MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Правоохоронці розслідують 18 кримінальних проваджень за фактами вбивства 38 українських військовополонених

21.02.2024   
Марина Гарєєва
Генпрокурор України переконаний, що ці злочини не є ані поодинокими випадками, ані так званим “ексцесом виконавця”. “Ми бачимо це як цілеспрямовану політику Росії, метою якої є знищення українського народу, тобто геноцид”, — сказав Андрій Костін.

Андрій Костін у Нюрнберзі на слуханнях Гельсінської комісії США. Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Андрій Костін у Нюрнберзі на слуханнях Гельсінської комісії США. Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

В етері національного телемарафону Генеральний прокурор України розповів про розслідування вбивств військовополонених та інших воєнних злочинів, скоєних представниками РФ.

Андрій Костін зауважив, що загалом в Україні розслідують 18 кримінальних проваджень за фактами вбивства 38 військовополонених. Крім цього, з-понад 500 підозрюваних у воєнних злочинах, 97 — підозрюють в умисних вбивствах. Восьмеро з них вже засудили, каже Генпрокурор.

Більше про нещодавню інформацію щодо розстрілу українських військовополонених у Веселому та Авдіївці та страти українських оборонців російськими військовими — у статті ХПГ. Запорізька обласна прокуратура також розпочала розслідування щодо розстрілу трьох українських військовополонених, яких 18 лютого могли вбити російські військові у селі Роботиному на Запоріжжі.  

Костін також розповів про результати окремих розслідувань.

Наприкінці січня до довічного ув’язнення засудили командира батальйону Російської Федерації. Його визнали винним у вбивстві захисника України та катуванні мирних жителів Чернігівщини.

Крім цього, на початку грудня минулого року з’явилася інформація про вбивства українських оборонців, які здавалися в полон російським силам. Українські правоохоронці розпочали розслідування. Як встановило слідство, ворог використовував українських військовополонених як “живі щити”. В результаті було вбито одного військовополоненого українця. Доля двох інших досі невідома, говорить Костін. Генпрокурор також зауважив, що правоохоронці ідентифікували підрозділ, імовірно, причетний до цього злочину. Це так звана “псковська десантна дивізія”, військові якої вчиняли воєнні злочини на Київщині, зокрема в Бучі, де російські Збройні сили вбили понад 350 мирних українців.

Як зауважували розслідувачі The New York Times, у Бучі російські військові стріляли “в усе, що рухається” та планомірно вбивали цивільних, аби забезпечити безперешкодне просування російської армії до Києва. “[Російські] військові допитували та страчували беззбройних чоловіків боєздатного віку і вбивали людей, які мимоволі трапилися на їхньому шляху, — будь то діти, які рятувалися втечею разом зі своїми родинами; місцеві, які сподівалися знайти харчі; чи люди, які просто намагалися дістатися домів на велосипедах”, — наголошували журналісти.

Також Андрій Костін повідомив, що наразі перебуває з робочою поїздкою в Нюрнберзі, де проходять слухання Гельсінської комісії Конгресу США щодо притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини, скоєні проти України. Зокрема, обговорюється питання створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України та використання універсальної юрисдикції для притягнення злочинців до відповідальності.

“Останній прокурор Нюрнберзького процесу, наш друг Бен Ференц, помер у квітні минулого року, і одним з його останніх послань до нас було те, що його серце було розбите, коли він побачив, що злочини Росії проти України показали, як ‘ми мало винесли з уроків Голокосту...’. І він сподівався, ‘що ми скоро схаменемося’”, — наголосив Генпрокурор під час свого виступу у Нюрнберзі.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися