MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Життя полонених залежало від його настрою. Оголошено підозру ‘начальнику’ колонії у так званій ‘ЛНР’

11.06.2024   
Ірина Скачко
‘Буде вам весело’, — пообіцяв українським військовополоненим ‘начальник‘ Суходільської виправної колонії після того, як вони словами ‘Герої не вмирають’ вшанували пам’ять загиблого побратима. Після цього полонених стали постійно бити.

Суходільська виправна колонія

Суходільська виправна колонія

Громадянина, який обіймав посаду так званого начальника “Суходільської виправної колонії управління виконання покарань мвс лнр”, підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України), розповіли в Офісі Генерального прокурора.

Кати — “любителі концертів”

Один із військовополонених після важкого поранення мав дотримуватися постільного режиму, але адміністрація колонії змусила його ходити. Під час відвідування їдальні у чоловіка почалася кровотеча, і він вмер. “Решта військовополонених вшанували його пам’ять, під час цього прозвучало гасло ‘Герої не вмирають’. За це так званий начальник установи нецензурно висловлювався в бік військовополонених та у присутності інших підпорядкованих йому працівників погрожував застосувати фізичне та психологічне насильство, наголосивши, що тепер ‘буде їм весело’”, — йдеться в повідомленні правоохоронців.

Фото: Офіс Генерального прокурора

Фото: Офіс Генерального прокурора

З червня по кінець листопада 2022 року військовополонених систематично били кийками. Лупцювали і в їдальні, примушуючи при цьому, щоб в’язні ходили один за одним навприсядки.

У березні цього року про підозру вже було повідомлено “заступнику начальника Суходільської виправної колонії Управління виконання покарань мвс лнр”. Колишній співробітник пенітенціарної служби перейшов на бік ворога. Наказував катувати полонених та й сам неоднразово брав участь у тортурах.

“З кінця лютого по листопад 2022 року фігурант залучав працівників колонії до катувань українських військових, — розповідають у Луганській обласній прокуратурі. — За його вказівкою застосовувались фізичні та психологічні тортури. Затриманим привʼязували до мочок вух дроти та били струмом, а також систематично завдавали удари кийками, змушували впродовж цілого дня стояти під палючим сонцем без води. Полонені повинні були також виконувати гімн держави-агресора та пісні російських виконавців під час ‘концертів’ на підтримку рф”.

Свідчення колишніх полонених

Про той день, коли в Суходільській ВК загинув поранений українець, в інтерв’ю МІПЛ розповідав колишній військовополонений Ростислав. Він не знав прізвища загиблого, але пригадав, що він мав уламкові поранення грудної клітки. Через те, що чоловіка змусили ходити, один з уламків, мабуть, дістався серця. Ростислав розповів: “Коли з їдальні виносили тіло, всі полонені стали на одне коліно. Хтось вигукнув: ‘Герої не вмирають!’ Це геть не сподобалося адміністрації колонії. До цього нас особливо не чіпали, а тоді все змінилося”.

Відтоді полонених стали регулярно бити в їдальні, їсти бранці просто не встигали — на це давали лише 30 секунд. Пригадує Ростислав і катування струмом, допити, примушування вчити радянські пісні: “На допитах змушували зізнаватися в злочинах, яких ти не вчиняв. Давали підписувати якісь папери, якщо відмовлявся — катували ТАПіком, безперервно били. Якщо після цього ти не ламався, вже не чіпали. Але багато хто не витримував тортури і зізнався в тому, чого не робив”.

Інший колишній полонений, Андрій, згадав, як на людей спустили собак. Обидва свідки вказали, що саме від настрою “начальника колонії” щодня залежала доля в’язнів.

Повна ізоляція і морок

Українських полонених утримують у щонайменше 25 місцях у 15 регіонах РФ. На тимчасово окупованих Луганщині та Донеччині росіянам стали “в пригоді” захоплені ще у 2014 році численні установи виконання покарань. Суходільська виправна колонія — лише одна з них.

— Так історично склалося, що на території Луганської і Донецької областей кількість пенітенціарних закладів в рази перевищує кількість таких установ у будь-якій області нашої держави. Це майже 20 відсотків усіх пенітенціарних закладів на території України, — розповідає Андрій Діденко, координатор програм Харківської правозахисної групи. Він багато років займається темою дотримання прав людини у місцях несвободи. — З 2014 року, від самого початку війни з РФ, коли було окуповано частини Донецької і Луганської областей, ми наголошували, що тисячі людей у місцях позбавлення волі залишилися безпорадними. Це особи засуджені іменем України, тому саме держава мала б за них піклуватися і захищати. Зрозуміло, що після повномасштабної агресії з боку РФ ці установи в “сірій зоні” використовуються для утримання полонених, як військових, так і цивільних. Ті факти катувань, жорстокого поводження, які стають публічними,  — це лише незначна частка жаху і мороку, яким переповнені ці місця. Всіх без винятку військовополонених катують. Всіх без винятку цивільних, яких свавільно утримують в місцях несвободи на ТОТ, піддають тортурам і жорстокому поводженню. До речі, цивільні в полоні — найбільш незахищена категорія людей. Вони не є комбатантами, не мають статусу військовополонених і не захищені Женевською Конвенцією 1949 року. Всі ув’язнені, які залишилися відбувати покарання на тимчасово окупованій території, пройшли крізь морок беззаконня і приниження. Це беззаконня в законі. Люди не мають можливості поскаржитися і перебувають у повній безпорадності. Ці заклади не відвідують без попередження громадські монітори, представники Омбудсмана, Червоного Хреста, Європейського комітету з питань запобігання катувань і Комітету ООН проти катувань. Повна ізоляція і морок!”

Від лютого 2022 року в Україні зареєстровано понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження з військовополоненими, 27 кримінальних проваджень стосуються страти 61 українського військовополоненого. Українські правоохоронці встановили 2200 потерпілих, яких піддавали тортурам та нелюдському поводженню в російському полоні, 500 з них свідчили про застосування до них фізичного насильства.


Нагадаємо, Харківська правозахисна група створила гарячу лінію щодо зниклих безвісти. Якщо ви є родичем або знаєте про військовополонених, ув’язнених цивільних, зниклих безвісти на окупованій території цивільних, дзвоніть за номером 0 800 20 24 02 (безплатно).

Ми не можемо давати гарантії, що встановимо розташування близької вам людини. Однак за роки нашої роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей, про яких нам повідомили.

 Поділитися