MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Закінчення виконавчого провадження: які є підстави для цього?

09.02.2024   
Олеся Скобова
Чи завжди виконавче провадження закінчується виконанням рішення суду? Які наслідки закінчення виконавчого провадження? Відповідає юристка ХПГ.

© Billion Photos / Shutterstock

© Billion Photos / Shutterstock

Українське законодавство регулює процес виконавчого провадження, забезпечуючи ефективне виконання судових рішень та захист прав сторін у цьому процесі. Одним із його ключових аспектів є чітке визначення підстав для закінчення виконавчого провадження. Стаття 39 Закону України “Про виконавче провадження” конкретизує ці підстави.

Виконавче провадження закінчується передусім у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Крім того, основними підставами закінчення виконавчого провадження є:

  • Відмова стягувача: виконавче провадження може бути завершене у випадку, коли стягувач відмовляється від примусового виконання судового рішення.
  • Мирова угода: закінчення провадження можливе після затвердження судом мирової угоди, укладеної між сторонами.
  • Припинення юридичної особи, смерть фізичної особи. Сюди входять випадки, коли сторона виконавчого провадження припиняє своє існування, зокрема, у зв’язку зі смертю, оголошенням людини померлою, визнанням її безвісно відсутньою або ліквідацією юридичної особи.
  • Відкликання банківської ліцензії. Виконавче провадження може бути припинене в разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника.
  • Скасування рішення або виконавчого документа. Якщо рішення на підставі якого виконувалося стягнення, скасоване або визнане нечинним, це може призвести до закінчення виконавчого провадження. Це ж стосується і випадку, коли виконавчий документ визнаний таким, що не підлягає виконанню.

Ці підстави, разом із іншими, що передбачені в законі, надають відповідним органам та сторонам виконавчого провадження чіткий фреймворк для завершення процесу виконання судових рішень. Вони забезпечують справедливість, ефективність та захист прав усіх сторін, виконуючи основну мету судової системи — забезпечення правопорядку та справедливості.

Які наслідки закінчення виконавчого провадження? Арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, а відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників.

Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.

 Поділитися