MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Протикорабельною ракетою — по музею Сковороди: оголошено підозру російському командиру

04.07.2024   
Ірина Скачко
Музей було зруйновано у травні 2022 року. СБУ підозрює, що злочинний наказ віддав полковник збройних сил РФ Іван Панченко.

© Денис Волоха / Харківська правозахисна група [сковородинівка музей григорія сковороди сковорода]

© Денис Волоха / Харківська правозахисна група

“Служба безпеки зібрала доказову базу на ще одного воєнного злочинця з рф, який причетний до обстрілів цивільної інфраструктури України. Мова йде про полковника Івана Панченка — командира 159-го винищувального авіаційного полку Західного військового округу збройних сил росії”, — йдеться в повідомленні пресслужби СБУ.

Нагадаємо, вночі проти сьомого травня 2022 року ракета влучила в Національний музей Григорія Сковороди, розташований у селі Сковородинівка Богодухівського району на Харківщині. Снаряд влетів під дах старовинного маєтку, спалахнула пожежа. Вогонь охопив усі приміщення музею. Ударною хвилею пошкодило не лише головну будівлю, але й інші складові музейного комплексу: комору ХІХ століття та будинок управителя. Серед понівечених стін вціліла статуя Григорія Сковороди. Під час обстрілу був поранений 35-річний син директора музею, чоловік цієї ночі охороняв приміщення.

У цьому маєтку провів останні роки життя Григорій Сковорода, саме тут — його могила. До війни в експозиції музею були живопис та графіка, старовинні предмети побуту та одяг, література про Сковороду, кераміка, вишивки тощо.

© Денис Волоха / Харківська правозахисна група [сковородинівка музей григорія сковороди сковорода]

© Денис Волоха / Харківська правозахисна група

Правоохоронці з’ясували, що саме Панченко наказав ударити з авіації по Національному музею. “Тоді окупанти задіяли багатоцільовий винищувач Су-35С, який випустив по меморіальному комплексу турбореактивну протикорабельну ракету типу Х-35”, — розповідають в Службі безпеки.

В Офісі Генпрокурора наголошують: музей є об’єктом історичної культурної спадщини національного значення та має охоронний номер. Він захищений нормами міжнародного гуманітарного права — Гаазькою конвенцією “Про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту” від 14 травня 1954 року.

Панченко й досі керує авіаційними ударами по різних регіонах України. Слідчі заочно повідомили йому про підозру за ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни, віддані наказу про вчинення таких дій, вчиненого за попередньою змовою групою осіб). Якщо суд визнає його винним, Панченко може отримати від 8 до 12 років ув’язнення. 

Тим часом 2 липня стало відомо, що росіяни завдали три удари дронами по Свято-Архангело-Михайлівській церкві XIX століття у селі Зміївка на Херсонщині — пошкоджені вікна, покрівля, дзвіниця. Про це повідомив начальник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін. Будівля була зведена у 1885 році як лютеранський храм для шведських поселенців. Після 1929 року церква не працювала протягом шести десятиліть. Наприкінці 80-х храм відкрили як православний.

Свято-Архангело-Михайлівська церква у селі Зміївка Херсонської області. Фото: Олександр Прокудін

Свято-Архангело-Михайлівська церква у селі Зміївка Херсонської області. Фото: Олександр Прокудін

Про захист культурних цінностей під час воєн йдеться у Гаазькій конвенції про закони та звичаї війни на суходолі 1907 року, Першому Додатковому протоколі 1977 року до Женевських конвенцій про захист жертв війни. А в 1954 році була окремо ухвалена Гаазька конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту. Згідно з положеннями Римського Статуту Міжнародного кримінального суду, умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники може бути визнане воєнним злочином.

За інформацією Міністерства культури та інформаційної політики України, від початку повномасштабного вторгнення рф пошкодила щонайменше 2013 закладів культури, 332 — знищила. Пошкоджено або зруйновано щонайменше 1062 об’єкти культурної спадщини.

Моніторингова група Кримського Інституту Стратегічних Досліджень зафіксувала понад 600 випадків пошкодження культурної спадщини на тимчасово окупованих районах Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та АРК Крим. За повідомленням Луганської ОВА, лише в частині регіону, який був окупований росіянами після повномасштабного вторгнення, пошкоджено близько 200 культурних об’єктів. А Харківська правозахисна група за два рокі повномасштабної війни задокументувала на території Харківської області понад дві сотні інцидентів, пов’язаних зі знищенням чи пошкодженням історичних пам’яток та будівель, призначених для релігійних та мистецьких цілей.

“Ворог вчиняє масштабні та систематичні напади, руйнування та пограбування української спадщини. Вони не виправдані жодною військовою необхідністю та не є випадковими. Вони є хрестоматійними прикладами воєнних злочинів. Світ став свідком захоплення об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Криму, невибіркових обстрілів архітектурних ансамблів Одеси та Львова, знищення ракетними ударами музеїв Сковороди та Шухевича, розграбування музеїв у Херсоні та Маріуполі, обстрілів релігійних пам’яток у Харкові та Одесі. На окупованих територіях росія проводить русифікацію, забороняє українську освіту та знищує українські підручники з історії”, — заявив Генеральний прокурор України Андрій Костін під час виступу на міжнародній конференції “Захист культурної спадщини та протидія культурному стиранню у збройному конфлікті: нові виклики та досвід України”.

Нагадаємо, минулого тижня Парламентська асамблея Ради Європи визнала спроби Росії знищити українську культуру й ідентичність — частиною кампанії геноциду.

 Поділитися