Отримати статус учасника бойових дій стане простіше
8 листопада Верховна Рада прийняла законопроєкт №9141, який спрощує надання статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Змін у цій процедурі суспільство чекало давно.
Ще минулого року до ЗСУ було мобілізовано 700 тисяч осіб, до Державної прикордонної служби України — 60 тисяч, до Національної гвардії України — 90 тисяч українців. При цьому від 24 лютого 2022 року до серпня 2023 року лише 95 846 осіб отримали статус учасника бойових дій. Робити це довго, важко, а результату можна і не дочекатися.
Ухвалений законопроєкт вносить зміни до статей 6, 7 та 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відтепер людина, яка має право на цей статус, або її представник мають звернутися до відповідної комісії лише з заявою у паперовій чи електронній формі. Усі інші документи, необхідні для надання цього статусу, комісії та органи повинні будуть шукати самі: зокрема звертатимуться за ними до “уповноваженого органу/особи у рамках міжвідомчої взаємодії суб’єктів владних повноважень”. Щоб очікування на потрібний папірець не розтяглося на місяці, у законі передбачені чіткі часові межі.
“Запитувані документи мають бути надані не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати надходження запиту (або ж має бути повідомлена обґрунтована причина їх відсутності), — пояснюють у Верховній Раді. — Не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відповідей на запити комісія з питань розгляду матеріалів про надання статусу учасника бойових дій приймає рішення про надання Захиснику чи Захисниці статусу учасника бойових дій”.
Така ж процедура передбачена і для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни або статусу члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
“Головна мета — зробити так, щоб не військовослужбовець бігав за папірцями, а папірці за нашими бійцями, — заявив один із авторів законопроєкту Єгор Чернєв. — Тепер чиновники та цифровізована система будуть самостійно збирати дані з усіх установ та відомств, необхідні для надання статусу УБД за поданням заявника. На весь процес виділяється не більше 30 днів”.
Втім, фахівці наголошують, що ухвалення цього законопроєкту недостатньо. Зокрема, у правозахисному центрі для військових “Принцип” зазначають: “У контексті спрощення процедур щодо УБД нагадуємо про важливість ухвалення законопроєкту № 10062 з правками, які пропонують наші фахівці спільно з колегами з відповідних відомств. Ці зміни уможливлюють напівавтоматичну процедуру для отримання статусу УБД. Це важливо, бо без технічних змін процес буде ускладненим і повільним”.
Цього тижня згаданий законопроєкт був ухвалений у першому читанні, разом із іще одним — № 9681, що теж стосується цифровізації набуття статусу учасника бойових дій в умовах воєнного стану.
На базі цих двох документів до другого читання буде утворено один спільний законопроєкт, який забезпечить запуск єдиного реєстру мобілізованих, переведе процедуру отримання статусу УБД в електронний вигляд та скоротить її до шести днів.