Слідчі встановили особи ймовірних убивць Володимира Вакуленка
Правоохоронці ідентифікували ймовірних убивць Володимира Вакуленка, дитячого письменника, який мешкав у селі Капитолівка Ізюмського району Харківської області, що минулого року потрапило під російську окупацію. Історію Володимира Вакуленка, який перед убивством встиг врятувати від окупантів власний щоденник, можна прочитати у статті Харківської правозахисної групи — “Коли кулі гучніші слів”.
Деталі справи викладені у підозрах, оприлюднених на сайті Офісу Генерального прокурора, у відповідному повідомленні Офісу та у пресрелізі Прокуратури Харківської області.
Підозрювані у вбивстві
У вбивстві письменника слідчі підозрюють 33-річного Владислава Нескородьєва та 50-річного Сергія Удоденка. Їм було повідомлено про підозру за фактом порушення законів та звичаїв війни (частина друга статті 27, частини перша й друга статті 28, частини перша й друга статті 438 Кримінального кодексу України).
Обидва підозрюваних родом з міста Луганськ. Як встановило слідство, Нескородьєв (позивний Лев) обіймав посаду командира четвертої роти четвертого батальйону 204-го стрілецького полку мобілізаційного резерву самопроголошеної псевдореспубліки “ЛНР” другого армійського корпусу восьмої загальновійськової армії Південного воєнного округу ЗС РФ. Удоденко був кулеметником у тій самій роті і мав позивний Удод. Як з’ясували слідчі, він був підлеглим Нескородьєва.
За даними слідства, торік підозрювані перебували в селі Капитолівка, яке на той час контролювали російські збройні сили. Підозрювані довідалися, що у селі мешкає український дитячий письменник Володимир Вакуленко, який виступає проти дій Російської Федерації, зазначають в Офісі Генпрокурора.
22 березня 2022 року озброєні російські окупанти приїхали до будинку письменника та провели незаконний “обшук”. Після цього загарбники затримали як письменника, так і його 14-річного сина, дитину з інвалідністю. Батька й сина відвезли на вулицю Лугову, де розташувалися російські сили. Загарбники намагалися схилити Володимира до співпраці з окупаційною владою. Зокрема, як зазначено у підозрі Нескородьєву, російські військові погрожували вогнепальною зброєю та побили Володимира під час допиту.
Коли російські військові отримали відмову, вони діяли за звичним сценарієм: Володимира змусили роздягнутися, аби виявити, чи має він татуювання з українською символікою. Після чергової відмови загарбники відвезли письменника та його сина додому.
Вже 24 березня військові російських збройних сил повернулися до родини Вакуленка. Цього разу вони незаконно затримали лише Володимира. Як повідомляють правоохоронці, російські військові також забрали наплічник Вакуленка. Наплічник з шевронами ЗСУ та “Азов” Володимир носив навіть під час окупації села і не приховував свою проукраїнську позицію.
Слідчі встановили, що саме командир роти Нескородьєв наказав своєму підлеглому — кулеметнику Удоденку — застрелити письменника. Удоденко вистрілив у Володимира, імовірно, скориставшися пістолетом Макарова.
Володимир Вакуленко помер на місці внаслідок отриманих вогнепальних поранень. Тіло письменника разом із документами, що посвідчували його особу, було знайдено вздовж дороги поблизу АЗС, розташованій на автошляху з Ізюма у напрямку Капитолівки, рідного села Володимира.
Військові ЗС РФ затримали чоловіків, які… збирали шишки у лісі
При цьому, як відзначили слідчі, це було не єдине убивство, скоєне за наказом Нескородьєва й виконане Удоденком. Підозрюваним інкримінують вбивства ще трьох цивільних чоловіків: колишнього учасника АТО та двох чоловіків, яких російські військові затримали у лісі. Затримані чоловіки просто збирали шишки, аби розпалити самовар і заварити чай.
Слідчі встановили, що незаконно затриманих людей утримували у погребі в антисанітарних умовах і без світла. Як зазначено у підозрі, люди не мали змоги справляти природні потреби та не отримували необхідної медичної допомоги, що принижувало їхню гідність і завдавало фізичних і моральних страждань.
Російські військові вдавалися до систематичних побоїв: одного з затриманих упродовж семи днів били палками по всьому тілу й неодноразово допитували. Військові ЗС РФ вдавалися до психологічного та фізичного насилля й погрожували розстрілами.
Іншого незаконно затриманого чоловіка утримували в нелюдських умовах, попри його поважний вік. “Підозрюваних не зупинило навіть те, що одному із чоловіків було 76 років та він ледве пересувався”, — відзначали правоохоронці.
Катування та позасудові страти
Російські військові жорстоко катували людей, а потім вивезли їх до лісу в Капитолівці. Тоді командир роти Нескородьєв наказав Удоденку застрелити чоловіків. Як встановила експертиза, двоє загиблих були вбиті пострілами з пістолета Макарова. Третього чоловіка російські військові забили ногами й руками до смерті.
Як розповідали свідки, командир роти Нескородьєв вихвалявся тим, що причетний до убивств їхніх односельців, але казав, що не вбивав нікого власноруч. Нескородьєв казав, що (рос.) “сам боится убивать”, ділилися люди.
Знущатися з мирних людей загарбники не боялися. Правоохоронці розповіли про ще один факт жорстокого поводження підозрюваних з мирним населенням: одному з затриманих російські військові силоміць засунули в рота одну гривню. Окупанти погрожували чоловіку й казали, що якщо він витягне “кляп” з рота, вони його розстріляють. Позбиткувавшися над потерпілим і протримавши його в нелюдських умовах у погребі, зрештою вони відпустили мирного чоловіка.
Наразі правоохоронці працюють над тим, аби оголосити підозрюваних у розшук. Окрім цього, слідчі встановили, що усі злочини підозрювані вчиняли разом з іншими військовослужбовцями російських збройних сил, особи яких ще потрібно встановити. Тривають слідчі дії.
Станом на вересень 2023-го правоохоронцям не вдалося ідентифікувати 57 тіл, знайдених у масовому похованні на околицях Ізюма. Окрім цього, як повідомляв речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко, у понад 20 тіл, знайдених у масовому похованні, були ушкодження, зокрема переломи різних частин тіла, а 15 тіл мали ознаки катувань:
“Під час огляду ексгумованих тіл експерти виявили у 15 жертв вогнепальні поранення, у 87 — вибухові травми, у щонайменше 15 — ознаки катувань (зокрема, вони знайдені зі зв’язаними руками, мотузками на шиї), у 23 — переломи щелеп, кісток голови, рук, ребер”, — наголошував речник Харківської обласної прокуратури.
Харківська правозахисна група писала, що під час окупації частини територій представники РФ облаштували на Харківщині внутрішньо структуровану мережу катівень. Детальніше про них можна почитати у матеріалі ХПГ, доступному за посиланням.