MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Убивство та грабежі: трьох російських військових судитимуть у Харкові

26.01.2024   
Ірина Скачко
Страшні злочини сталися навесні та влітку 2022 року в окупованих на той час Ізюмському та Куп’янському районах Харківської області. Обвинувачені перебувають у розшуку.

Автівка, разом з якою окупанти спалили тіло українського фермера. Фото: Харківська обласна прокуратура

Автівка, разом з якою окупанти спалили тіло українського фермера. Фото: Харківська обласна прокуратура
Застрелили українського фермера, а його тіло розчленували — прокурори передали до суду обвинувачення щодо військовослужбовців 7-го окремого мотострілецького полку збройних сил РФ із позивними “Комуніст” і “Фанат”, а також військового 1-го батальйону 1-ої роти 202-го мотострілецького полку так званої “ЛНР”.

Їх звинувачують у порушенні законів та звичаїв війни, вчиненому за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України). “Фанату” додатково інкримінують ч. 2 ст. 438 КК України — жорстоке поводження з цивільним населенням, поєднане з умисним вбивством.

13 березня 2022 року всі троє окупантів приїхали до однієї з осель у селі Волохів Яр Ізюмського району. Брат господаря будинку служить у ЗСУ, тож росіяни, погрожуючи зброєю всій родині, намагалися випитати в українця інформацію про родича, а також про патріотично налаштованих односельців. “Не отримавши жодної інформації, російські військові наказали йому віддати авто. Злякавшись за життя своїх маленьких дітей, потерпілий віддав ключі від автівки, — йдеться в повідомленні Харківської обласної прокуратури. — Авто окупанти використовували виключно у власних цілях і навіть встигли потрапити у ДТП через те, що перебували у стані алкогольного спʼяніння”.

31 липня на цій краденій автівці вони приїхали на ферму у селі Безмятежному Куп’янського району. Власник ферми, родом із Закарпатської області, був відомий своєю активною проукраїнською позицією. Місцеві мешканці навіть називали його “Вуйком”. “Фанат” наказав фермеру підійти і допомогти з ремонтом авто. Коли той підійшов ближче, росіянин просто вистрелив йому в голову. Чоловік помер на місці.

“Після цього обвинувачені розчленували тіло вбитого, частину поклали в авто, на якому приїхали окупанти, та підпалили. Аби приховати злочин, вони забрали відрублені частини тіла фермера та викинули їх по дорозі до села Вишневе Куп‘янського району”, — розповідають правоохоронці.

Також цю трійцю підозрюють в пограбуванні дачного кооперативу — тут вони поцупили двигун до човна. А ще обвинувачені забрали автівки з місцевого підприємства. “Щоб подолати спротив охоронців, вони наказали їм лягти на землю обличчям вниз. У разі непокори — погрожували розстрілом”, — кажуть в прокуратурі.

Окупантів судитимуть заочно в одному з харківських районних судів. Якщо їх визнають винними, “Комуніст” та “еленерівець” отримають від восьми до дванадцяти років позбавлення волі, “Фанату” ж загрожує довічне увʼязнення.

За інформацією Національної поліції, станом на початок цього року в Харківській області через повномасштабну російську збройну агресію загинули 2355 цивільних осіб, 546 вважаються зниклими безвісти. Втім, протягом січня ця цифра зростає мало не щодня через постійні обстріли регіону та обласного центру.

Нагадаємо, Харківська правозахисна група наприкінці вересня минулого року презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, присвячене позасудовим стратам, вчиненим російськими військовими на окупованих територіях. У цьому дослідженні правозахисники зібрали та проаналізували інформацію щодо 804 навмисних убивств, скоєних окупантами та пов’язаними з ними особами від початку повномасштабного вторгнення до 31 березня 2023 року. Вони дійшли висновку, що значна частина жертв були цивільними особами, що не становили жодної загрози для окупантів та не були частиною збройного конфлікту. Загальним мотивом таких убивств було придушення спротиву та терор проти місцевого населення.

Убивство цивільних осіб заборонене, є серйозним порушенням Четвертої Женевської конвенції (стаття 147) та воєнним злочином у розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

 Поділитися