MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Останні секунди життя сортували гуманітарну допомогу’. Підсумки тижня

23.10.2023   
ХПГ-інформ
Росіяни ударили по терміналу “Нової пошти”. Полонений правозахисник Максим Буткевич отримав спеціальну відзнаку імені Анни Франк. Міноборони підтримало законопроєкт про реєстровані партнерства. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Наслідки удару по терміналу Нової Пошти в Харківській області 21 жовтня 2023 року. Фото: Сергій Болвінов

Наслідки удару по терміналу "Нової Пошти" в Харківській області 21 жовтня 2023 року. Фото: Сергій Болвінов

• Увечері 21 жовтня російські військові завдали ракетного удару по терміналу “Нової пошти” у Харківській області. “В результаті удару сталася значна руйнація будівлі термінала, пошкоджені 7 вантажних автомобілів та 2 напівпричепи. Також на об’єкті сталася пожежа на площі близько 300 кв. м. За попередніми даними, 6 осіб загинуло та 16 постраждало”, — повідомляють у ДСНС. “Це виключно цивільний об‘єкт, росіяни вчинили черговий терор проти мирного населення Харківщини!”, — заявив президент Володимир Зеленський. “Останні секунди свого життя наші колеги провели, допомагаючи: сортували посилки з ліками та гуманітарною допомогою для мирного населення, яке страждає від війни. Росія знищила будівлю цивільної інфраструктури й повинна бути засуджена за воєнні злочини”, — наголосили в пресслужбі “Нової пошти”. Усі загиблі — молоді чоловіки віком від 21 до 31 року.

• Український правозахисник Максим Буткевич отримав спеціальну відзнаку імені Анни Франк від Посольства Нідерландів у США. Нею вшановують за вагомий внесок у справу захисту прав людини, боротьбу з антисемітизмом, расизмом та мовою ворожнечі. Про це повідомила Надзвичайний і Повноважний Посол України в США Оксана Макарова.

Нагадаємо, співзасновник Центру прав людини ZMINA та “Громадського радіо”, журналіст та правозахисник Максим Буткевич, який з початком повномасштабної війни вступив до лав ЗСУ, потрапив у російський полон у червні минулого року в районі Золотого Луганської області. Його разом з двома іншими військовослужбовцями — Віктором Похозеєм та Владиславом Шелем — звинуватили у “жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів”. Вказується, що “злочин” було “скоєно” 4 червня у Сєвєродонецьку. Колеги Максима Буткевича оприлюднили інформацію про те, що в цей час журналіст взагалі перебував у Київській області. В цілому звинувачення базується на самооговоренні, що може свідчити про те, що полонених катували. Так званий суд “ЛНР” засудив правозахисника до 13 років колонії суворого режиму. Нагороду за сина отримав батько Максима Олександр Буткевич. 

Фото: фейсбук-сторінка Оксани Макарової

Фото: фейсбук-сторінка Оксани Макарової

• Міноборони з другої спроби підтримало проєкт закону про реєстровані партнерства. У законопроєкті №9103 йдеться про можливість укладання партнерства як між одностатевими, так і між різностатевими парами. Раніше Олексій Резніков, тоді міністр оборони, відмовився підтримати документ, вказуючи, що він нібито суперечить Конституції України.

Авторка законопроєкту Інна Совсун заявила: “Міноборони змінило позицію й підтримало законопроєкт про реєстровані партнерства. Але це ще не все. Міністерство юстиції, яке мало розробити альтернативний законопроєкт про партнерства, також змінило позицію. Тепер воно готове підтримати мій законопроєкт №9103 і готує до нього правки до другого читання. Тепер ініціатива цілковито за парламентом, який має підтримати законопроєкт у першому читанні та дати можливість Мін’юсту — внести свої правки в другому. Адже досі негативні висновки цих міністерств блокували подальше просування законопроєкту в парламенті. Як сказав Мін’юст, якщо ухвалити законопроєкт №9103, Україна виконає свої зобов’язання по статті 8 Конвенції про права людини. І зникнуть підстави подавати позови до Європейського суду з прав людини проти України через дискримінацію”.

© ХарківПрайд

© ХарківПрайд

• За 9 місяців цього року 86 громадян України отримали статус осіб, які постраждали від торгівлі людьми. Серед постраждалих: 33 чоловіки, 38 жінок, 8 дівчат і 7 хлопчиків. Такі цифри навів Омбудсман Дмитро Лубінець, окремо наголосивши, що ці цифри не відображають загальний стан справ: постраждалі бояться розголосу, осуду. “Людям, які це пережили, необхідно встановлювати статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми. Цей статус надає їм змогу безоплатно отримати медичну, психологічну, соціальну, правову та інші види необхідної допомоги. Також отримати одноразову грошову допомогу, гарантованою у нашій країні для осіб такої категорії”, — заявив Уповноважений з прав людини.

Ілюстраційне зображення: Shutterstock [торгівля людьми]

Ілюстраційне зображення: Shutterstock

• Від початку великої війни росіяни вчинили 2500 екологічних злочинів в Україні, розповідає Укрінформ із посиланням на Мінекономіки. За словами очільниці міністерства Юлії Свириденко, кожен день війни приносить приблизно 120 мільйонів євро завданих збитків: “Вони жорстоко вбивають українців, вони руйнують наші міста і села, вони винищують наші ліси, наші великі природні ресурси, поля і озера. Вони мінують дороги і споруди, мінують систему водопостачання”.

14 червня 2023-го року. Бериславський район Херсонської області. Затоплені будинки Калинівського. Світлина з телеграм-каналу Херсонської ОВА.

14 червня 2023-го року. Бериславський район Херсонської області. Затоплені будинки Калинівського. Світлина з телеграм-каналу Херсонської ОВА.

Тим часом Генеральний прокурор Андрій Костін під час пресконференції на полях міжнародної конференції United for Justice. United for Nature заявив: “Ми перші в історії людства, хто розслідує злочини проти навколишнього природного середовища як воєнні злочини… Будучи першими, ми не маємо права зробити помилку. Тому, об’єднуючи зусилля з країнами-партнерами, які допомагають нам, ми можемо досягнути мети. Перше — забезпечити невідворотність покарання тих, хто скоїв і продовжує скоювати воєнні злочини проти України та українців. Друге — створити відповідні стандарти притягнення до відповідальності тих, хто буде мати бажання скоїти такі ж злочини в іншій частині світу. Це має виконати превентивну роль для того, щоб інші агресори розуміли, що відповідальність за злочини проти навколишнього природного середовища, як за воєнні злочини — буде повною”.

• Україна повернула ще чотирьох незаконно депортованих дітей. Про це повідомили в Офісі Президента України. “Це 17-річна дівчина та троє хлопчиків — шести, трьох та дев’яти років”, — написав очільник ОП Андрій Єрмак. 

Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

• Європейський Союз продовжив режим тимчасового захисту для біженців з України до березня 2025 року. Це дозволить українцям в ЄС і далі мати можливість проживання, доступу до ринку праці, медичної допомоги, освіти для дітей. У державах Європейського Союзу зареєстровані 4,1 мільйона українських біженців. Механізм тимчасового захисту був активований 4 березня 2022 року. 

Фото: Sodel Vladyslav, Shutterstock [діти війна біженці] March 12, 2022: Humanitarian catastrophe during at war in Ukraine. Photo by Sodel Vladyslav, Shutterstock

Фото: Sodel Vladyslav, Shutterstock

• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 22 жовтня 2023 року ініціативою зафіксовано 54770 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися