MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Екологічна катастрофа у Харкові, вбивство полонених, ціна відбудови — підсумки тижня

19.02.2024   
Ірина Скачко
Харків бореться з наслідками виливу 3 000 тонн нафтопродуктів, що стався після удару російськими дронами по нафтобазі. Правоохоронці розпочали кримінальні провадження щодо розстрілу українських військовополонених. Потреби на відбудову України складають вже майже 486 мільярдів доларів. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

© Оксана Комарова [Немишля]

© Оксана Комарова
Харків продовжує боротися з наслідками екологічної катастрофи, коли 3 000 тонн нафтопродуктів потрапили в навколишнє середовище через атаку РФ по нафтобазі. За інформацією Міндовкілля, площа водної поверхні забрудненої нафтопродуктами складає приблизно 780 000 м². У річці Немишля вміст нафтопродуктів перевищує норму в 95 разів. Біля водойм гинуть птахи та тварини. У річищі ріки Уди встановили портові загородження, щоб запобігти подальшому розповсюдженню забруднення. У приватному секторі міняють ґрунт. Голова міськради Ігор Терехов заявив: “Що стосується будівель, що стосується ділянок (а там приватний сектор), то там дуже багато сьогодні нам потрібно зробити, щоб локалізувати ці жахливі наслідки. Хочу сказати, що тільки за вчора ми вивезли приблизно 60 кубів нафтопродуктів, ми будемо згортати ґрунт і засипати новий ґрунт. Крім цього, ми засипаємо пісок, ми засипаємо тирсу, ми купуємо відповідні хімреактиви, які локалізують ці наслідки”.

В інтерв’ю Суспільному кандидатка технічних наук, доцентка кафедри хімічної техніки та промислової екології НТУ “ХПІ” Тетяна Тихомирова назвала те, що сталося, локальною екологічною катастрофою: “Подивимось, що буде далі, але екологічна катастрофа локального рівня — це вже є. Три сфери екосистеми: вода, ґрунти й атмосфера. І в кожному випадку наслідки будуть різні, однак приємного не буде”.

Крім того, усі АЗС, нафтобази та місця зберігання палива у Харкові перевірять на безпеку для людей, що живуть поблизу, — з урахуванням можливих ворожих атак. Нагадаємо, 9 лютого російські дрони атакували нафтобазу в Немишлянському районі. Розлилося паливо, спалахнула пожежа, що знищила 15 осель. Загинуло семеро місцевих мешканців, серед них — троє дітей.

Розстріл військовополонених

Минулого тижня стало відомо про ймовірні випадки розстрілів українських полонених росіянами. 18 лютого у телеграм-каналі Сухопутних військ ЗСУ з’явилося відео розстрілу, який стався північно-східніше села Веселого, розташованого у Бахмутському районі Донецької області. “На записі з камери дрона видно, як сьогодні під час штурму наших позицій представник ЗС РФ стріляє впритул спочатку в одного захопленого у полон військовослужбовця ЗСУ, а потім — в другого. Не бажаючи залишати полонених живими, окупант умисно добиває їх з автоматичної зброї”, — мовиться в повідомленні Офісу генпрокурора.

Скриншот з відео.

Скриншот з відео.

Того ж дня з’явилася інформація, що під Авдіївкою військовослужбовці російських Збройних сил могли розстріляти шістьох поранених українських оборонців. За даними редактора видання “Цензор.Нет” Юрія Бутусова, убиті могли бути військовослужбовцями 110-ї механізованої бригади, які через поранення лишилися під Авдіївкою під час прориву з опорного пункту “Зеніт” 14 лютого.

Прокурори розпочали кримінальні провадження за фактами порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством.

Наші в неволі

У викраденого росіянами українського журналіста з Нової Каховки Сергія Цигіпи з’явилася пухлина, яку не лікують, повідомляє Суспільне. Нагадаємо, чоловіка забрали ще 12 березня 2022 року. Згодом його вивезли до Криму і засудили до 13 років ув’язнення за “шпигунство”.

