MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Життя без тривоги: не тікати, а діяти

22.01.2024   
Костянтин Пейчев, психолог
Життя стає викликом, коли тривожні думки та почуття переслідують нас постійно. Відкрито ставитися до цих переживань і приймати їх — непросте завдання.

[костянтин пейчев, психолог]

Однак важливо мати чітко сформульовані життєві цінності, які будуть орієнтирами і надихатимуть нас долати труднощі.

Наприклад, бажання робити все можливе для щастя своїх дітей мотивує відвідувати шкільні заходи та свята попри на те, що вони викликають страх (втому або байдужість) і змушують серце прискорено битися. І коли хтось запитує, чому ми піддаємо себе цим випробуванням, ми можемо з гордістю відповісти: “Тому що щастя моїх дітей — це велика цінність для мене”.

Часом ми забуваємо про свої цінності через те, що життя сповнене тривог та переживань. Один зі способів подолати це — уявити, ніби у житті більше немає тривог. Спробуйте зрозуміти, що б ви робили у такому разі.

Якби в житті не було тривог, то яких цінностей ви б дотримувалися?

Наприклад:

 • Сім’я — Я був би дбайливим чоловіком.
 • Друзі та спілкування — Я був би більш товариським та привітним.
 • Робота і кар’єра — Я б наполегливіше працював.
 • Навчання та освіта — Я покращив би свої знання та навчився б новим цікавим речам.
 • Здоров’я — Я займався б спортом і стежив за своїм здоров’ям.
 • Дозвілля — Я б займався благодійністю (Brown, Gillard 2016).

Замість того, щоб концентруватися на конкретних діях (цілях), зосередьтеся на особистісних якостях (цінностях та сенсах), які визначають ваші дії. Після формулювання цінностей, поставте перед собою SMART-цілі, які їх відображають. Тобто цілі повинні відповідати п’яти критеріям:

 • Specific — конкретна.
 • Measurable — вимірювана.
 • Achievable — досяжна.
 • Relevant — значуща.
 • Time bound — обмежена за часом.

На початку оберіть короткострокові цілі, які можна досягти відносно швидко. Це надихне вас. Потім можете перейти до середньострокових та довгострокових цілей.

Слідуючи своїм цілям, ви поступово впроваджуєте в життя те, що для вас важливо. Цінності — це орієнтири, завдяки яким ви витрачаєте більше часу на корисні справи, а не на уникнення того, що вас лякає. Хоча тривожні думки та почуття можуть залишатися, ви отримуєте відчуваєте більше свідомості, відкритості та радості в житті. Саме це є метою поведінкової психології.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися