MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Військовий зник безвісти чи загинув: як родині отримати виплати? Поради юриста

20.10.2023   
Сергій Пройдак
Куди звертатися? Хто має право на грошову допомогу? Розповідає юрист Харківської правозахисної групи Сергій Пройдак.

© Drop of Light / Shutterstock [цвинтар військовий загиблі війна жертви дитина сирота]

© Drop of Light / Shutterstock

Воїн зник безвісти

Питання грошового забезпечення членів сім’ї військовослужбовців, які зникли безвісти, регулюється постановою Кабінету Міністрів № 884 від 30 листопада 2016 року.

Після отримання сповіщення про те, що воїн зник безвісти, члени його сім’ї мають звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем, де особа була мобілізована на військову службу, і подати відповідну заяву на ім’я командира військової частини. До заяви додаються такі документи:

— копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування);

— довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);

— копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);

— копії свідоцтв про народження дітей (у разі наявності);

— копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків.

Командир (начальник, керівник) військової частини (установи, організації) розглядає протягом 15 днів подані документи та ухвалює рішення про виплату або відмову у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляє заявнику в письмовій формі.

Якщо через 15 днів командир не відреагував, можна звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з вимогою про надання відповіді щодо розгляду заяви. Але, на жаль, на практиці члени сім’ї військовослужбовця можуть чекати на призначення виплати не один місяць.

Хто має право на виплату?

— дружина (чоловік) військовослужбовця, а за їх відсутності повнолітні діти, які проживають разом із військовослужбовцем;

— законні представники (опікуни, піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства — незалежно від їх віку) військовослужбовця (за відсутності дружини (чоловіка);

— особи, які перебувають на утриманні військовослужбовця, або його батьки (за відсутності дружини (чоловіка) та дітей).

Виплата цим членам сімей здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або до визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими.

Виплати діляться на всіх, хто має на них право, в рівних частинах. У разі письмової відмови однієї з осіб від отримання грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими членами родини, які мають право на його одержання.

Якщо воїн загинув

Це питання регулює постанова Кабміну Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, де вказано, що право на отримання 15 млн грн одноразової грошової допомоги мають родини загиблих бійців Сил оборони, які беруть участь у відсічі російським окупантам.

Про порядок та умови призначення таких виплат родинам військовослужбовців ЗСУ йдеться у наказі Міноборони №45 від 25 січня 2023 року. Крім того, 1 лютого були оновлені інструкції щодо виплат родинам загиблих нацгвардійців (наказ МВС №50), прикордонників (наказ МВС №51), співробітників служби цивільного захисту (наказ МВС №52) поліцейських (наказ МВС №55).

Грошову допомогу виплачують сім’ям тих військових, які загинули чи померли внаслідок поранень, отриманих під час захисту Батьківщини.

Попередня редакція Закону “Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей” містила формулювання, згідно з яким право на отримання компенсації мали всі члени сім’ї загиблих військових за Сімейним Кодексом,  тобто “особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки”. 

Але 25 серпня 2022 року набули чинності зміни до Закону “Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей”, які значно звузили коло осіб, що мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Тепер це лише батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

В результаті на практиці права на отримання компенсації позбавлені цілі категорії близьких загиблого — його повнолітні діти, цивільні дружини (чоловіки), інші родичі, які проживали з військовим як сім’я (брати, сестри, онуки).

Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.

 Поділитися