MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Кінець волонтерству з 1 грудня? Чому критикують нові правила ввезення гумдопомоги

22.11.2023   
Марія Крикуненко
Волонтери вимагають відтермінувати створення реєстру та інші зміни постанови уряду №953. В уряді кажуть, що нові правила потрібні для прозорості у суспільстві.

Ілюстрація: Марія Крикуненко [волонтери волонтерська гуманітарна допомога]

Ілюстрація: Марія Крикуненко

Уже з 1-го грудня на волонтерів чекають нові правила ввезення гуманітарної допомоги. Якщо коротко, тепер усю ввезену допомогу треба буде декларувати в автоматизованій системі, а потім — звітувати.

Хоча у профільному міністерстві переконані, що зміни підуть на користь, волонтерка Вікторія Муцей констатувала, що “битву за волонтерський рух програно”.

З’ясовуємо, чому волонтери так різко сприймають зміни, і які аргументи наводять у Міністерстві соціальної політики.

Які правила діють зараз і що хочуть змінити?

Нині основна вимога для ввезення гуманітарної допомоги — подання митної декларації. Це стосується і отримувача допомоги, і його уповноваженого представника, наприклад, водія, що перевозить гуманітарну допомогу.

Крім того, для специфічних категорій товарів, які мають військове (подвійне) призначення (безпілотні літальніи апарати, оптичні прилади тощо), існує додаткова вимога. У цих випадках необхідно надати митниці гарантійний лист від отримувача (зазвичай від військової частини).

Перше, що хочуть змінити,  — скасувати гарантійні листи. Якщо постанова все ж почне діяти з 1-го грудня, фондам, що отримують гуманітарну допомогу, треба пройти авторизацію в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги із допомогою електронного підпису.

“Зараз правоохоронці розслідують понад 650 справ щодо зловживань під час завезення допомоги. Тому важливо захистити доброчесних волонтерів, надати їм інструменти для обліку гуманітарної допомоги”, — написав у Facebook заступник міністра Мінсоцполітики Назар Танасишин.

Друге — інформація про гуманітарну допомогу перебуватиме у вільному доступі.

Третє — треба буде подавати звіт після розподілу гуманітарної допомоги. Зокрема вказувати, де і коли роздали гуманітарну допомогу.

Четверте — існуватимуть чіткі етапи ввезення гуманітарної допомоги.

“Багато фізичних осіб, враховуючи відсутність будь-якого контролю та перевірок, почали самі возити ‘гуманітарку’ через кордон, ‘видумуючи’ в деклараціях отримувачів-юросіб (вказуючи будь-який фонд чи ГО), і далі роздавали самостійно цю допомогу тим, кому вважали за потрібне. Та як виявилося при перевірці, із 3 тисяч декларацій, де отримувачами були зазначені військові частини, військові підтвердили одержання допомоги лише у 800 випадках. Куди поділася решта? В автоматичній системі ‘придумати’ отримувача і вписати без його згоди буде неможливо”, — пише Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Чому із цим не згодні волонтери?

Петиція про відтермінування нових правил уже набрала понад необхідні 25 тисяч підписів. Із заявою проти постанови №953 виступила й ініціативна група “Першого грудня”, до якої входять українські дисиденти та інтелектуали.

“Цією постановою держава хоче контролювати потік гуманітарної допомоги, — говорить директор БФ “Людина і право” і один із підписантів петиції Борис Захаров. — Цей контроль потрібен, тому що існує багато зловживань: багато товарів завозиться під виглядом гуманітарної допомоги без сплати мита, а потім потрапляє до торговельних мереж. Але вони створили таку систему, яка повністю вбиває стихійний волонтерський рух, який фактично працює для передової, лікарень, мешканців окупованих територій. Крім того західні партнери кажуть, що якщо буде прийнята така постанова, вони просто припинять ввозити гуманітарну допомогу: ‘Вам не треба, і нам не треба’”.

Ось які проблеми озвучують волонтери, що не згодні зі змінами:

  1. Кінцевий бенефіціар гуманітарної допомоги — лише бюджетні установи.
  2. Потрібно надати точний перелік допомоги та зареєструвати в автоматизованій системі, що проблематично в умовах війни.
  3. Протягом 90 днів кожну річ, що заїжджає в Україну, треба передати на баланс бюджетної установи або військової частини. Проте більшість бюджетних установ не хочуть брати гуманітарку на баланс, адже їм легше відмовитися від неї через складний бюрократичний процес.
  4. Ввезти гуманітарну допомогу можна лише протягом 30-ти календарних днів з дати створення декларації в автоматизованій системі.
  5. Щомісячне звітування.
  6. Необхідність запиту на допомогу.
  7. За порушення порядку ввезення передбачається блокування фонду.

Головний аргумент, який озвучують критики оновленої постанови №953, — вона орієнтована на роботу великих фондів, у той час як малі організації та індивідуальні волонтери не зможуть впоратися із новими вимогами та змушені будуть припинити роботу.