Сергій Цигіпа, фото з фейсбук-сторінки

Сергій Цигіпа, фото з фейсбук-сторінки

“Почуває себе не дуже добре. У нього завжди були проблеми з тиском і серцем, і до цього списку додалися проблеми з пухлиною на спині. Сергій написав, що був лікар, що він оглянув його, але сказав, що це нестрашно, що це просто жировик і пішов. На цьому усе діагностування й медичний огляд було закінчено”, — розповіла журналістам дружина в’язня, Олена Цигіпа.

Сергія планують етапувати до російської колонії суворого режиму. Якої саме — невідомо.

Хроніка обстрілів

• Вночі проти 14 лютого російські військові двічі ударили по Селидовому на Донеччині. Загинули троє людей: вагітна жінка та мама з восьмирічною донею. 12 людей зазнали поранень, серед них четверо дітей.

Перший обстріл стався о пів на дванадцяту: було зруйновано 12 квартир в одному з під’їздів п’ятиповерхівки. О першій годині ночі місто знову обстріляли — сильно пошкодило місцеву лікарню.

Лікарня у Селидовому, 14 лютого 2024 року. Фото: телеграм-канал Вадима Філашкіна

Лікарня у Селидовому, 14 лютого 2024 року. Фото: телеграм-канал Вадима Філашкіна

“Окупанти вбили трьох пацієнтів — 8-річного хлопчика, його маму та вагітну 38-річну жінку, яка перебувала на збереженні. Шестеро людей поранені, серед них немовля, якому завтра має бути шість місяців”, — повідомляють у пресслужбі Національної поліції.

Сотню пацієнтів лікарні довелося евакуювати до лікарень Покровська і Мирнограда.

• О четвертій дня 14 лютого росіяни обстріляли ракетами С-300 Великий Бурлук Куп‘янського району. Ракета влучила у двоповерховий житловий будинок, зруйнувавши 8 з 16 квартир. сусідня будівля теж постраждала. З-під завалів витягли тіла п’ятьох загиблих, Ще п’ятеро осіб зазнали поранень.

Великий Бурлук, 14 лютого 2024 року. Фото: Харківська ОВА

Великий Бурлук, 14 лютого 2024 року. Фото: Харківська ОВА
• 15 лютого вибухи лунали у Львові. Попередньо, на Львівщину летіло понад 10 ракет. Зафіксоване одне влучання в об’єкт інфраструктури. Вибуховою хвилею вибило вікна у 18 житлових будинках. Також пошкодило дитячий садок та дві школи. Троє містян травмовані.

• Опівночі 15 лютого ворог ударив по Чугуєву на Харківщині: троє людей загинули, п’ятеро були поранені. “Повністю зруйновано житловий будинок та частково зруйновані три поряд розташовані приватні будинки. У 7 будинках пошкоджено вікна та дахи”, — повідомляють в Харківській ОВА.

• Того ж дня росіяни ударили керованими авіабомбами по Вільхуватській громаді Харківської області. В автівці загинули чоловік та жінка. Тіло їхньої 17-річної племінниці знайшли неподалік. У зруйнованому приватному будинку поруч поранено двох людей.

Вільхуватська громада на Харківщині, наслідки обстрілу 15 лютого 2024 року. Фото: Харківська ОВА

Вільхуватська громада на Харківщині, наслідки обстрілу 15 лютого 2024 року. Фото: Харківська ОВА

Статистика війни

• Національна поліція лише у Харківській області зареєструвала майже 17 тисяч воєнних злочинів. Після деокупації ідентифіковано 875 тіл загиблих з 1008, — Голова Нацполіції Іван Вигівський розповів, що на деокупованих територіях було знайдено 1008 тіл загиблих, серед них — 29 дітей. Ідентифікувати вдалося вже 875 осіб.

• Потреби на відбудову України складають вже майже 486 мільярдів доларів, повідомляють в уряді. Оцінка була проведена за участі Світового банку. “Потреби на відбудову України складають майже 486 мільярдів доларів. З них на швидке відновлення потрібно витратити 15 мільярдів доларів. Ми бачимо, що за останній рік потреби на відбудову продовжили зростати. Особливо зростання помітно в житловому секторі, де через дії ворога зруйновано чи пошкоджено 10% від усього фонду житла”, — заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 19 лютого 2024 року ініціативою зафіксовано 64483 ймовірні воєнні злочини, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися