MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Навіщо?

21.03.2024   
Костянтин Пейчев, психолог
Багато невдалих рішень народжуються, коли ми перебуваємо у вакуумі невпевненості.

[костянтин пейчев, психолог]

Ми так занурюємося в рутину, що забуваємо запитати себе: “Навіщо я це роблю?” 

Часто пошук сенсу починається пізніше, ніж хотілося. Ми свідомо уникаємо його, доки стресові ситуації не примусять поставити це важливе питання.  

У похмурий день (момент) запитання “НАВІЩО?” може стати найважливішим кроком в особистому розвитку.  

Не залишайте такі пошуки на похмурі сезони життя. Зробіть їх частиною вашої повсякденності. Головне — почати усвідомлено розподіляти час та енергію. Помічником може стати звичайний щоденник і простий олівець.  

Щоб досягти страшного “навіщо?” (наприклад, який сенс у житті або навіщо я тут), ми можемо почати з малих “чому?”:

  • Навіщо я працюю над цим проєктом?
  • Чому мене хвилює поведінка мого партнера?
  • Чому я відчуваю стрес?  

Ведення щоденника допоможе нам практикувати рефлексію.

Це момент, коли ми замислюємося над нашими діями, емоціями та думками. Це час, коли ми аналізуємо наші вчинки та реакцію на події.  

Щоденник дає можливість краще розуміти себе і відкривати глибинні зв’язки між діями та почуттями.  

Рефлексія — це місце, де народжується спрямованість. Через рефлексію ми культивуємо звичку звертатися до себе, відстежувати прогрес, розглядати зобов’язання, обставини та стан розуму. Вона допоможе зрозуміти: чи правильно ми розв’язуємо проблеми та відповідаємо на запитання життя. Ми починаємо бачити та розуміти, навіщо щось робимо (R. Carroll, 2018).  

Нехай рефлексія не стає приводом для самокритики та відчуття провини через помилки минулого. Вона є можливістю зібрати багато інформації зі свого пережитого досвіду і використовувати її як фундамент для майбутнього. Рефлексія допоможе вчитися на власних помилках, зростати та розвиватися.  

Як це робити

Протягом дня використовуйте щоденник, щоб просто записувати свої думки. Це місце, де ви можете вільно висловлювати свої почуття, ідеї та спостереження.  

Але це ще не все. Тепер настав час повертатися до записів. Для цього потрібна ранкова та вечірня рефлексія. Це окремий час, коли ви активно аналізуєте себе.  

Ранкова рефлексія надихає вас почати день зі свіжим розумом. Ви переглядаєте свої записи з попереднього дня, рефлексуєте над своїми думками та емоціями. Це допомагає визначити незрозумілі тенденції або нові відкриття.  

Вечірня рефлексія спрямовує завершити день і проаналізувати свої дії, відчути прогрес та розвиток. Це момент, коли ви тиснете на гальма, щоб оцінити свої досягнення та зробити висновки.  

Рефлексія дає вам можливість стати спостерігачем своїх внутрішніх процесів. Вона зберігає ясність думок, розвиває самоспостереження та самосвідомість.  

Це відкриває шлях до особистісного зростання та пізнання себе.  

Сподіваюся, що ця ранкова/вечірня рефлексія стане для вас корисною практикою.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися