Слідчі готують підозру третьому співвиконавцю убивства Володимира Вакуленка
Про це в інтерв’ю Укрінформ сповістив очільник Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області Сергій Болвінов.
Сергій Болвінов підкреслив, що так зване “формування еленерівців” не лише підпорядковувалося російському підрозділові, а й було йому підзвітне.
“Їх було четверо: справа щодо двох уже в суді, а нещодавно ми встановили особу третього з позивним Академік. Уже достеменно знаємо його прізвище, і тепер підозра щодо нього проходить процес погодження”, — зазначив посадовець.
Болвінов також наголосив, що справу ще розслідуватимуть, аби відтворити усі обставини вбивства та скласти цілісну картину. Та вже зараз слідчі встановили, що так званих представників “ЛНР” у село привів російський полковник.
“Завдяки показам людей, які перебували в окупації, ми встановили, що чотирьох ‘еленерівців’ привів у село [Капитолівку] полковник російської армії. [Він] визначив, хто з них буде за старшого, і людям сказав: ‘Слухайтеся його’. Ми розуміємо, що він давав їм команди й він за них відповідав. Цього військового ми також ідентифікували, всі його персональні дані відомі”, — розповів очільник Слідчого управління ГУ Нацполіції у Харківській області.
Наразі слідчі встановлюють, чи російський полковник причетний до злочину, чи давав він усні або письмові вказівки вбити Вакуленка. “Ми шукаємо докази”, — зауважив Болвінов і наголосив, що правоохоронці продовжуватимуть розслідування доти, доки не встановлять: кому підпорядковувався російський полковник, “і так далі — на всіх рівнях командування”.
Інші підозрювані
Минулого листопада ми писали, що правоохоронці встановили особи імовірних вбивць Володимира Вакуленка, дитячого письменника, який мешкав у селі Капитолівка Ізюмського району Харківської області. В одній з оприлюднених підозр фігурував і згаданий вище Академік.
Українські слідчі підозрювали Владислава Нескородьєва та Сергія Удоденка у вбивстві Вакуленка. Обидва підозрювані родом з Луганська. Як встановило слідство, Нескородьєв (позивний Лев) обіймав посаду командира четвертої роти четвертого батальйону 204-го стрілецького полку мобілізаційного резерву самопроголошеної псевдореспубліки “ЛНР” другого армійського корпусу восьмої загальновійськової армії Південного воєнного округу ЗС РФ. Удоденко був кулеметником у тій самій роті і мав позивний Удод. За даними слідчих, він був підлеглим Нескородьєва.
Як повідомляли правоохоронці, 22 березня 2022 року озброєні російські окупанти приїхали до будинку письменника та провели незаконний “обшук”. Після цього загарбники затримали письменника та його 14-річного сина, дитину з інвалідністю. Загарбники намагалися схилити Володимира до співпраці з окупаційною владою. Як було зазначено у підозрі Нескородьєву, російські військові погрожували вогнепальною зброєю та побили Володимира під час допиту.
Правоохоронці наголошували, що Володимир Вакуленко не входив до складу збройних сил і не брав участь у воєнних діях. Попри це його незаконно затримали та катували, аби схилити до співпраці з ворогом. Для того, аби реалізувати цей злочинний умисел, Нескородьєв підібрав співвиконавців злочину. Відповідно до тексту підозр, крім Удоденка, у протиправних діях щодо Вакуленка також брали участь заступник командира четвертої роти (військовослужбовець на ім’я Дмитро з позивним Академік) і командир одного зі взводів четвертої роти (військовослужбовець на ім’я Кирило з позивним Кір’ян).
Коли російські військові отримали відмову, вони діяли за звичним сценарієм: Володимира змусили роздягнутися, аби виявити, чи має він татуювання з українською символікою. Після чергової відмови загарбники відвезли письменника та його сина додому. Проте вже 24 березня військові російських збройних сил повернулися до родини Вакуленка. Цього разу вони незаконно затримали лише Володимира...
За попередньою версією слідства, Нескородьєв наказав Удоденку застрелити письменника. Удоденко вистрілив у Володимира, імовірно, з пістолета Макарова. Володимир Вакуленко помер на місці внаслідок отриманих вогнепальних поранень. Тіло письменника разом із документами, що посвідчували його особу, було знайдено вздовж дороги поблизу АЗС, розташованій на автошляху з Ізюма у напрямку Капитолівки, рідного села Володимира.
Як відзначили слідчі, це було не єдине убивство, скоєне за наказом Нескородьєва й виконане Удоденком. Минулого року підозрюваним інкримінували вбивства щонайменше трьох цивільних чоловіків: колишнього учасника АТО та двох чоловіків, яких російські військові затримали у лісі. Затримані чоловіки просто збирали шишки, аби розпалити самовар і заварити чай… Українські правоохоронці також відзначали, що усі злочини (у тому числі катування та позасудові страти) підозрювані вчиняли разом з іншими військовослужбовцями російських збройних сил, особи яких ще потрібно встановити.
Причетні представники РФ
Цього квітня правозахисна організація Truth Hounds оприлюднила розслідування, в якому дійшла висновку, що до вбивства Вакуленка могли бути причетні “військовослужбовці та / або спецслужбісти Росії”, а так звані бойовики “ЛНР” діяли за наказом чи за підтримки російських військових.
Під час розслідування правозахисники проаналізували відео, що було оприлюднене в одному з російських телеграм-каналів 3 квітня 2022 року. На відео було зафіксовано, як троє людей у військових одностроях російських збройних сил виводять із бронеавтомобіля “Тигр” цивільну людину із закритим шапкою обличчям. За зростом, статурою, одягом і взуттям цього затриманого ідентифікують саме як Вакуленка.
Крім того, у підписі до відео було зазначено, що чоловіка затримали у Капитолівці. У Truth Hounds припускали, що відео могло бути зняте на подвір’ї Ізюмської школи №2. Нині правоохоронці досліджують це відео, триває розслідування.
Історію Володимира Вакуленка, який перед убивством встиг врятувати від окупантів власний щоденник, можна прочитати у статті Харківської правозахисної групи — “Коли кулі гучніші слів”.