MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Громадська приймальня ХПГ у Києві: підсумки року

27.12.2023   
Дмитро Черняченко
Буча, Гостомель, Бородянка, Чернігів — співробітники нашої київської приймальні документують воєнні злочини, вчинені російськими військовими у північному регіоні країни, а також щодня надають правову, гуманітарну та психологічну допомогу тим, хто цього потребує.

Робота юристів київської приймальні ХПГ із постраждалими від російських військових злочинів

Робота юристів київської приймальні ХПГ із постраждалими від російських воєнних злочинів. © Олекса Ярославцев / Харківська правозахисна група

Мобільні групи у складі юристів, адвокатів та психологів, що працюють у київській приймальні ХПГ, протягом 2023 року здійснили десятки візитів до найбільш постраждалих від російської агресії районів Київщини та Чернігівщини. Сотні людей отримали первинні правові консультації з різноманітних питань. Ми захищали інтереси постраждалих від воєнних злочинів не тільки в межах України, а й на міжнародному рівні.

Документування воєнних злочинів нерозривно пов’язане з гуманітарною і психологічною підтримкою постраждалих. Співробітники київської приймальні Харківської правозахисної групи отримали та обробили сотні запитів на надання гуманітарної допомоги від осіб, які стали жертвами воєнних злочинів. Наші психологи щодня працювали з десятками постраждалих, допомагаючи їм подолати травматичні наслідки пережитих жахіть, стресу та страху за власну долю і життя своїх близьких.

Також протягом 2023 року київська приймальня ХПГ не припиняла працювати з особами, які знаходяться у місцях позбавлення волі, у тому числі довічникам, а також із тими особами, яких було звільнено з установ виконання покарань. Ці люди отримували від наших юристів та адвокатів як первинну, так і вторинну безоплатну правову допомогу. Монітори ХПГ здійснили десятки візитів без попередження до пенітенціарних закладів різного рівня безпеки. Звіти за наслідками цих візитів можна прочитати на сайті ХПГ.

Записані десятки інтерв’ю з жертвами воєнних злочинів. Ці тексти і відео, перекладені на дев’ять мов, розповсюджуються в цілому світі для того, щоб люди знали правду про дії рашистів.

З якими ж справами доводиться стикатися співробітникам київської приймальні ХПГ?

Протиправне вилучення документів співробітниками ТЦК та СП

До київської приймальні ХПГ звернувся мешканець міста Буча Київської області. У березні 2022 року під час активних бойових дій він отримав поранення: тоді ворожий танк обстрілював цивільну інфраструктуру. Після деокупації регіону чоловік евакуювався до Рівного. Як військовозобов’язаний він звернувся до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для постановки на військовий облік. Коли чоловік пройшов військово-лікарську комісію, співробітники Рівненського ОТЦК та СП забрали у нього всі документи, які він мав із собою, серед іншого — паспорт громадянина України, військовий квиток, медичні документи тощо.

Юристи ХПГ склали адвокатський запит до Рівненського ОТЦК та СП із вимогою повернути вилучені документи. Звідти відповіли, буцімто жодних документів установа не вилучала. Тоді наші співробітники направили до територіального управління ДБР у місті Хмельницькому заяву про вчинення кримінального правопорушення за фактом протиправного заволодіння паспортом або іншим важливим особистим документом. Однак у Хмельницькому ДБР не відреагували на цю заяву. Така бездіяльність була оскаржена у Хмельницькому міськрайонному суді. Наразі справа триває і співробітники київської приймальні ХПГ докладають усіх зусиль, щоб справа дійшла позитивного для клієнта завершення.

Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території

До нас звернувся мешканець Маріуполя, який переїхав до Львова, де отримав статус внутрішньопереміщеної особи. Він хотів встановити факт смерті його дружини на тимчасово окупованій території.

На момент звернення клієнт перебував у скрутному матеріальному становищі, втратив житло в Маріуполі, був поранений російськими військовими. Адвокатка Ганна Овдієнко склала заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, подала її до суду і протягом всього судового процесу представляла інтереси клієнта. Зрештою чоловіку вдалось отримати позитивне рішення суду та надалі використати його для внесення відомостей про смерть своєї дружини до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Це допоможе йому реалізувати своє право на спадок.

Розшук цивільних заручників

Намагаючись придушити можливий опір місцевого населення, російські військові нерідко затримували і викрадали атовців та інших чоловіків і жінок, яких вважали “підозрілими”. До київської приймальні ХПГ звернулася мешканка Бучі, чоловіка якої окупанти вивезли на територію РФ. Загарбникам не сподобалось, що він є учасником бойових дій. Не зупинило їх навіть те, що він є людиною з інвалідністю.

Російські солдати вломилися до подружжя у квартиру, на очах у дружини знущалися з українця, били, а потім забрали з собою. Відтоді жінка не мала жодних новин про свого чоловіка.

Завдяки зусиллям адвокатки Ганни Овдієнко, до пошуків викраденого було залучено всі компетентні органи державної влади на території України та РФ, а також Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Кінцевим етапом кропіткої адвокатської роботи стало складання і подання звернення до Робочої групи ООН з питань свавільних затримань, до територіального управління ДБР у місті Хмельницькому , а також до Комітету з прав людини ООН задля фіксації порушень Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року з боку Російської Федерації.

Наразі жінка з нетерпінням чекає повернення свого чоловіка додому, а співробітники київської приймальні ХПГ продовжують допомагати з розшуком зниклих рідних десяткам інших сімей в Україні.

Психологічна допомога постраждалим від воєнних злочинів

До складу мобільних груп київської приймальні ХПГ під час виїздів на деокуповані території Київщини та Чернігівщини нерідко входять психологи. Вони присутні під час спілкування постраждалих з юристами, спостерігають за емоційним станом людей, пропонують психологічну підтримку тим із них, хто, на їхню думку, проявляє високу тривожність чи інші наслідки пережитої травми.

“Основною метою надання екстреної психологічної допомоги, — розповідає психолог Світлана Мельниченко. — Є спрямування людини на прийняття дійсності, зміщення акцентів із травматичних подій на усвідомлення того, що життя продовжується попри все. Звичайно, складність і багатогранність цієї роботи потребує володіння відповідними навичками та вміннями”.

Для тих, кому це необхідно, психологи ХПГ надають подальший безоплатний психологічний супровід.

Якщо ви або ваші близькі постраждали від воєнних злочинів, потребуєте безоплатної правової, гуманітарної чи психологічної допомоги, просимо звертатись до нас за номером телефону +380 50 555 27 95.

За вказаним телефоном Ви можете отримати первинну правову консультацію з питань, які вас цікавлять, або записатись на прийом у нашому офісі за адресою: м. Київ, вулиця Омеляна Пріцака (раніше — Академіка Кржижановського), 4 (вхід з боку вулиці Максима Залізняка).

Редакторка: Ірина Скачко.
 Поділитися