MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чи можуть військовозобов’язані жінки виїжджати за кордон?

10.04.2024   
Сергій Пройдак
Медикині, ветеринарки, фармацевтки є військовозобов’язаними. Чи обмежує це їхні права при перетині кордону? Відповідає юрист ХПГ.

Фото: Bumble Dee, Shutterstock [жінки військові]

Фото: Bumble Dee, Shutterstock

21 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав закон Про внесення зміни до статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних. Зокрема було встановлено, що жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

До списку медичних чи фармацевтичних спеціальностей віднесені такі:

 • фізична реабілітація
 • фізична терапія
 • медична та психологічна реабілітація
 • громадське здоров’я
 • промислова фармація
 • ерготерапія
 • стоматологія
 • медсестринство
 • фармація
 • медицина
 • технології медичної діагностики та лікування
 • ветеринарна медицина
 • ветеринарна гігієна

Також було зазначено, що жінок, у яких спеціальність та/або професія, споріднена з відповідною військово-обліковою, беруть на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.

30 грудня 2022 року, Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (постанова № 1487). У цьому документі йдеться також і про військовий облік жінок, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та які не перебувають на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) щодо постановлення на облік. Про те, чи потрібно жінкам самостійно йти до ТЦК і ставати на військовий облік, ми вже докладно писали.

Отже, яка категорія жінок може виїхати за кордон у 2024 році? Будь-яка українка, що не перебуває на військовому обліку. Якщо ж ми говоримо про тих жінок, які мають медичну або фармацевтичну освіту, а також тих, які добровільно стали на військовий облік, то для них виїзд за кордон можливий лише у тому випадку, якщо вони не отримали повістки.

При цьому, якщо жінки-медикині перебувають на військовому обліку і надалі будуть або мобілізовані, або вступлять за контрактом на військову службу, то для перетину кордону вони мають дотримуватися встановлених чинним законодавством умов виїзду.

Ще раз наголосимо: за законом виїзд за кордон заборонений лише для тих жінок, які отримали повістку. В інших випадках передбачених чинним законодавством України підстав для відмови жінкам у перетині кордону немає.

Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.

 Поділитися