“Передовсім ця постанова вдарить по тих волонтерах, які волонтерять після роботи і не за зарплату (це означає, що вони усі зібрані кошти витрачають на допомогу, а не собі на ЗП і офіс). А ця постанова вимагає від волонтерів як мінімум утримання кількох людей на зарплаті, які обслуговуватимуть процедуру”, — написала журналістка, головна редакторка сайту “Доступ до правди” Леся Ганжа.

“Притула, наприклад, купив автівок, завіз, Міністерство оборони взяло на облік, він відзвітував — і все добре. Але у нього є штат, щоб це все зробити. А маленькі волонтерські організації постанова просто вбиває, бо вони просто не зможуть працювати”, — додає Борис Захаров.

Мінсоцполітики у відповідь на обурення волонтерів у Facebook зазначає, що “зради” тут немає, адже, на його думку, “зміни, ініційовані в законодавстві, скасовують необхідність для благодійних організацій подавати весь цей стос листів, заяв і паперів, які вимагалися до війни”.

Хоча новими правилами дійсно скасовуються гарантійні листи, однак здебільшого вони й так не потрібні, — переконаний Захаров, який вважає допис Мінсоцполітики маніпуляцією, тому що насправді робота з гумдопомогою значно ускладнюється.

Що можна змінити у нових правилах?

Перша вимога підписантів згаданої петиції — відтермінувати введення в дію постанови №953. Додатковий час дасть змогу краще пропрацювати правила та підготуватися до них усім, кого вони стосуватимуться.

У відповіді на петицію зазначено, що уряд працює над покращенням механізму ввезення гумдопомоги, а Мінсоцполітики має створити робочу групу за участі громадськості. Утім, у коментарях під дописом Мінсоцполітики волонтери нарікають, що ніхто з них чи їхніх знайомих не був запрошений до цієї групи, а список залучених “представників громадськості” ніде не оприлюднено.

На думку Бориса Захарова, постанову можна було б змінити, додавши можливість ввозити і приймати гумдопомогу приватним особам, а також дозволивши ставити її на баланс громадським організаціям і благодійним фондам, а не лише державним інституціям.

“Контроль треба підсилювати за рахунок організації правильної роботи державних органів, а не за рахунок благодійних фондів і волонтерських місій”, — додає Захаров.

Волонтери у розпачі

Хоча петиція за короткий час змогла зібрати майже 27 тисяч підписів і отримати відповідь — основна вимога підписантів не задоволена: нові правила ввезення гуманітарної допомоги почнуть діяти з 1-го грудня.

Через це дехто нарікає, що буде змушений / змушена припинити займатися волонтерством. Дехто навіть стверджує, що з цієї дати згорнеться весь волонтерський рух, а на кордоні виникнуть величезні черги.

“Після десятків розмов з волонтерами, перевізниками, чиновниками, митниками наразі я оцінюю шанси того, що 1-го грудня накриється завоз гуманітарної допомоги в Україну як 90%. Зокрема це стосуватиметься ввозу автомобілів для потреб армії, що зараз йде через волонтерські ГО та БФ”, — написав співзасновник благодійного фонду Leleka Foundation Юрій Кубрушко.

Складність завезення автівок полягає у тому, що здебільшого для фронту купують вживані авто, які потім “доробляють” на українських СТО. Якщо після ввезення авто необхідно буде ставити на баланс і звітувати згідно з декларацією, ремонт може бути проблематичним, якщо взагалі можливим.

У колонці фонду на Українській правді було оприлюднено відкритий лист до Президента, у якому керівники благодійних організацій вчергове закликають відтермінувати та ретельніше опрацювати зміни.

“Ми абсолютно відкриті у своїй звітності перед донорами і спонсорами, але як я буду вибивати звіт у військового, який зараз на нулі, а ми передали йому умовно 3 турнікети за заявкою? — Нарікає голова нідерландського фонду Zeilen van Vrijheid Вероніка Муцей. — Чи зможе медсестра, яка опікується багатьма під час блекаутів, надати нам необхідну кількість звітності? Чи зможе лікарня надати звітність за кожну пачку того самого парацетамолу? У мене немає відповіді на ці питання”.

“Моя маленька організація ввозила певне медичне обладнання — тепер ми цього робити не будемо, бо виконати вимоги цієї процедури неможливо, — каже правозахисник Володимир Яворський. — Влада впроваджує те, що задумано. А задумано все просто — міністерство [соціальної політики] просто хоче контролювати гуманітарну допомогу, до якої вони не мають в принципі ніякого відношення. Вона є приватною і міністерство ніяким чином не докладається, щоб її збільшити. Навіть більше, певні громадські організації, що займаються начебто просуванням покращень для розвитку громадянського суспільства, вже організовують тестування системи. Коштом американського проєкту. Це настільки дивно, що я навіть не знаю, як це можна пояснити”.

Випусковий редактор: Денис Волоха.
 Поділитися