MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Де полонений? Список державних органів, які займаються пошуком та звільненням полонених

08.05.2024   
Дар'я Пивавар
Національне інформаційне бюро, Коордштаб, Центр з пошуку полонених — ці назви добре знають рідні зниклих безвісти та полонених українців. Які функції у цих та інших органів? До кого ще можна звернутися?

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського [обмін полоненими] Photo from Volodymyr Zelensky’s telegram channel

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського

У зв’язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації багато військовослужбовців та цивільних осіб потрапили в полон або вважаються такими, що зникли безвісти. Як Україна може забезпечити гуманітарні норми і стандарти стосовно полонених українців? З метою врегулювання цього питання та забезпечення дотримання прав полонених в державі існує система компетентних органів, які здійснюють повноваження щодо встановлення долі та звільнення полонених.

Національне інформаційне бюро

НІБ було утворено відповідно до вимог Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими та про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року. Головним завданням цього державного органу є ведення реєстру військовополонених та цивільних осіб, які перебувають під контролем держави-агресора, з метою їх обміну, а також доведення злочинів російських військових. Цілодобова гаряча лінія бюро — 1648.

Об’єднаний Центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ

Об’єднаний Центр діє на підставі Наказу СБУ № 573/152/252 від 8 квітня 2019 року. Мета Об’єднаного Центру — ведення обліку осіб, які перебувають у полоні, координація заходів щодо звільнення та повернення тих, кого окупанти незаконно утримують в місцях позбавлення волі, здійснення організації переговорного процесу між сторонами, притягнення до відповідальності винних осіб.Фото з фейсбук-сторінки Громадського центру

Фото з фейсбук-сторінки Громадського центру "Цивільні в полоні"

Коордштаб

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими — міжвідомчий орган, який був утворений Постановою Кабміну № 257 11 березня 2022 року. Завдання КШППВ:

  • координація всіх державних органів у справі розшуку військовополонених та зниклих безвісти з метою прискорення їхнього повернення,
  • проведення відповідних перемовин щодо обмінів (звільнення) полонених та заручників,
  • безпосереднє здійснення цих обмінів на практиці,
  • сприяння заходам з виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері поводження з військовополоненими.

До складу Координаційного штабу входять представники ГУР Міноборони України, РНБО, СБУ, Міноборони, МВС, ЗСУ, НГУ, Національної поліції, Державної прикордонної служби України, Мінреінтеграції, Мін’юсту, Мінекономіки, МОЗ, офісу Генерального прокурора.

Головне слідче управління Національної поліції України

Правоохоронні органи мають повноваження здійснювати розслідування злочинів, які підпадають під ознаки катування та поганого поводження із військовополоненими та порушують норми міжнародного гуманітарного права. Родини військовополонених, ув’язнених цивільних та зниклих безвісти можуть звертатися із заявою про злочин до місцевого відділку поліції і вимагати проведення розслідування та встановлення поточного місцеперебування особи.

Омбудсман

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини має можливість взаємодіяти з російською стороною, направляючи запити для перевірки факту перебування зниклого безвісти на території держави-агресора або на тимчасово окупованих територіях України. Також Омбудсман співпрацює з міжнародними організаціями, щоб забезпечити права військовополонених. Уповноважений привертає увагу міжнародних організацій до порушення країною-агресором вимог міжнародного гуманітарного права стосовно полонених.

Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (в системі МВС)

Основні завдання Секретаріату Уповноваженого: забезпечення формування та реалізації державної політики МВС у сфері дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України у частині координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вирішення інших пов’язаних з цим питань відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”; забезпечення діяльності Уповноваженого; забезпечення функціонування Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Діє гаряча лінія Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: з понеділка по суботу з 9:00 до 18:00 за номером 1698.


Україна прагне забезпечити гуманітарний доступ до полонених осіб та забезпечити їм необхідну підтримку та захист їхніх прав та гідності відповідно до міжнародного гуманітарного права.

Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.

 Поділитися