MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські військові облаштовують свої шпиталі у колишніх дитячих таборах

04.07.2023   
Марина Гарєєва
Росіяни також використовують територію оздоровчого табору в Лимані для зберігання військової техніки та знущаються з працівниць дитячого інтернату в Новокиївці. Детальніше про те, на що російські війська перетворюють дитячі й освітні заклади, — у матеріалі ХПГ.

Ілюстративне зображення. Фото з відкритих джерел.

Ілюстративне зображення. Фото з відкритих джерел.

Російська армія облаштовує військові шпиталі на території дитячих оздоровчих таборів, які перебувають під російською окупацією, повідомили в Генеральному штабі ЗСУ та Луганській ОВА.

“Російські окупанти продовжують порушення норм міжнародного гуманітарного права та використання дитячих закладів тимчасово окупованих населених пунктів для надання медичної допомоги своїм пораненим військовослужбовцям”, — ідеться у зведенні Генштабу, оприлюдненому на офіційній фейсбук-сторінці 4-го липня.

Зокрема, ідеться про оздоровчий табір, розташований у селищі Макарове Луганської області, де військовослужбовці російських Збройних сил облаштували військовий шпиталь, у якому перебуває понад 100 поранених військових ЗС РФ.

У Генштабі відмітили, що російська військова техніка та блокпости розосереджені по всій території табору, хоча поблизу колишнього дитячого табору розташовані житлові будинки.

Подібна ситуація склалася і в селі Лиман, що на Старобільщині в Луганській області, де російські солдати переобладнали оздоровчий табір “Ялинка” під військовий шпиталь. За даними Генштабу, зараз в “Ялинці” лікується понад 100 поранених російських військових. Щобільше, російська армія використовує територію оздоровчого табору в Лимані для зберігання військової техніки, повідомляли на офіційній фейсбук-сторінці Луганської ОВА 4-го липня.

У Генштабі неодноразово говорили, що російські війська “використовують інфраструктуру лікувальних та санаторно-курортних закладів на тимчасово окупованій та зайнятій територіях України для надання кваліфікованої медичної допомоги своїм пораненим військовослужбовцям”. У зведенні Генерального штабу від 13-го грудня 2022-го року повідомлялося, що у Луганську росіяни переобладнали під військовий шпиталь один із корпусів пологового будинку, а в Мелітополі створили військовий шпиталь у приміщенні дитячого санаторію та привезли туди медичний персонал з РФ.

Шпиталь на базі дитячого інтернату в Новокиївці Скадовського району

Ще один шпиталь на базі дитячого інтернату росіяни облаштували в окупованій Новокиївці Каланчацької громади Скадовського району. 3-го липня 2023-го року активісти руху громадянського спротиву “Жовта стрічка” повідомили, що до колишнього дитячого інтернату російські військові привозять багато поранених і вбитих росіян.

Крім того, що російські війська використовують цивільні об’єкти для воєнних цілей, вони знущаються з місцевих жителів, наголосили у “Жовтій стрічці”.

“Окупанти змушують працівниць інтернату постійно залишатися там, не даючи змоги повернутися додому, побачити рідних та відпочити. Фіксувалися випадки ґвалтування працівниць інтернату”, — розповіли активісти руху в своєму телеграм-каналі 3-го липня 2023-го року.

Мобілізовані росіяни в дитячому таборі “Берізка” в селищі Макарове

Восени минулого року незалежне російське видання ASTRA сповіщало, що на території дитячого табору “Берізка”, розташованого в селищі Макарове, утримували щонайменше 90 мобілізованих росіян, які відмовилися продовжувати воювати.

Мобілізовані, які відмовилися повертатися на передову, утримуються на території “Берізки” вже місяць, писали журналісти в телеграм-каналі видання 30-го листопада 2022-го року. Тоді журналісти посилалися на слова дружини мобілізованого зі Свердловської області росіянина.

