MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Обіцяв повернути з полону та розшукати зниклих безвісти оборонців

27.02.2024   
Марина Гарєєва
Правоохоронці викрили злочинну схему, від якої постраждали рідні захисників. Як не потрапити на гачок шахраїв і російських спецслужб і як звернутися на нашу гарячу лінію щодо військовополонених і полонених чи зниклих цивільних — розповідаємо у статті.

Ілюстративне зображення. Фото: 24tv

Ілюстративне зображення. Фото: 24tv

Як обманюють рідних українських оборонців?

На Житомирщині ув’язнений міг обманювати рідних українських військових, які потрапили в російський полон чи загинули в зоні бойових дій. Про це 26 лютого розповіли в Офісі Генерального прокурора. 

Слідчі підозрюють 26-річного в’язня з СІЗО Житомирщини. За даними слідства, підозрюваний шукав у соцмережах повідомлення про зниклих або полонених оборонців та обіцяв “допомогти” їхнім рідним за гроші.

Аби ввести людей в оману, чоловік “створював фейкові акаунти про сприяння у поверненні військових з російського полону і розшуку загиблих у зоні бойових дій” і поширював їх у тематичних групах, кажуть в Офісі Генпрокурора. Аби викликати довіру, він представлявся працівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, представником координаційного штабу чи навіть учасником пошукової групи, яка розшукує зниклих безвісти захисників.

Підозрюваний вигадував різні легенди, аби отримати гроші. Жінці, яка розшукувала зниклого на війні брата, він казав, що потребує пального для поїздок. Батьку військового, якого могли взяти у полон під Мар’їнкою, розповідав, що для повернення сина потрібно заплатити. У матері ще одного оборонця підозрюваний просив кошти на проходження відповідних постів, адже без них не вдасться повернути сина. Для перерахування грошей підозрюваний надавав постраждалим банківські реквізити власних рахунків. Як кажуть в Офісі Генпрокурора, вартість його “послуг” коливалася від п’яти до 15 тисяч гривень.

Правоохоронці також перевіряють, чи підозрюваний причетний до вчинення шахрайства стосовно ще понад пів сотні людей. Наразі йому повідомили про підозру у шахрайстві, вчиненому повторно (частина перша, частина друга статті 190 Кримінального Кодексу України).

Як не потрапити на гачок російських спецслужб?

Ще у січні минулого року у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими попереджали, що надана невідомим інформація може погіршити становище військовополонених і завадити їхньому звільненню. З огляду на це у штабі радили ігнорувати будь-які неофіційні повідомлення та не надавати жодної особистої інформації про зниклих безвісти або полонених військових ані підозрілим людям, ані сайтам і телеграм-каналам. Російські спецслужби давно проводили збір персональних даних українських оборонців під виглядом вдаваної “допомоги” їхнім сім’ям, наголошували у Координаційному штабі.  

Як звернутися на нашу гарячу лінію щодо зниклих безвісти? 

Нагадаємо, що Харківська правозахисна група запустила гарячу лінію, на яку можуть звернутися рідні зниклих безвісти цивільних або рідні військовополонених.

Телефонуйте за номером 0 800 20 24 02, якщо

  • близька/знайома вам цивільна людина зникла або потрапила в полон на тимчасово окупованій території;
  • ваші рідні/знайомі військовополонені, проте ви не знаєте, де їх утримують, не маєте про них звісток тощо.

Усі дзвінки безплатні. Юристи Харківської правозахисної групи допоможуть вам у розшуках близьких.

“Ми шукаємо скрізь: в Криму, в ‘ЛНР’, в ‘ДНР, у РФ. Близько п’ятдесяти запитів — це стандартна кількість на одну людину… Ми обов’язково пишемо заяви до слідчого комітету РФ, у прокуратури — і цивільну, і військову, у Федеральну службу виконання покарань, Уповноваженому з прав людини, у Міноборони, у російський Червоний Хрест. І пишемо до таких же органів у квазідержавних утвореннях на окупованій території. Ми постійно і напряму направляємо запити. Причому неодноразово, щоб тримати ситуацію на контролі”, — розповідає адвокатка Харківської правозахисної групи Таміла Беспала.

Під час пошуків юристи ХПГ шукають безпосередніх свідків зникнення людини, розмовляють з колишніми полоненими, які вже повернулися додому і можуть надати інсайдерську інформацію, застосовують OSINT-методики, звертаються до міжнародних органів і надсилають безліч запитів до всіх можливих інстанцій.

Хоча ми не можемо надати стовідсоткових гарантій, що встановимо місцеперебування ваших близьких, за роки роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей, про яких нам повідомили, каже директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Більше про гарячу лінію щодо зниклих безвісти можна почитати у нашій статті.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися