MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звільнення від відбування покарання за станом здоров’я

15.03.2024   
Дар’я Пивовар
Юристи ХПГ створили покрокову інструкцію для засуджених, які мають право на звільнення через тяжкі захворювання і хочуть звернутися до нас за правничою допомогою.

Ілюстраційне зображення © SP-Photo/Shutterstock [тюрма медицина лікарня]

Ілюстраційне зображення © SP-Photo/Shutterstock

Стан здоров’я засуджених відіграє ключову роль у визначенні: може особа продовжувати відбувати покарання в установі чи повинна бути звільнена.

Згідно з положеннями статті 84 Кримінального кодексу України, право на звільнення від відбування покарання за хворобою має:

  • особа, яка під час відбування покарання захворіла на психічну хворобу, що позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними;
  • особа, яка після вчинення кримінального правопорушення або постановлення вироку захворіла на іншу тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покаранню;
  • військовослужбовці, засуджені до службового обмеження, арешту або тримання в дисциплінарному батальйоні, в разі визнання їх непридатними до військової служби за станом здоров’я.

До Переліку захворювань, що є підставою для звільнення від подальшого відбування покарання, затвердженого спільним наказом МОЗ України та Міністерством юстиції України від 15 серпня 2014 року (№ 1348/5/572 — за останньою редакцією), внесено найважчі форми захворювань, які вже не піддаються лікуванню та медичний прогноз щодо яких є несприятливим.

При розв’язанні питання про звільнення від відбування покарання за станом здоров’я важливо враховувати медичні можливості та обмеження установ, які можуть бути необхідні для забезпечення належної медичної допомоги засудженим.

Харківська правозахисна група надає правничу допомогу засудженим з таких питань:

  • Порушення прав у сфері охорони здоров’я засудженого. ХПГ надає допомогу засудженим, які вважають, що їх медичні права порушуються в установі відбування покарання. Це може включати незадовільну медичну допомогу, відмову у доступі до лікаря чи медичного обстеження, неналежне лікування, або будь-яке інше порушення медичних стандартів.
  • Наявність захворювання, яке підпадає під Перелік захворювань, що є підставою для звільнення від подальшого відбування покарання. У цьому випадку юристи ХПГ можуть допомогти засудженому у зверненні до судових інстанцій з клопотанням про звільнення від подальшого відбування покарання за хворобою, в порядку ст. 84 КК України, а також забезпечити захист прав засудженого у судовому процесі.
  • Катування в установі відбування покарання. Якщо засуджений заявляє, що він зазнав катувань чи недостойного поводження з боку уповноважених осіб установи відбування покарань, юристи ХПГ можуть допомогти йому у захисті його прав. Це може включати надання правничої консультації або звернення до судових інстанцій.

Алгоритм звернення засудженого до приймальні ГО “ХПГ” задля звільнення від відбування покарання за станом здоров’я

Підготовка письмової заяви

Засуджений повинен підготувати письмову заяву на ім’я директора ГО “ХПГ” про надання правничої допомоги. В заяві необхідно вказати свої персональні дані, а також, за можливості, описати медичні проблеми, які перешкоджають подальшому відбуванню покарання.

Надання згоди на доступ до медичної таємниці

Засуджений повинен надати письмову згоду на доступ до своїх персональних даних, медичної таємниці та медичних карток, а також на доступ до особової справи.

Подання звернення

Письмову заяву засуджений має направити на юридичну адресу ХПГ — можна відправити лист звичайною поштою або надіслати повідомлення на офіційну електронну адресу організації.

Очікування відповіді та подальші кроки

Адвокат ХПГ розглядає звернення засудженого, після чого направляє адвокатський запит про надання інформації щодо стану його здоров’я та лікування. Після ознайомлення з медичною документацією адвокат проводить аналіз медичної інформації та вивчає можливість звернення до судових органів або використання інших правових засобів для захисту прав засудженого на основі медичних причин для звільнення від подальшого відбування покарання за станом здоров’я.

Це загальний алгоритм звернення засудженого до Харківської правозахисної групи за допомогою у справі звільнення від відбування покарання за станом здоров’я. Точні кроки можуть відрізнятися залежно від конкретних обставин справи.

Наші контакти:

Електронна пошта: [email protected], [email protected]

Поштова адреса: 61002, м. Харків, вул. Свободи, 27, оф. 6

Телефони громадської приймальні у м. Харкові: +380 50 505 1415, +380 50 405 3015

Телефон громадської приймальні у м. Києві: +380 50 555 27 95

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися