MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Власникам нерухомості на ТОТ і в зоні активних бойових дій хочуть полегшити процедуру компенсації

13.06.2024   
Марина Гарєєва
Про це йдеться в законопроєкті №11161, який Верховна Рада ухвалила у першому читанні минулого тижня. Законопроєкт стосується зміни до порядку компенсації за пошкоджене і знищене майно внаслідок збройної агресії Росії. Розказуємо, що пропонують автори законопроєкту, — у статті ХПГ.

Фото з телеграм-каналу Ярослава Железняка.

Фото з телеграм-каналу Ярослава Железняка.

Про ухвалення проєкту Закону повідомляла низка посадовців: народні депутати Ярослав Железняк і Олексій Гончаренко та очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов. 4 червня 255 парламентарів проголосували за відповідний проєкт Закону у першому читанні.

Ініціаторами законопроєкту виступило чимало депутатів, з-поміж яких були Артур Герасимов, Ірина Геращенко, Яна Зінкевич, Ахтем Чийгоз та інші.  

Чого стосується законопроєкт №11161

У законопроєкті йдеться про компенсації за втрачене нерухоме майно, яке розташоване 

  • у населених пунктах, що перебувають під російською окупацією;
  • на територіях, де ведуться активні бойові дії. 

Йдеться про об’єкти нерухомості на землях, які були внесені до відповідного переліку, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. З повним переліком можна ознайомитися за посиланням.

Як зазначено у пояснювальній записці, на відміну від мешканців деокупованих територій, внутрішньо переміщені особи, які виїхали з територій ведення активних бойових дій чи з тимчасово окупованих РФ територій України, не мають можливості довести факт зруйнування чи пошкодження свого нерухомого майна, а, згідно з українським законодавством, без цієї процедури неможливо розраховувати на подальшу компенсацію. Проєкт Закону №11161 покликаний це змінити, а його автори пропонують полегшити процедуру компенсації та прирівняти пошкоджені об’єкти, які розташовані на ТОТ і на територіях ведення активних бойових дій, до знищених.

Що може змінитися?

Згідно з законопроєктом, власники такого майна зможуть подавати заяву про компенсацію за прописаною процедурою. Люди надаватимуть перелік документів, проте вони не повинні будуть надавати документи (у тому числі матеріали фото- та відеофіксації) об’єкта нерухомого майна до та після знищення або пошкодження.

Також комісії не здійснюватимуть фізичний огляд таких об’єктів нерухомості.

Проте якщо власники захочуть отримати компенсації, вони мають відмовитися від права власності на пошкоджене чи знищене нерухоме майно на користь держави.

Реакції на ухвалення законопроєкту у першому читанні

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов привітав ухвалений у першому читанні проєкт Закону. “Законопроєкт, до розробки якого Харківська ОВА була всебічно залучена й пропонувала рішення, стосується тих українців, які фізично не можуть надати докази пошкодження їхніх будинків чи іншого майна внаслідок бойових дій”, — писав він у своєму телеграм-каналі 4 червня. Посадовець також відзначав, що викладені у законопроєкті пропозиції враховували досвід останніх двох років. 

На думку Синєгубова, проєкт Закону може бути помічним для жителів Харківщини, “які не можуть потрапити додому для збору всіх необхідних документів” і вкрай постраждали від злочинної війни РФ.

Читайте також: Документи втрачені: як підтвердити стаж роботи?

Олексій Гончаренко, який є співавтором законопроєкту №11161, також писав, що проєкт Закону є важливим для внутрішньо переміщених осіб, котрі “залишилися без домівки та втратили все, що мали”. На думку нардепа, законопроєкт допоможе людям отримати компенсацію за пошкоджене та знищене майно, яке залишилося на тимчасово окупованій території чи у зоні ведення активних боїв.

Наразі залишається чекати, коли законопроєкт остаточно ухвалять у другому читанні.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися