Погляд з неба — дистанційне обстеження зруйнованого житла на тимчасово окупованій території
Обстеження зруйнованого війною житла необхідно для того, щоб зафіксувати інформацію про нього в Державному реєстрі нерухомості і згодом власники могли отримати компенсацію. Але потрапити до розбитої оселі можуть не всі — десь точаться бої, у когось рідне місто чи село перебуває в окупації.
За словами Міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, підтвердити руйнування житла на ТОТ можна буде за допомогою “інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі — аерозйомки”. Пілотний проєкт спочатку запровадили для окупованого Мелітополя.
Комісія при Мелітопольській міській раді вже змогла таким чином розглянути та зафіксувати у Державному реєстрі чотири заяви про надання компенсацій за знищені об’єкти нерухомого майна. А по двох заявах власники змогли навіть оформити житлові сертифікати.
“Цей проєкт дійсно працює. Його необхідно масштабувати та поширити на інші тимчасово окуповані території, де є зруйноване житло українців. Я кажу насамперед про Маріуполь. Адже там зараз росіяни зносять зруйновані будинки й на їхньому місці будують нові. Тому дуже важливо вчасно зафіксувати руйнування, яких ворог завдав нашим містам, і не дати йому змоги приховати ці злочини”, — заявила Ірина Верещук.
Державна програма компенсацій за пошкоджене та знищене житло почала діяти з 10 травня минулого року. При цьому обстежувати знищену нерухомість досі можна було лише на підконтрольній Україні території. За інформацією Міністерства відновлення України, відтоді понад 86 тисяч українців звернулися по допомогу на ремонти. Підтверджено виплати 52,4 тисячі заявників на загальну суму 5,6 млрд грн. Майже 13 тисяч українців подали заяви на отримання житлових сертифікатів за повністю знищене житло загальною сумою на 10,1 млрд грн. Дві з половиною тисячі українців змогли за допомогою житлових сертифікатів придбати нові домівки замість знищених.
Від початку повномасштабного вторгнення в Україні зруйновано або пошкоджено понад 250 тисяч житлових будинків, до 4 тисяч шкіл, понад тисячу лікарень. Згідно з підрахунками Світового банку для відбудови наша держава потребує 486 млрд доларів.
Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.