MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Книги під ударом. Підсумки тижня

13.11.2023   
Ірина Скачко
В Херсоні окупанти влучили по обласній бібліотеці. На Харківщині триває будівництво підземної школи. Заповідну зону Джарилгацького національного природного парку знищено. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Херсонська обласна бібліотека імені Олеся Гончара, 12 листопада. Фото: Херсонська ОВА

Херсонська обласна бібліотека імені Олеся Гончара, 12 листопада. Фото: Херсонська ОВА
• Уночі 12 листопада вороги обстріляли бібліотеку в Херсоні. “Одне з влучань — по обласній бібліотеці імені Гончара. У будівлі — суттєві руйнування. Також виникла пожежа. Рятувальники більш як півтори години приборкували полум’я”, — розповів очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін. Пізніше у ДСНС повідомили, що росіяни повторно обстріляли бібліотеку, коли там перебували рятувальники. Їм довелося кілька разів повертатись до гасіння.

Минулого року, відступаючи, росіяни пограбували цю установу. Зокрема вони вивезли дореволюційні видання.

• Підступну тактику “подвійного удару” росіяни застосували і двома днями раніше на Харківщині. 10 листопада у Куп’янську безпілотники ударили по поліціянтах, що приїхали фіксувати наслідки попередньої атаки. Двоє правоохоронців зазнали контузій, повідомив начальник Слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов.

Куп’янськ, 10 листопада 2023 року. Фото: фейсбук-сторінка Сергія Болвінова

Куп’янськ, 10 листопада 2023 року. Фото: фейсбук-сторінка Сергія Болвінова

• 8 листопада російські військові атакували безпілотниками “пункт незламності” у Бериславі на Херсонщині, повідомляє місцева ОВА. Крім того, під удар потрапила автівка Укрпошти. На щастя, люди не постраждали.

Зруйнований пункт незламності у Бериславі Херсонської області, 8 листопада

Зруйнований "пункт незламності" у Бериславі Херсонської області, 8 листопада

• В селі Коротичі на Харківщині будують першу підземну школу. В ній одночасно зможуть навчатися до п’яти сотень учнів. Про будівництво повідомив голова ОДА Олег Синєгубов. “Під час тривог це укриття буде здатне вмістити людей із сусіднього дитсадка, офісів та інших закладів, — зазначив він. — Вартість робіт — 99,1 млн грн. Укриття матиме кілька приміщень, санітарні кімнати, 3 виходи, буде оснащене автономним джерелом електроенергії та здатне витримати пряме влучання ракети С-300”. Нагадаємо, нещодавно внаслідок ракетного удару було зруйновано термінал Нової Пошти у Коротичі.

Майбутня підземна школа в Коротичі. Фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

Майбутня підземна школа в Коротичі. Фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

• 3790 навчальних закладів були знищені або пошкоджені по всій Україні з 24 лютого 2022 року, йдеться в опублікованому 9 листопада звіті правозахисної організації Human Rights Watch (HRW). Російські солдати не тільки обстрілювали школи, але й грабували їх, забираючи комп’ютери та ноутбуки, телевізори, інтерактивні дошки, інше шкільне обладнання та опалювальні прилади. Відступаючи, вони залишили по собі спалені та розграбовані класи, зазначають правозахисники. “Українські діти заплатили високу ціну в цій війні, тому що атаки на освіту — це атаки на їхнє майбутнє”, — наголосив Г’ю Вільямсон, директор відділу Європи і Центральної Азії HRW.

Черкаськолозівський ліцей. © ХПГ [зруйнована школа документування руйнування освіта]

Черкаськолозівський ліцей. © ХПГ

• Знищено всю заповідну зону Джарилгацького національного природного парку, повідомляють в Міністерстві екології. Йдеться про найціннішу степову ділянку острова, яка складає 1588 га. Нагадаємо, ще навесні російські окупанти засипали піском переправу до острова Джарилгач, з’єднавши його з окупованою материковою частиною Херсонської області. На території заповідника розташували полігон. На початку серпня там спалахнула пожежа, яку довго не гасили. Крім того, через війну практично знищені два водно-болотних угіддя міжнародного значення: “Архіпелаг Великі та Малі Кучугури” та “Заплава Сім Маяків”.

Херсонщина. Узбережжя Джарилгацької затоки до російського повномасштабного вторгнення. Світлина: “Суспільне Херсон”.

Херсонщина. Узбережжя Джарилгацької затоки до російського повномасштабного вторгнення. Світлина: “Суспільне Херсон”.

“Окупованими лишаються 514 об’єктів природно-заповідного фонду площею 0,80 мільйона гектарів, — нагадують екологи. — Пошкоджено місця існування видів флори та фауни, занесених до Червоної книги України, Європейського червоного списку видів тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі”.

• Кримський художник Богдан Зіза перебуває в російській виправній колонії №29 у місті Пермі, повідомляє громадська ініціатива “Зона солідарності” із посиланням на листи чоловіка. Нагадаємо, минулого року Богдан облив жовтою та блакитною фарбами двері міської адміністрації в окупованій Євпаторії. 6 червня військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив його до 15 років за обвинуваченням у тероризмі. 10 червня він оголосив голодування, вимагаючи позбавити його нав’язаного російського громадянства та звільнити із російських тюрем усіх політв’язнів. Акція протесту тривала до 27 червня. “Зіза розповів у листі, що після апеляції його відправили на етап із СІЗО Новочеркаська. За цей час він побував у Волгограді, Саратові, Казані та Іжевську. Чому до цього не було листів від Богдана — невідомо. Близькі та друзі Зізи не знали, де він перебуває весь цей час”, — йдеться у повідомленні.

Богдан Зіза, фото: Суспільне.Крим

Богдан Зіза, фото: Суспільне.Крим

• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 12 листопада 2023 року ініціативою зафіксовано 56814 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися