Поділитися