MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Сім місяців під землею та півстоліття на повернення викрадених дітей — підсумки тижня Екологічна катастрофа у Харкові, вбивство полонених, ціна відбудови — підсумки тижня Харків у вогні, викрадені діти, ‘вибори’ на окупованих територіях — підсумки тижняЗагибель волонтерів, великий обмін полоненими, Кривий Ріг без світла — підсумки тижняІл-76, масований обстріл, незаконне всиновлення українських дітей — підсумки тижняПідземний дитсадок, замінована АЕС, обстріл Донецька — підсумки тижняХімічна зброя, цивільні у російському полоні, третина України забруднена мінами — підсумки тижняОбмін полоненими, різдвяні ракети, російське громадянство викрадених дітей — підсумки тижняСвятвечір у Херсоні, суди над українськими полоненими, хімічна зброя — підсумки тижняВорожі атаки — реальні та віртуальні. Підсумки тижня

Одеса в жалобі. Підсумки тижня

04.03.2024   
Ірина Скачко
Російський дрон убив в Одесі 12 цивільних. ОБСЄ запустила Московський механізм щодо свавільного позбавлення свободи українських цивільних громадян Російською Федерацією. Розміновувати Україну буде штучний інтелект. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Фото: Департамент охорони здоров’я Одеської ОВА

Фото: Департамент охорони здоров’я Одеської ОВА

Хроніка обстрілів

Одеса оплакує жертв російської атаки, що сталася в ніч з 1 на 2 березня. Дрон поцілив по житловому будинку, зруйнувавши 18 квартир, вбивши цілі сім’ї. Мами прикривали собою немовлят, щоб врятувати їх від загибелі. Мешканці міста несуть на руїни квіти та іграшки.

Загинуло 12 мирних мешканців, серед них — 5 дітей: 4-місячний Тимофій, 7-місячна Ліза, 3-річний Марк, 8-річна Злата та 9-річний Сергій. Всього постраждало 20 людей, у тому числі вагітна жінка.

Діти стали жертвами ворожих обстрілів і в інших регіонах України. 28 лютого близько 16:50 росіяни вдарили керованою авіабомбою по селищу Великий Бурлук Куп’янського району на Харківщині, влучивши по залізничному вокзалу. Загинули двоє: 48-річний чоловік і його 6-річна онука, що проходили повз вокзал.

Великий Бурлук, 28 лютого 2024 року. Фото: Харківська ОВА

Великий Бурлук, 28 лютого 2024 року. Фото: Харківська ОВА

3 березня російські військові обстріляли місто Курахове на Донеччині. Поранень зазнали 16 цивільних, серед них — двоє дітей. За інформацією міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка, окупанти поцілили авіабомбою по пʼятиповерхівці. Пошкоджено щонайменше 15 багатоповерхових житлових будинків.

Курахове, 3 березня 2024 року. Фото: Донецька ОВА

Курахове, 3 березня 2024 року. Фото: Донецька ОВА

Від початку повномасштабної російської агресії окупанти вбили щонайменше 534 українських дітей. Понад 1230 — дістали поранень.

Цивільні в полоні

• ОБСЄ запустила Московський механізм щодо свавільного позбавлення свободи українських цивільних громадян Російською Федерацією, повідомляє Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Завдяки цьому механізму розпочнеться розслідування таких порушень норм міжнародного гуманітарного права.

“Найближчим часом група незалежних міжнародних експертів розпочне розслідування злочинів, які вчиняє Росія щодо цивільних українців. Мандат місії — встановити факти і дослідити супровідні злочини, такі як катування чи нелюдське поводження тощо. За результатами розслідування буде звіт, який стане доказовою базою на міжнародному рівні злочинів Росії”, — пояснив Омбудсман.

Нагадаємо, за інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в російському полоні залишаються близько 14 тисяч цивільних. При цьому підтверджено місцеперебування лише 1600 осіб, а повернути вдалося взагалі мізерну кількість — 147 цивільних.

• 29 лютого з тимчасово окупованих територій вивезли кількох дітей віком від чотирьох до 16 років. “Ще двоє дівчаток і троє хлопчиків вдалося вивезти з тимчасово окупованих територій. Серед них — одна дитина-сирота, — розповів голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін. — Зараз дорослі та малі — в безпечному місці.З ними працюють лікарі та психологи”. Загалом лише цього року з окупації повернулися 25 херсонських дітей.

Розстріли військовополонених

Розстріли українських військовополонених відбуваються не просто за підтримки, а, ймовірно, з ініціативи вищого керівництва збройних сил РФ, заявив керівник департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора Юрій Бєлоусов. Він повідомив, що більшість випадків сталася у Запорізькій та Донецькій областях. Протягом останніх трьох місяців кількість таких страт значно зросла. Від початку повномасштабного вторгнення за фактом убивства 45 наших військових відкрито 19 розслідувань. “Фактично кожен місяць ми маємо по кілька випадків страт військовополонених під час бою. Частково такі випадки фіксуються нашими бійцями, а частково самими росіянами, які викладають відповідні відео у соціальні мережі”, — розповів Бєлоусов.

Скриншот з відео.

Скриншот з відео.

Нагадаємо, нещодавно стало відомо про два випадки розстрілів беззбройних українських військовополонених в Авдіївці та Веселому. А 24 лютого розстріляли наших бійців під час того, як вони здавалися в полон, у Бахмутському районі.

ШІ проти мін

Розміновувати Україну допомагатиме штучний інтелект, розповіли в Кабміні. В Лондоні Мінекономіки України та технологічна компанія Palantir, що займається аналітикою великих даних, підписали угоду. “Гуманітарне розмінування — нульовий етап відновлення України. Наразі потенційно забрудненими є 156 000 квадратних кілометрів землі, в зоні ризику перебуває понад 6 мільйонів українців. Саме тому прискорення гуманітарного розмінування, зокрема завдяки співпраці з такими технологічними компаніями як Palantir — це можливість зберегти життя людей та швидше розпочати відбудову України”, — заявила віцепрем’єр-міністр України Юлія Свириденко. Серед інших пунктів угоди — можливість використання асистента на базі платформи штучного інтелекту Palantir (AIP) для прийняття рішень у протимінній діяльності.

Фото: Державна спеціальна служба транспорту [міна, снаряд, розмінування]

Фото: Державна спеціальна служба транспорту

Статистика війни

• Україні ідентифікувала понад 2800 тіл і фрагментів тіл військових, повідомляють в Офісі Омбудсмана. Скільки тіл залишаються не ідентифікованими, наразі невідомо. Тим часом у Москві заявили про готовність передати Україні тіла українських військовополонених, що нібито перебували на літаку Іл-76, який зазнав авіатрощі 24 січня у Бєлгородській області.

• Понад 900 об’єктів культурної спадщини України знищено внаслідок повномасштабної російської агресії, заявив Генпрокурор Андрій Костін під час міжнародної конференції U4J. United for Heritage. “Значна частина злочинної політики Росії спрямована на намагання стерти нашу національну ідентичність та культуру, — наголосив він. — Оцінки збитків, завданих війною культурі України, сягають 19 мільярдів доларів США”.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 4 березня 2024 року ініціативою зафіксовано 66304 ймовірні воєнні злочини, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися