Чи можуть військовозобов’язані жінки виїжджати за кордон?
21 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав закон Про внесення зміни до статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних. Зокрема було встановлено, що жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
До списку медичних чи фармацевтичних спеціальностей віднесені такі:
- фізична реабілітація
- фізична терапія
- медична та психологічна реабілітація
- громадське здоров’я
- промислова фармація
- ерготерапія
- стоматологія
- медсестринство
- фармація
- медицина
- технології медичної діагностики та лікування
- ветеринарна медицина
- ветеринарна гігієна
Також було зазначено, що жінок, у яких спеціальність та/або професія, споріднена з відповідною військово-обліковою, беруть на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.
30 грудня 2022 року, Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (постанова № 1487). У цьому документі йдеться також і про військовий облік жінок, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та які не перебувають на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) щодо постановлення на облік. Про те, чи потрібно жінкам самостійно йти до ТЦК і ставати на військовий облік, ми вже докладно писали.
Отже, яка категорія жінок може виїхати за кордон у 2024 році? Будь-яка українка, що не перебуває на військовому обліку. Якщо ж ми говоримо про тих жінок, які мають медичну або фармацевтичну освіту, а також тих, які добровільно стали на військовий облік, то для них виїзд за кордон можливий лише у тому випадку, якщо вони не отримали повістки.
При цьому, якщо жінки-медикині перебувають на військовому обліку і надалі будуть або мобілізовані, або вступлять за контрактом на військову службу, то для перетину кордону вони мають дотримуватися встановлених чинним законодавством умов виїзду.
Ще раз наголосимо: за законом виїзд за кордон заборонений лише для тих жінок, які отримали повістку. В інших випадках передбачених чинним законодавством України підстав для відмови жінкам у перетині кордону немає.
Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.