Проукраїнських мешканців окупованої частини Запоріжжя могли страчувати
Нелегітимна влада окупованих територій Запорізької області відкрито визнала, що представники РФ примусово депортують українських громадян.
Так, призначений РФ “очільник” окупованої частини Запоріжжя Євген Балицький підтвердив, що російська влада насильно депортує українців, які виступають проти російського вторгнення, зазначають аналітики Інституту вивчення війни (ISW) у черговому звіті.
У звіті аналітики посилаються на інтерв’ю, оприлюднене 20 лютого. У цьому інтерв’ю Балицький розповів, що підконтрольна Кремлю окупаційна влада “вислала значну кількість сімей..., які не підтримували ‘спеціальну військову операцію’ [так у Росії називають війну проти України]” або “ображали” Росію, російський прапор, гімн або Президента Путіна.
Як зауважили в Інституті вивчення війни, нелегітимний голова виправдовував депортацію цивільних, яка насправді становить воєнний злочин. Балицький стверджував, нібито примусова депортація українських родин була для їхнього ж блага, адже інакше окупаційній владі довелося б “розбиратися” з людьми у ще “жорсткіший” спосіб, або їх би могли вбити люди з проросійськими поглядами.
Балицький також говорив, нібито окупаційна влада “надала [депортованим сім’ям] можливість виїхати”. При цьому кремлівський ставленик визнавав, що деяких людей депортували силою, “давши їм пляшку води” на кордоні.
Нелегітимний голова також заявив, що окупаційній владі довелося прийняти деякі “надзвичайно жорсткі рішення, про які [він] не буде говорити”. В Інституті вивчення війни вважають, що такі твердження можуть натякати на те, що російські окупаційні війська вчиняють позасудові страти громадян України — вбивають людей без суду і слідства.
Як зауважили аналітики, Інститут вивчення війни неодноразово повідомляв, що Російська Федерація примусово депортує українських громадян, у тому числі дітей. В Інституті вивчення війни переконані, що таким чином РФ намагається знищити українську мову, культуру, історію, етнічну належність та ідентичність і вдається до дій, які порушують Конвенцію про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
“Заяви Балицького про депортації українських громадян, котрі критикують російську окупацію, вказують на те, що російські кампанії з депортації частково мають на меті русифікувати населення окупованої України за допомогою примусу і страху. Готовність Балицького відкрито обговорювати — та навіть захищати — незаконне поводження російської окупаційної влади з українськими громадянами, висловлена в опублікованому інтерв’ю, підкреслює, наскільки російська влада підтримує і просуває таку політику”, — наголосили аналітики.
Як зазначав директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, окупувавши частину України, Росія “мала на меті знищення свідомих українців, залякування всіх інших, примус до виїзду до Росії чи залишення на місці лояльних до Росії мешканців”. Подібна стратегія повністю відповідає розподілу українців на чотири групи, який, за даними дослідників, був запроваджений російськими контррозвідувальними службами. Згідно з таким розподілом, мешканців тимчасово окупованих територій можна поділити на
- тих, хто підлягають фізичній ліквідації/знищенню;
- тих, кого слід залякати і чий опір слід придушити;
- тих, кого можна схилити до співпраці;
- тих, хто готові співпрацювати.
Аби виявити, ізолювати та навіть знищити людей з проукраїнськими поглядами, нелояльних до окупаційного режиму (зокрема тих, хто вважають себе українцями, відмовляються від російського паспорта та хочуть зберегти українське громадянство), Росія проводить так звану фільтрацію. За визначенням пана Євгена, фільтрацією є “насильницький, неврегульований процес з’ясування персональних даних затриманих людей, їхніх соціальних контактів, поглядів та ставлення до держави-окупанта, їхньої безпеки для влади чи служб держави-окупанта, а також їхньої готовності та згоди на співпрацю з владою або службами держави-окупанта”. Більше про те, як відбувається фільтрація та яка доля чекає на людей, котрі її не/проходять, можна прочитати у статті Євгена Захарова, доступній за посиланням.