MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Харківська приймальня: допомогти кожному

18.12.2023   
ХПГ-інформ
Юристи харківської приймальні ХПГ плідно працювали цього року. Розповідаємо, як і кому вони надавали правову допомогу.

Робота харківської приймальні на виїзді © Жером Барбоса © Jérôme Barbosa

Робота харківської приймальні на виїзді © Жером Барбоса

Доведення факту перебування у полоні

До приймальні за правовою допомогою звернувся мешканець села Липці. Не зважаючи на його похилий вік, росіяни захопили чоловіка в полон і катували. Тримали його на окупованих територіях та у РФ. Після обміну заявник не отримав жодних документів, які б підтверджували його перебування у полоні та повернення в результаті обміну. Юристка Анна Рубан направила відповідні звернення до національних органів, а після отримання необхідних відповідей склала та надіслала до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України заяви: одну — щодо встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, іншу — про отримання одноразової допомоги особі, звільненій із полону. Заяви було задоволено.

Нагадаємо, на отримання державної допомоги мають право особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (як військовослужбовці, так і цивільні особи), та члени сімей зазначених осіб під час їхнього перебування в полоні. Факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України може бути встановлений на підставі заяви особи або її законного представника, або члена сім’ї такої особи. Форму такої заяви ви можете знайти за посиланням.

Свідоцтво про смерть в окупації

Батько заявниці А. помер через серцеву недостатність під час тимчасової окупації с. Руська Лозова. Жінка не змогла самостійно отримати свідоцтво про його смерть. Юристка Оксана Мандрика допомогла скласти та направити до суду заяву про встановлення факту смерті. Заяву було задоволено: жінка отримала свідоцтво про смерть батька.

Допомога тим, хто за ґратами

Також наші юристи надавали допомогу засудженим, чиї права були порушені. До приймальні по правову допомогу звернувся засуджений, до якого застосовувалось фізичне насильство та психологічний тиск: йому погрожували, катували — одягали гамівну сорочку та били, застосовували електрошокер. Крім того, працівники ДУ “Харківська виправна колонія № 43” не зважали на його невиліковну хворобу, не надавали чоловіку медичної допомоги, натомість примушували заявника тяжко працювати вантажником.

Юрист Сергій Пройдак вчинив комплекс процесуальних дій, у результаті чого було відкрито кримінальне провадження, а засудженого етапували до іншої установи виконання покарань для надання медичної допомоги. Щоправда, після курсу лікування чоловіка наказом керівника колонії знов повернули до установи виконання покарань, де його катували. Юрист направив до суду клопотання про забезпечення заходів безпеки, яке було задоволено: засудженого відправили до іншої установи виконання покарань.

Також Харківська правозахисна група передала засудженому лікарські засоби, яких він потребував через захворювання і яких не було в установі, де засуджений відбуває покарання.

Захистити захисника

До харківської приймальні звернувся військовослужбовець, який отримав мінно-вибухову травму. Військово-лікарська комісія встановила, що травма належить до категорії тяжких, адже через поранення заявник не може пересуватися без милиць, праву сторону його тіла паралізувало, права рука не функціонувала. Але попри все це його так і не направили на реабілітацію. Юристка приймальні Олеся Скобова допомогла заявнику скласти та направити рапорт до військової частини, у результаті чого військового нарешті було направлено на реабілітацію. Крім того, йому виплатили одноразову грошову допомогу за поранення та запропонували поїхати за кордон на лікування.


Нагадуємо, що прийом Харківської приймальні здійснюється за попереднім записом за номером: +380-50-505-14-15.

Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.

 Поділитися