MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Спадкування під час воєнного стану

15.02.2024   
Сергій Пройдак
Як вчасно успадкувати майно? Що робити, якщо ви пропустили передбачені для цього строки? Відповідає юрист Харківської правозахисної групи.

© Wasan Tita / Shutterstock

© Wasan Tita / Shutterstock

Сьогодні питання, які стосуються прийняття спадщини та процедури її оформлення, є дуже актуальними. Основними нормативно-правовими актами, які регулюють ці питання, є Цивільний кодекс України, Сімейний кодекс України, Закон України “Про нотаріат” та Закон України “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини”.

Загальні норми

Відповідно до цих нормативно-правових актів, прийняття спадщини залежить виключно від волі спадкоємця. Спадкоємець за заповітом чи за законом завжди має вибір і на власний розсуд вирішує — приймати спадщину чи відмовитись від неї.

Отже, людина вирішила прийняти спадщину. Тут слід враховувати, що не можна прийняти спадщину з умовою чи застереженням: прийняти лише якусь частину майна, що входить до складу спадщини, а від іншої частини відмовитися взагалі.

А що як спадкоємець не хоче прийняти спадщину? Він має право відмовитися від спадку взагалі або зробити це на користь інших осіб, які передбачені Цивільним кодексом України.

Водночас слід мати на увазі, що відмова від прийняття спадщини спадкоємця за заповітом, не позбавляє його права на спадкування за законом.

Спосіб, у який особи, що бажають прийняти спадщину, можуть реалізувати своє право, залежить від місця їхнього постійного проживання. Так, спадкоємець, який постійно мешкав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого чинним законодавством, не заявив про відмову від спадщини. Крім того, такий спадкоємець не позбавлений права подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

У тому разі, коли спадкоємець на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, але виявив бажання прийняти спадщину, він має право подати до нотаріальної контори відповідну заяву про її прийняття.

Скільки є часу для прийняття спадщини?

Для прийняття спадщини встановлюється строк у пів року. Відлік починається з моменту відкриття спадщини — з дня смерті спадкодавця або з дати, коли він був оголошений померлим.

З 24 лютого 2022 року в Україні було введено режим воєнного стану. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 “Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану”, перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття було зупинено на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Тобто цей термін становив десять місяців. Але 18 червня 2023 року пункт 3 з вищезгаданої постанови Кабміну скасували. Тобто наразі знову діє загальний строк прийняття спадщини в 6 місяців.

Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, має право на її відкликання. Таке відкликання теж може бути вчинене протягом пів року.

Якщо за цей час спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Що робити, якщо строк для прийняття спадщини пропущено?

Цивільний кодекс України визначає для спадкоємця два способи дій для поновлення права на спадкування, а саме:

- за згодою усіх спадкоємців, що прийняли спадщину, подати заяву про прийняття спадщини;

- подати заяву про прийняття спадщини на підставі рішення суду про визначення додаткового строку для прийняття заяви про прийняття спадщини.

Щоб подати заяву про прийняття спадщини, особа може звернутись до будь-якого нотаріуса України, а у сільських населених пунктах — до уповноваженої посадової особи органу місцевого самоврядування. Громадяни України, які перебувають за кордоном, можуть оформити заяву про прийняття спадщини в консульській установі України.

Спадкоємець, який не має можливості особисто відвідати нотаріуса, може надіслати заяву про прийняття спадщини поштою. Підпис на такій заяві має бути нотаріально засвідченим.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, має право одержати свідоцтво. У разі, якщо спадщину прийняли кілька спадкоємців, таке свідоцтво видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Видача такого свідоцтва ніяким строком не обмежена. Для його отримання спадкоємці можуть звернутися до нотаріуса особисто або видати довіреність, якою уповноважити представника на оформлення спадкових прав.

Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.

 Поділитися