MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

МОЗ: ворог зруйнував понад дві сотні медичних закладів

26.08.2024   
Ірина Скачко
Лікарні, поліклініки, пологові будинки — від початку повномасштабного вторгнення російські військові знищили 215 установ, 1646 — пошкодили. За даними ВООЗ, російські військові майже щодня атакують українські медичні заклади.

“Охматдит” після російської ракетної атаки 8 липня. Фото з фейсбук-сторінки лікарні.

“Охматдит” після російської ракетної атаки 8 липня. Фото з фейсбук-сторінки лікарні.

Сумну статистику наводить Міністерство охорони здоров’я України. “Наразі найбільших втрат зазнала медична інфраструктура у Харківській, Донецькій, Миколаївській, Київській, Чернігівській, Дніпропетровській, Херсонській та Запорізькій областях. Зараз отримати повну інформацію щодо ступеня руйнування лікарень на тимчасово окупованих територіях неможливо”, — йдеться в повідомленні.

Втім, Україні вже вдалося “повернути до життя” 885 зруйнованих або пошкоджених обʼєктів — найбільше — у Миколаївській, Дніпропетровській, Київській, Харківській та Чернігівській областях.

Минулого тижня у Всесвітній організації охорони здоров’я теж розповіли про ситуацію з російськими обстрілами медичних закладів в Україні. Від 24 лютого 2022 року в міжнародній організації задокументували 1940 атак на систему охорони здоров’я.

“Це найбільша кількість, яку ВООЗ коли-небудь реєструвала в будь-якій гуманітарній ситуації в усьому світі. Крім того, ми відзначаємо нові закономірності в атаках”, — зазначають у ВООЗ.

З грудня 2023 року атаки на заклади охорони здоров’я значно посилилися — вони відбуваються мало не щодня і досить часто із застосуванням важкого озброєння.

Доступ до медичної допомоги для громад, які проживають поблизу лінії фронту, ускладнений тим, що ворог часто цілить по медичних автівках: з лютого 2022 року в середньому 200 автомобілів швидкої допомоги на рік були пошкоджені або знищені внаслідок обстрілів.

“У 2024 році ми спостерігаємо багато подвійних атак, — сказав доктор Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні. — Зараз у нас більше обстрілів цивільної інфраструктури, ніж раніше. Ми втрачаємо колег — медпрацівників, медсестер, лікарів, фельдшерів. Цього року постраждало набагато більше медичних працівників, ніж раніше. Згідно з даними ВООЗ, працівники служби першої допомоги та медичний транспорт мають втричі більше шансів постраждати від нападів порівняно з іншим медичним персоналом”.

За інформацією ВООЗ, минулого року загинуло 24 медпрацівники й пацієнти. За сім з половиною місяців цього року — вже 34. Травми отримали 229 осіб — це перевершило показники не лише 2023 року, але й найскладнішого 2022-го. “Загалом цього року кожен четвертий напад на медичні заклади завершився травмами”, — йдеться в повідомленні.

“Працівники охорони здоров’я України є справжніми героями, — підсумував доктор Габіхт. — Попри атаки, всупереч усім викликам, вони знову й знову йдуть на допомогу”.

Нагадаємо, лише російська атака на Київ 8 липня забрала життя шести медичних працівників.

14 серпня російські військові ударили з РСЗВ по пункту дислокації добровольчої парамедичної організації “Госпітальєри”, а потім з дрона по автівках медиків: загинуло двоє людей.

Знищена автівка

Знищена автівка "Госпітальєрів". Фото: Сергій Болвінов

Про тактику “подвійних ударів”, в яких часто гинуть рятувальники та медпрацівники, читайте в статті.

За нормами міжнародного гуманітарного права заклади охорони здоров’я та медпрацівники мають особливий захист. Обстріли медичних установ та атаки на тих, хто захищає життя, є серйозним порушенням МГП.

 Поділитися