Судитимуть 6 російських військових, які розстріляли родину на Житомирській трасі
Правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт щодо командира взводу російських Збройних сил і п’яти його підлеглих. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни (частина друга статті 28, частини перша й друга статті 438 Кримінального Кодексу України).
Як встановили слідчі, російські військові могли вчиняти воєнні злочини під час російської окупації сіл Северинівка, Мотижин і Копилів, розташованих у Бучанському районі Київської області. Там обвинувачені здійснювали спеціальні рейди, під час яких залякували та тероризували мирних мешканців Київщини.
Щобільше, на початку березня 2022-го “на виконання наказу командира підлеглі військовослужбовці відкрили вогонь по двох цивільних автомобілях, що рухалися назустріч екіпажу по Житомирській трасі”, розповідають в Офісі Генпрокурора.
У той час в обох автівках їхало одне подружжя. В одному з автомобілів були чоловік і його 15-річна донька, в іншому — дружина та восьмирічна донька. Таким чином родина намагалася виїхати з окупованої Северинівки.
Унаслідок російського обстрілу подружжя одразу загинуло. 15-річна дитина отримала вогнепальне поранення. Тоді російські окупанти забрали сестер до своєї БМП. Згодом молодшу дівчинку віддали чоловіку, який жив біля місця дислокації російського підрозділу. Старшу дитину вивезли за межі України.
Лише за дев’ять місяців стало відомо, що від отриманого поранення загинула й старша сестра. Смерть 15-річної дівчини підтвердила судово-медична експертиза. Тіло дитини вдалося повернути до України та передати рідним для поховання, кажуть в Офісі Генпрокурора.
За даними правоохоронців, того ж дня, коли російські військовослужбовці вбили батьків дівчат і до смерті зранили старшу сестру, вони стріляли по ще одному автомобілю з вогнепальної зброї. В автівці перебували водій і четверо пасажирів. На щастя, минулося без жертв: мирні люди не постраждали, ушкоджень зазнала лише їхня автівка.
Досудове розслідування проводило Головне управління СБУ у місті Києві та Київській області.
Загальний контекст
Ще у лютому минулого року Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначав, що на той час було відомо про понад 9 000 воєнних злочинів, які російські військові скоїли у Бучанському районі Київської області. Про деякі воєнні злочини, вчинені представниками РФ у Бучанському районі, можна прочитати у статті ХПГ.
Раніше Харківська правозахисна група також писала, що під час окупації Київщини російські військові отримували наказ розстрілювати усі цивільні автівки та/чи мирних людей, які опиняться на вулиці, а під час окупації Бучі російський навідник наказав ідентифікувати усіх одягнених у чорне людей як ворогів. Російські окупанти залякували мешканців Київщини, вбиваючи їхніх тварин, підпалювали незаконно затриманих людей, вивозили їх до лісів і лісосмуг і погрожували розстріляти. Наприкінці 2022 року журналісти The New York Times оприлюднили розслідування, яке свідчило про те, що російські військові навмисно і цілеспрямовано вбивали людей у Бучі: це була частина системної операції “зачистки”, яка дозволяла втримати й прокласти стратегічно важливий шлях до Києва. Людей, які опинилися на спорожнілих вулицях Бучі, фактично розстрілювали, наголошували журналісти. Своєю чергою розслідувачі видання The Kyiv Independent докладно розповідали про трьох дітей, яких російські військові вбили на Харківщині, Київщині та Херсонщині. Про вибіркову жорстокість представників РФ та вбивства, які вони могли вчиняти у низці областей України, йдеться в аналітичному матеріалі ХПГ. Як зазначав директор ХПГ Євген Захаров, 99% людей, яких затримували представники РФ, зазнали катувань. “І старих людей катували, і дітей, і неповнолітніх, майже всіх”, — казав Євген Захаров.
Позбавлені життя
За даними ювенальних прокурорів, станом на ранок 18 січня 2024 року через російську збройну агресію в Україні вже загинули 520 дітей. Понад 1195 дітей отримали поранення різного ступеня тяжкості. Таким чином через російську повномасштабну війну в Україні вже постраждали майже дві тисячі (1715) дітей. На жаль, це лише приблизні й неостаточні цифри, адже невідомо, скільки дітей постраждало у місцях ведення бойових дій, а також на тимчасово окупованих і звільнених територіях.
Наразі від дій РФ найбільше постраждало дітей у таких областях України: Донецькій (504 дитини), Харківській (315 дітей), Херсонській (145 дітей), Київській (130 дітей), Дніпропетровській (111 дітей), Запорізькій (100 дітей), Миколаївській (101 дитина), Чернігівській (72 дитини), Луганській (67 дітей).
Лише протягом доби 17 січня внаслідок російського обстрілу села Малий Бурлук, розташованого у Куп’янському районі Харківської області, було поранено 10-річного хлопчика та 13-річну дівчинку.
Більше про дітей, які постраждали від дій РФ, можна прочитати в рубриці Харківської правозахисної групи Права дітей.