MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

З ТОТ Херсонської та Запорізької областей — до військових частин Криму

18.11.2024   
Марина Гарєєва
Розповідаємо про нові випадки незаконного “призову” на тимчасово окупованих територіях України, тиск на полонених і злочинну мобілізацію, яку проводить Росія, що відправляє українців воювати проти власної країни.

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення

На службу до Криму  

Незаконно призваних українців з тимчасово окупованих територій Херсонської та Запорізької областей відправили на службу до окупованого Криму.

Це відбулося під час незаконного призову цієї осені, пишуть журналісти Крим.Реалії, які посилаються на дані міжнародної громадянської кампанії #LiberateCrimea. За інформацією активістів, чимало “призовників” з Херсонської та Запорізької областей служитимуть у російських військових частинах, розташованих на окупованому півострові.

Як зауважили в #LiberateCrimea, оскільки ментально кримчани набагато ближчі мешканцям тимчасово окупованих територій Херсонської та Запорізької областей, ніж росіяни, представники РФ вирішили, що відправлення до анексованого півострова стане більш м’якою адаптацією для українських “новобранців”.

“Тут командири з-поміж кримчан знають українську мову, тому не буде проблем у комунікаціях. У відпустках ці хлопці в Криму теж почуватимуться комфортніше, ніж якби вони опинилися десь у чужій їм російській глибинці. Загалом розрахунок на м’яку адаптацію цих хлопців”, — кажуть активісти.

У #LiberateCrimea назвали ще одну причину такого рішення представників РФ. На думку активістів, українців з ТОТ Херсонської та Запорізької областей відправили служити до окупованого Криму тому, що через участь у війні проти України в російських військових частинах Криму бракує військовослужбовців.

‘Не за покликом серця, а з примусу’

Вранці 18 листопада радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко також повідомив, що перших “призовників” з тимчасово окупованих Маріуполя, Волновахи та окупованої частини Запорізької області відправили до військових частин. За даними Андрющенка, це сталося 16 листопада 2024 року.

Маріупольців разом з іншими “строковиками” з невизнаних квазіреспублік “ДНР” і “ЛНР” відправляли з міста Батайськ Ростовської області РФ, а запоріжців відправляли з території Запорізької області, написав посадовець у своєму телеграм-каналі.

“...Наші діти, що опинились в окупації у 2022 році, підуть у ворожу армію. Не за покликом серця, але з примусу”, — наголосив радник мера Маріуполя.

Андрющенко також повідомив, що усі “призовники” з ТОТ проходитимуть службу в Північному військовому окрузі, військових частинах Криму, Ростовській області та Краснодарському краї РФ. Як підкреслив посадовець, місця проходження служби вказують на те, що запевняння окупантів, ніби “призовників” не відправлятимуть на війну проти України, не відповідають дійсності.

Крім того, як 16 листопада повідомляли у Центрі національного спротиву, на тимчасово окупованих територіях Півдня України представники РФ продовжують порушувати міжнародне право і вербують місцевих мешканців вступати до лав російської армії. Як розповіли у ЦНС, російські загарбники пропонують укласти контракт і піти служити “усім затриманим за дрібні правопорушення, а також тим, кого призивають на строкову службу”. При цьому представники РФ вдаються до психологічного тиску та погроз. У Центрі нацспротиву також наголосили, що хоча ворог обіцяє не відправляти контрактників з ТОТ на лінію бойових зіткнень, це брехня, “яку можуть підтвердити примусово мобілізовані мешканці захоплених територій Сходу України”.

Тиск на дітей і полонених

Цього серпня ми писали, що російські загарбники відправили понад два десятки дітей з тимчасово окупованих частин Луганщини до Кемерова. Там діти мали проходити “курс молодого бійця”. Ми детально висвітлювали злочинну мілітаризацію та мобілізацію українських дітей, яку здійснює Росія. ХПГ також писала, що українським підліткам, які опинилися в російській окупації, видають повістки наперед, а подекуди дітей забирають до російського війська просто з “оздоровчих таборів”. Ще у грудні 2023 року надходила інформація, що російські окупаційні сили хочуть ставити на облік підлітків, які мешкають у Маріуполі.

Роком раніше, у грудні 2022-го, Харківська правозахисна група писала про тиск на українських полонених, яких обманом і шантажем намагаються змусити воювати проти власної країни у складі російських підрозділів. Вже тоді представники РФ намагалися вербувати українських політв’язнів. Про те, що росіяни пропонували отримати російський паспорт (а отже згодом могли відправити на війну проти власної країни), розповідали й інші українці, які потрапили до російського полону, зокрема і підполковник поліції з Маріуполя, якого представники РФ взяли у полон у 2022 році. За даними ХПГ, це був непоодинокий випадок: українські полонені повідомляли про те, що в російських тюрмах їм пропонували отримати російське громадянство. Крім того, ми постійно писали, що представники РФ здійснюють примусову паспортизацію мешканців ТОТ. При цьому у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказана заборона, адже “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.

Незаконна мобілізація на ТОТ 

Щобільше, наприкінці 2022 року у Центрі стратегічних комунікацій StratCom Ukraine повідомляли, що в окупованій Горлівці почали видавати повістки жінкам. Крім цього, у вересні 2022-го в захопленому росіянами Маріуполі окупанти розповсюджували листівки, в яких закликали жінок приєднатися до лав російських Збройних сил і піти воювати проти власної країни.

Українська влада неодноразово підтверджувала, що представники РФ проводять незаконну “мобілізацію” на тимчасово окупованих територіях України, у тому числі й в Криму. Цієї весни у Кримськотатарському ресурсному центрі сповіщали, що, згідно з інсайдерською інформацією, з 20 квітня 2024 року в Криму планують оголосити чи посилити так звану “часткову мобілізацію”. Ми детально писали про це у статті. У квітні 2024-го у Кримськотатарському ресурсному центрі повідомляли, що станом на той час з 21 вересня 2022 року нелегітимна влада півострова вже виписала 60 000 повісток і “мобілізувала” щонайменше 23 000 кримчан. Крім того, росіяни цілеспрямовано здійснювали мобілізацію у місцях проживання кримських татар. 15 квітня цього року Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі повідомляло, що станом на той час в Криму вже поховали не менше 772 російських військових, які загинули на війні РФ проти України. З них громадянами України могли бути понад п’ять сотень: 581 похований. 

Раніше Харківська правозахисна група писала, що російські окупаційні сили незаконно мобілізують мешканців окупованих частин Донецької області та формують систему військового обліку “військовозобов’язаних” з-поміж мешканців тимчасово окупованих територій, а також створюють “федеральні комісаріати” на окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей. 

При цьому відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує статтю 51 IV Женевської конвенції. Державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії заборонені, а призов жителів тимчасово окупованих територій України до лав загарбницької армії є воєнним злочином.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися