MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Контроль думок?

02.02.2024   
Костянтин Пейчев, психолог
Іноді здається, що ми маємо повний контроль над нашими думками. Але, на жаль, реальність може виявлятися іншою.

[костянтин пейчев, психолог]

Пропонуємо цікавий експеримент, який може показати інше розуміння природи наших розумових процесів.

Будь ласка, зосередьтеся на думці про яблуко. Заплющте очі та уявіть собі його, колір, неповторну форму, відчуйте характерний аромат.

Коли у вашій уяві формується відповідна картина, утримуйте увагу на ній протягом цілої хвилини, намагаючись не думати про щось інше.

Як тільки у вас виникне ця внутрішня візуалізація, упродовж наступної хвилини спрямуйте увагу саме на неї.

Зосередьтеся на всіх деталях, відчуттях та враженнях, які вона викликає у вас. Важливо, щоб ваш розум був зайнятий тільки цією картинкою.

Якщо ви здатні перебувати у такому стані усвідомленості, глибоко зосереджуватись на одному об’єкті протягом цілої хвилини, то вітаю вас! Ви досягли неймовірних результатів. Але зверніть увагу на те, скільки зусиль це вимагає.

Більшість людей не справляються з цією вправою, оскільки не можуть утримувати увагу. Їхні думки перемикаються на інші теми, і образ яблука починає зникати. Контроль думок виявляється ілюзорним (Браун, Гіллард, 2021).

Виявляється, ми не так сильно контролюємо наші думки, а також інші когнітивні процеси, наприклад, пам’ять. Існує безліч тригерів і стимулів у оточенні, які впливають на нашу думку, що є поза нашим контролем.

Ця проблема обмеженого контролю над думками вже давно вивчається в психології. Наприклад, дослідники Річард Макналлі та Джозеф Річчарді провели дослідження, в якому показали, що пригнічення негативних думок може дати позитивний результат на короткий термін. Однак, як тільки ми перестаємо активно зосереджуватися на цьому, думки повертаються з ще більшою силою.

Іншими словами, ми можемо контролювати наші думки, але як тільки розслабляємося, вони знову з’являються з потрійною силою. Теж саме стосується наших емоцій та фізичних відчуттів.

Наприклад, якщо ми намагаємося заглушити біль, це може призвести лише до його посилення. Наприклад, травматичний спогад може бути пов’язаний з певною датою або звуком. І кожен раз, коли ми зустрічаємося з цим числом, воно стає спусковим гачком, що згадує про неприємну подію.

Наші думки та почуття, навіть ті, які здаються проблемами, мають велику силу в житті. Замість того, щоб намагатися уникати чи змінити їх, ми пропонуємо їх визнавати та використовувати.

Шлях до досягнення наших життєвих цілей починається з визнання і прийняття наших проблемних думок та почуттів. Коли ми навчаємося бути присутніми з ними, то відчуваємо зниження неприємних відчуттів і емоцій.

Запам’ятаймо: прийняття себе і своїх думок — це не слабкість, а надзвичайна сила. Коли ми відкриваємося до своїх внутрішніх переживань, стаємо більш усвідомленими і знаходимо власний внутрішній ресурс для досягнення мети.

Дозвольте собі бути автентичними і подивитися на свої проблемні думки та почуття з нової перспективи. Замість спроб втекти від них, дозвольте собі почати діалог зі своїм внутрішнім “я” і відкрийте нові можливості для розвитку та самореалізації.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися