MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На Херсонщині майже півтори тисячі людей зникли безвісти

12.06.2024   
Марина Гарєєва
Усіх їх досі не вдалося розшукати. До окремої категорії зниклих безвісти за особливих обставин належать люди, які припинили виходити на зв’язок після руйнування Каховської ГЕС у червні 2023-го. Більше про зниклих безвісти мешканців Херсонщини — у статті.

Центр міста. Рятувальники пливуть на човні затопленою вулицею Богородицькою, м. Херсон. 8 червня 2023 року. © Вікторія Івлєва

Центр міста. Рятувальники пливуть на човні затопленою вулицею Богородицькою, м. Херсон. 8 червня 2023 року. © Вікторія Івлєва

Наразі зниклими за особливих обставин, яких ще не розшукали у Херсонській області, є 1 458 людей.

Такі цифри журналістам “Новини Приазов’я” озвучив Микола Вербицький, полковник поліції, заступник начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області та начальник Слідчого управління.

Зниклі після підриву Каховської ГЕС

Окрему категорію зниклих безвісти за особливих обставин становлять мешканці Херсонщини, які припинили виходити на зв’язок після руйнування Каховської ГЕС у червні минулого року. Як розповідав Вербицький, відразу після підриву Каховської гідроелектростанції українські правоохоронці зареєстрували понад сотню фактів зникнень: тоді люди втрачали зв’язок з рідними та близькими, які залишилися на тимчасово окупованих частинах Херсонщини. Пізніше частина з людей, яких вважали зниклими безвісти, самі давали про себе знати, виходили на зв’язок, виїздили з російської окупації та вже наживо спілкувалися з поліціянтами. “...Частина людей виходила на зв’язок різними способами — телефонами, через близьких родичів, слідчі могли дистанційно з ними попрацювати, переконатися в тому, що вони дійсно живі…”, — казав правоохоронець. 

За даними Вербицького, ще не вдалося віднайти 24 людини, які безвісти зникли внаслідок підриву Каховської ГЕС. “Вони не вийшли на зв’язок і залишаються сьогодні в розшуку”, — сповіщав начальник Слідчого управління журналістам проєкту “Радіо Свобода”.

Нагадаємо, що російські військові підтверджували те, що Каховську ГЕС підірвала російська диверсійна група. Щобільше, ще за тиждень до підриву гідроелектростанції у Росії дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, які сталися унаслідок “воєнних дій” і терактів, у тому числі й аварії на тимчасово окупованих територіях України. Поза тим підрив гідроелектростанції порушує заборону, встановлену статтею 56 Першого Додаткового протоколу до Женевських конвенцій щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів, згідно з якою, заборонено здійснювати напади на установки та споруди, які містять небезпечні сили (до яких належать греблі, дамби, атомні електростанції), навіть коли такі споруди є військовими об’єктами, якщо подібний напад може викликати вивільнення небезпечних сил і подальші тяжкі втрати серед цивільного населення. Вчинивши теракт, Російська Федерація провалила евакуацію на окупованих частинах Херсонщини й обстрілювала постраждалі території, коли там рятували людей. За посиланням можна переглянути світлини Вікторії Івлєвої, які засвідчили наслідки підриву Каховської ГЕС.

Зниклі безвісти діти

Правоохоронці також продовжують розшукувати українських дітей, які зникли під час російської окупації. На Херсонщині налічується понад пів сотні (505) таких дітей. Переважно йдеться про дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, кажуть у Нацполіції.  

У липні минулого року ми писали, що росіяни вивезли 100 українських дітей з Херсонщини до табору в Мордовії. Тоді українських дітей незаконно вивезли з селища Каланчак до міста Саранськ. Вже цього року інші люди, яким вдалося повернутися з російської окупації, свідчили, що на тимчасово окупованих частинах Херсонщини діти боялися обшуків росіян.

Зниклі безвісти ув’язнені

Є й інша категорія зниклих безвісти за особливих обставин. Це ув’язнені, які на момент російського повномасштабного вторгнення відбували покарання на території Херсонської області. За даними правоохоронців, таких людей налічується понад дві тисячі.