Жінка розповідала, що після того як 27-го вересня 2022-го року її чоловіка мобілізували, вже 28-го вересня він та інші російські призовники прибули до селища Макарове, розташованого на підконтрольній Росії території Луганщини. Після цього упродовж трьох діб новоспечені російські загарбники були на навчаннях, а 7-го жовтня поїхали в Зміївку (у Сватівському районі Луганської області) й копали окопи. Вже 31-го жовтня вони потрапили під обстріл у районі населеного пункту Площанка (у Кремінському районі Луганської області), відступили до Зміївки й відмовилися повертатися. Тоді мобілізовані росіяни написали пояснювальні, після чого в них вилучили зброю й спорядження та відвезли до колишнього дитячого табору “Берізка”, розповідала жінка. За її словами, командувачі військової прокуратури РФ погрожували відмовникам і змушували їх підписати контракт на три роки.

Цивільні полонені в дитячих таборах і освітніх закладах

Раніше надходила інформація, що росіяни також послуговувалися дитячими таборами та базами відпочинку для того, аби утримувати там полонених. З-поміж інших ішлося й про цивільних полонених, незаконно затриманих представниками РФ.

Як повідомляли в Медійній ініціативі за права людини, у підконтрольних РФ південних областях України росіяни утримували полонених у приміщеннях санаторіїв, пансіонатів, навчальних закладів і дитячих таборів. Зокрема, таке відбувалося у дитячому таборі “Слава”, розташованому у Скадовську; у школі №1, розташованій у Любимівці Херсонської області; в готелі “Орхідея”, розташованому на проспекті Миру, та Вищому професійному училищі №17 у Генічеську; у Державному морському університеті імені адмірала Ф.Ф. Ушакова та у Чорноморському вищому військово-морському ордена Червоної Зірки училищі імені Павла Нахімова у Севастополі. Таким чином будівлі, які мали слугувати дітям чи студентству, перетворювалися на катівні Російської Федерації, де замість дитячого сміху чи запальних дискусій лунали кроки конвоїрів. 

Атаки РФ на українські освітні заклади та дислокації російських військових в українських школах

При цьому Росія послідовно нищила українські заклади освіти. Документуючи подібні атаки, команда Харківської правозахисної групи з’ясувала, що у 2022-му році на Харківщині заклади освіти страждали від бойових дій настільки часто, що у середньому кожного дня війни Росія руйнувала одну школу, дитячий садок або інший освітній заклад. Якщо ж говорити про перші три місяці повномасштабного вторгнення, у той час російська армія руйнувала щонайменше два освітніх заклади щодня. Під час російського наступу на Маріуполь постраждало понад 80% шкіл: російські військові пошкодили майже кожну школу у місті.

Окрім цього російські війська обирали українські школи як пункти дислокації. Документуючи воєнні злочини, які могли вчинити представники РФ на теренах України, ХПГ виявила сліди розміщення російських військових у школі в селі Василенкове, розташованого в Куп’янському районі Харківської області. Про перебування російських Збройних сил у школі свідчили ящики та гільзи відстріляних артилерійських боєприпасів, а також документи на закупівлі для російської військової частини, які залишилися у підвалі школи. Скидалося на те, що артилерійський розрахунок російського підрозділу базувався безпосередньо біля будівлі школи та намагався викликати на себе вогонь у відповідь.

Підвал школи у селі Василенкове, де базувалися російські військові. Світлина: © Оксана Комарова

Підвал школи у селі Василенкове, де базувалися російські військові. Світлина: © Оксана Комарова

Подібне відбувалося й в інших селах Харківщини: у селі Стрілеча, де російські військові перетворили одну зі шкіл на тилову базу, і в селі Оскіл, де росіяни проживали на території школи. Детальніше про використання цивільних осіб і об’єктів як “живих щитів” Харківська правозахисна група писала у лютому 2023-го. Те, що російські війська використовують заклади освіти як пункти свого розміщення на тимчасово окупованих територіях України, підтверджували й в Генеральному штабі.

Як зазначав боєць бригади “Азов” в одному з інтерв’ю, російські військові навмисно нищать освітні й історичні заклади, адже хочуть підмінити історію та спростити образ українця, звівши його до карикатурних шаровар, галушок чи сала. “Вони навмисно це все руйнують, знищують, спалюють, неважливо як саме — просто знищують. Це неможливо не помітити. Як неможливо не помітити те, що, коли вони заходять в українські школи, то вони одразу прапори свої вішають, одразу все своє чіпляють. Будівля не змінюється, змінюється лише її зміст”, — зауважував азовець.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися