MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Євген Захаров: 99% затриманих росіянами пройшли через катування, попри вік та стать

06.01.2024   
Правозахисник передає €20000 на зубні протези катованим. Чому у цьому виникла необхідність?

Директор ХПГ, фото Віктора Дехтяра [євген захаров]

Директор ХПГ, фото Віктора Дехтяра

Ми вже писали про те, що у вересні очільник Харківської правозахисної групи Євген Захаров став одним із трьох номінантів цьогорічної премії імені Вацлава Гавела з прав людини. Свою частину премії правозахисник віддасть на зубні протези катованим на окупованих територіях.

“Ми маємо 158 кримінальних справ щодо випадків катувань у російських катівнях. У 10-ти з цих випадків у людей зовсім немає зубів і їм треба робити зубні протези. Це люди, які мешкали у Харківській області на окупованій території. Саме там їх викрали або заарештували, мучили, після чого звільнили. Один з постраждалих вже приніс рахунок на лікування на 39 тисяч гривень, у нього таких коштів немає”, — говорить Євген Захаров у подкасті “Пліч-о-пліч” на Радіо Накипіло.

“Це, на жаль, стара радянська традиція в органів внутрішніх справ — використовувати фізичне насильство для того, щоб вибити зізнання у скоєнні злочину,  — каже правозахисник. — У СРСР була така теорія, що зізнання — це цариця доказів, хоча насправді за міжнародним правом цей доказ не може взагалі бути визнаний судом як прийнятний. Але у 1937-му році був наказ Сталіна про застосування катувань і з того часу 24 види покарань переходили з покоління в покоління. І наші українські правоохоронці теж не гребували цими методами. Це вважалося нормальною рутинною роботою. Це вже за Незалежної України в нас була постійна боротьба з цим явищем і катування включили як злочин в кримінальний кодекс. Але я не можу сказати, що катування в нас викорінене. У Росії, судячи з того, що ми бачили, 99% всіх затриманих та викрадених пройшли через катування, попри вік та стать”.

“І старих людей катували, і дітей, і неповнолітніх, майже всіх”, — додає Євген Захаров.

 Поділитися