Зниклі безвісти оборонці

Крім цього, є зниклі безвісти за особливих обставин військовослужбовці, проте інформація про їхню кількість є закритою. Поза тим, розповідаючи про центр із розшуку зниклих безвісти за особливих обставин, що почав працювати на Херсонщині, Вербицький відмічав, що співробітники центру також розшукують військовослужбовців, з якими був втрачений зв’язок у зоні ведення бойових дій на території Херсонської області. Заступник начальника Головного управління Нацполіції Херсонщини підкреслював, що правоохоронці розшукують зниклих оборонців не лише за зверненнями близьких родичів, а і за повідомленнями військових частин. Правоохоронці також спілкуються з військовими підрозділами, дислокованими на Херсонському напрямку. “Проводимо відповідну роботу, намагаємося, щоб усі родичі, які втратили зв’язок з військовослужбовцями, розуміли, за яких обставин це відбувалося, мали контакти зі слідчим, постійно обмінюємось інформацією. Також спілкуємось із представниками уповноваженого з питань безвісти зниклих за особливих обставин при Міністерстві внутрішніх справ України. Вони ведуть відповідний реєстр. Ми постійно звіряємо інформацію, обмінюємося, надаємо їм нашу облікову кількість безвісти зниклих осіб. Вони нам повідомляють, відповідно. Дізнаємося, чи є хтось у списку полонених. Всю цю інформацію надаємо близьким родичам, які до нас звертаються”, — поділився Вербицький деталями роботи. 

Центр з розшуку зниклих безвісти на Херсонщині

Загалом у центрі з розшуку зниклих безвісти працюють слідчі, спеціалісти-криміналісти та працівники оперативних підрозділів. До центру можуть звертатися люди, що втратили зв’язок з рідними, які перебували в зоні ведення бойових дій чи на окупованих Росією територіях. Як повідомляли в Головному управлінні Нацполіції Херсонщини, у центрі можуть порадити, як діяти рідним, які розшукують зниклу безвісти людину, а також можуть допомогти подати заяву про зникнення. Крім цього, рідні зниклих безвісти можуть поспілкуватися зі слідчим, який здійснює розслідування у відповідному кримінальному провадженні. У центрі також можуть допомогти зʼясувати стан справи з проведення розшуку та роз’яснити, як надати біологічні зразки (ДНК) для проведення експертизи.

Як повідомляв Микола Вербицький, аби звернутися до центру з розшуку зниклих безвісти, потрібно зателефонувати на гарячу лінію за номером: +38 068 080 57 95. Також можна написати у месенджери (Telegram, WhatsApp або Viber) чи на електронну пошту за адресою [email protected]. Правоохоронець запевнив, що для жителів тимчасово окупованих територій, які звернуться до центру, гарантована анонімність.

Гаряча лінія ХПГ

Нагадаємо, що Харківська правозахисна група також має гарячу лінію щодо зниклих безвісти або затриманих цивільних та військовополонених. Ви можете зателефонувати за безплатним номером 0 800 20 24 02, якщо

  • близька або знайома вам цивільна людина зникла або потрапила в полон на тимчасово окупованій території;
  • ваші рідні або знайомі — військовополонені, проте ви не знаєте, де їх утримують, не маєте про них звісток тощо.

Юристи Харківської правозахисної групи допоможуть вам у розшуках близьких. Хоча ми не можемо надати стовідсоткових гарантій, що встановимо місцеперебування розшукуваної вами людини, за роки роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей.

Загальний контекст

За даними Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, від початку російського повномасштабного вторгнення в Україні у розшуку перебуває понад 52 тисячі людей, з-поміж них понад три з половиною тисячі — це діти. Наприкінці травня цього року омбудсман повідомляв, що зниклими за особливих обставин є близько 37 тисяч людей.

Ще у листопаді 2022 року команда Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я дійшла висновку, що позасудові затримання й насильницькі зникнення під час російської окупації Херсонщини проводилися цілеспрямовано. Як зазначали дослідники Conflict Observatory, виявлені закономірності вказували на те, що це була послідовна й заздалегідь спланована кампанія, а російські військові та співробітники ФСБ могли здійснювати більшість позасудових затримань і були причетні до зникнень людей. Лише за даними з відкритих джерел, з березня по жовтень 2022 року відбулося 226 випадків затримань і зникнень людей у Херсонській області. Реальна кількість таких випадків могла бути значно більшою, наголошували в Conflict Observatory. Дослідники також зазначали, що до затриманих і викрадених могли застосовувати тортури, адже “приблизно чверть постраждалих (55 людей), імовірно, зазнали тортур або жорстокого, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження”.

У вересні минулого року Харківська правозахисна група писала, що російські військові викрали і вбили подружжя, яке мешкало у селі Малі Копані на окупованій Херсонщині. Ми також писали про начальника Росгвардії та його підлеглих, яких мали заочно судити за катування мешканців Херсона, та пояснювали, що створені на Херсонщині катівні свідчили про ретельно продуманий план РФ. “Численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”, — говорив Вейн Джордаш, керівник групи міжнародних слідчих (Mobile Justice Team). На думку Джордаша, ті самі методи росіяни застосовували й на інших тимчасово окупованих територіях України. Команда Mobile Justice Team була переконана, що заздалегідь спланована Кремлем кампанія (включно зі створенням мережі катівень) передбачала “терор, підкорення [цивільних] та знищення українського опору на тимчасово окупованих територіях”. 

 Поділитися