MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Кувалди проти пам’яті. Підсумки тижня

27.11.2023   
Ірина Скачко
Коли українці згадували жертв Голодоморів, росіяни атакували столицю десятками дронів, а на окупованих територіях знищували меморіали пам’яті, присвячені нашій історії. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Знищення українських пам’ятників на окупованій Херсонщині. Фото: інстаграм Музею Голодомору

Знищення українських пам’ятників на окупованій Херсонщині. Фото: інстаграм Музею Голодомору

Пам’ятати заборонено

25 листопада Україна і світ вшановували пам’ять жертв Голодомору. Тим часом стало відомо, що на окупованій частині Херсонщини напередодні росіяни знищували пам’ятники загиблим від голоду в 32-33 роках. Зокрема це відбулося в Новій Каховці, Олешківській та Іванівській громадах. Лише в останній, наприклад, вороги знесли принаймні 14 пам’яток.

Фото: інстаграм Музею Голодомору [Знищення українських пам’ятників, окупація, Херсонщина]

Фото: інстаграм Музею Голодомору

Крім об’єктів, пов’язаних із Голодомором, росіяни позбуваються й інших меморіалів. У Виноградовому Олешківського району вони збили табличку з хреста-оберега, встановленого на честь турбаївців, які в XVIII столітті підняли антикріпосницьке повстання в регіоні.

Нагадаємо, у жовтні минулого року російська влада знесла пам’ятник жертвам Голодомору у Маріуполі. Окупанти тоді заявили, що знищують “символ дезінформації на державному рівні” і пообіцяли переробити граніт з пам’ятника на будівельні матеріали.

“Заперечення Голодомору вже тривалий час є складовою історичної політики сучасної Росії. Маніпуляції громадською думкою про комуністичне минуле для російської влади є важливим інструментом залучення нових прихильників антизахідного політичного курсу президента Путіна. Крім цього, зумисне замовчування та спотворення історії Голодомору виконує роль одного з інструментів інформаційної війни, яку Російська Федерація веде проти України. Водночас упродовж останнього десятиліття у Росії відбулася моральна реабілітація Йосифа Сталіна, якому на теренах РФ уже звели понад сто пам’ятників, — заявили в Музеї Голодомору. — Така політика заперечення сталінських злочинів, зокрема Голодомору-геноциду українців 1932—1933 років, глузування над пам’яттю жертв, спотворення історичних фактів, зрештою призвели до відкритої збройної агресії проти України, що супроводжується численними вбивствами та насиллям проти цивільних українців”.

Атака дронів на Київ

А вночі проти Дня пам’яті жертв Голодоморів російські безпілотники атакували Київ. За попередніми даними, це була одна з наймасованіших атак дронами за останній час. Сили ППО тільки над Київщиною збили понад 60 ударних БПЛА. Всього Україну атакували 75 ворожих “шахедів”.

Як розповів начальник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко, постраждало щонайменше п’ятеро людей. У трьох із них, в тому числі у дитини, — гострі реакції на стрес. У двох — різані рани кінцівок.

У Солом’янському районі Києва уламки збитого дрона упали на територію дитячого садочка, є руйнування. Також виникла пожежа у житловому будинку.

У Дніпровському районі пошкоджено сходи багатоповерхівки, а також Патріарший собор Воскресіння Христового УГКЦ.

У Голосіївському та Печерському районах теж зафіксовані падіння БПЛА, без руйнувань і постраждалих.

Вранці 25 листопада через пошкодження електрообладнання у столиці без електрики перебували мешканці 121 багатоквартирного будинку, 75 приватних домівок та 12 установ.

Наші в неволі

Україна вже сформувала змішані медкомісії, необхідні для обміну полоненими, повідомляє Офіс Омбудсмана України. “Однак для того, аби цей механізм запрацював, їх має створити і ворожа сторона. На жаль, діяльність українських органів і відомств у поверненні захисників додому стикається з російським небажанням здійснювати повернення навіть своїх громадян”, — йдеться в повідомленні. 

А в Росії та на окупованих ворогом українських територіях тривають “суди” над українськими полоненими військовими та цивільними заручниками Кремля. У Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону до 18 років колонії суворого режиму засудили мелітопольського волонтера Дмитра Голубєва, якого окупанти визнали винним у “теракті”: нібито він підірвав сервісний центр МВС у Мелітополі. Чоловік допомагав вивозити людей з окупованого міста, а також доправляв гуманітарну допомогу цивільним. Росіяни викрали Голубєва влітку 2022 року.

Дмитро Голубєв, фото з телеграм-каналу міського голови Мелітополя Івана Федорова

Дмитро Голубєв, фото з телеграм-каналу міського голови Мелітополя Івана Федорова

У тому ж суді розпочався суд над 25-річною мешканкою Маріуполя Іриною Навальною, яку звинувачують у спробі вчинення теракту та незаконному зберіганні вибухівки. Як повідомляє російське видання “Медіазона”, держобвинувачення закидає дівчині, нібито вона у вересні минулого року збиралася влаштувати вибух біля будівлі адміністрації в окупованому Маріуполі під час проведення “референдуму” про входження до складу Росії самопроголошених ДНР і ЛНР, а також інших захоплених територій України. Свою провину Ірина не визнає.

Ірина Навальна в Південному окружному військовому суді © Олександра Астахова/Медиазона

Ірина Навальна в Південному окружному військовому суді © Олександра Астахова/Медиазона

Падіння гелікоптера

Державне бюро розслідувань завершило розслідування обставин авіатрощі, яка сталася 18 січня 2023 року у Броварах. Тоді гелікоптер, в якому перебувала верхівка МВС, упав біля дитячого садочка, загинули 14 людей, серед них — одна дитина. Поранень дістала 31 людина, поміж яких — 13 дітей.

“У серпні слідчі повідомили про підозру п’ятьом посадовцям Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які порушили правила безпеки польотів гелікоптера, на борту якого перебувало керівництво Міністерства внутрішніх справ України та супроводжуючі особи”, — мовиться у повідомленні.

Місце авіакатастрофи у Броварах © Валентин Огіренко / Reuters

Місце авіакатастрофи у Броварах © Валентин Огіренко / Reuters

Про підозру повідомлено: начальнику Управління авіації та авіаційного пошуку і рятування ДСНС України; в.о. командира спеціального авіаційного загону; заступнику командира з льотної підготовки; командиру авіаційної ескадрильї; начальнику служби безпеки польотів Спеціального авіаційного загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України з міста Ніжин Чернігівської області.


Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 26 листопада 2023 року ініціативою зафіксовано 57963 ймовірні воєнні злочини, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися